ovechkin_holtby

Ještě žijeme. A budeme kolem sebe kopat.

To je signál, který ve čtvrtém zápase série s New York Islanders vydali hráči Washington Capitals vedeni příkladem ruských hvězd Jevgenije Kuzněcova a zejména Alexandra Ovečkina. Vítězná trefa ruského kapitána na 3:2 nedopustila kolosální krach favoritů. Aspoň prozatím.

"Pokud budeme znovu hrát tímto způsobem, pak máme docela dobrou šanci na obrat. Ale musíme to brát postupně, je to zatím jen jedna výhra a musíme se od ní odpíchnout k další," tvrdil Ovečkin.

Po první třetině se přitom zdálo, že už jsou Capitals na odchodu z torontské bubliny. Jen vyklidí šatnu - a sbohem. Prohrávali o dva góly, obratu mnoho nenasvědčovalo. Dokázali ale zabrat v naprosto nečekanou chvíli. Islanders se ve druhé třetině právě ubránili ve třech proti čtyřem, když Kuzněcov vyrazil k bruslařské exhibici. Obhodil si bránící hráče a puk dovezl až do branky Semjona Varlamova.

Tohle byl pro Washington ten správný impulz. Za necelé dvě minuty Ovečkin ze své tradiční pozice u levého kruhu v přesilovce nechytatelně srovnal a na začátku třetí části se v úniku moc nerozpakoval praštit do puku znovu. A znovu úspěšně.

Čtvrtý zápas: Islanders - Capitals 2:3

"Vlastně nás to ani nepřekvapilo. Věděli jsme, že to bude asi ten nejtěžší zápas v sérii," povzdechl si kapitán Islanders Anders Lee.

Podle kouče Capitals Todda Reirdena sehrál důležitou roli i oddechový čas, který si washingtonský trenér vzal po gólu na 0:2, u nějž neměl čisté svědomí brankář Braden Holtby.

"Od druhé třetiny už vypadal náš výkon jinak," viděl ze střídačky Reirden.

Jakmile Capitals poprvé dostali puk za Varlamova, viditelně ožili a vrátili se k hokeji, který z nich na začátku základní části dělal premianty celé ligy.

"Přestali jsme tolik střílet a starat se o Corsi statistiky a tyhle věci. Víc jsme drželi puk. To je přesně naše hra. Začali jsme si ten zápas užívat a to nám přineslo úspěch. Možná nerozumím hokeji, ale takhle bychom měli hrát. Pro soupeře je strašně těžké bránit, když mu nepůjčíme puk 45 nebo 50 sekund," vysvětloval Kuzněcov, který dával svůj třetí gól v nadstavbové části ligy.

"Nemusíme mít tisíc střel, ale potřebujeme držet puk. Pokud budeme mít ze zápasu radost, tak nám to přinese úspěch. Když si ho užívat nebudeme, tak úspěšní nebudeme," zafilozofoval si Kuzněcov.

Capitals sice díky ruským 'molodcům' oživili své naděje, ale stále kromě urputných soupeřů hrají i proti historickým statistikám.

Ovečkinova druhá trefa proti Islanders

Vždyť jen čtyři týmy v dějinách NHL byly schopny otočit sérii ze stavu 0:3 na zápasy. Naposledy se to v roce 2014 povedlo proti San Jose Sharks hráčům Los Angeles Kings, pro které to nakonec byl impuls k zisku Stanley Cupu.

To je pro šampiony z roku 2018 opravdu zásadní výzva. Obzvlášť když proti Capitals stojí na newyorské střídačce jejich bývalý kouč Barry Trotz, jenž má pořád detailní přehled o většině washingtonských hráčů.

"Podívejte se, já ty kluky znám velice dobře. Když se podíváte na statistiky, tak je jasné, že jejich top hráči zabrali. Ale my jim to usnadnili několika tresty, které nebyly vůbec nutné," litoval Trotz.

K ruskému duu se přidal také John Carlson, který v předchozích třech zápasech zaznamenal osm záporných bodů v hodnocení plus/minus. Tentokrát skončil na nule, ale měl i dvě asistence a odehrál přes 24 minut. V době, kdy stále není k dispozici švédský centr Nicklas Backstrom, potřebují Capitals od svých nejlepších hráčů skutečně ty nejlepší výkony.

Islanders sice tak hvězdná jména v sestavě nemají, ale v Torontu pod Trotzovým vedením působí naprosto kompaktně; jako hokejový monolit, který nebere ohledy na sílu protivníka.

Capitals zase ukázali, že stále věří kouzlu svého kapitána. Nikdo jiný nedokáže dávat góly tak jedinečným způsobem jako Ovečkin.

"Jakmile vstřelil Alex ten gól v přesilovce, hned bylo znát, jak všichni pookřáli. Dal najevo emoce. Byl to moment, kterým jako by říkal: Připravte se, jdeme na to," cenil si kouč Reirden.

Washington ve středu unikl ostudě, ale pořád to byl jen první krok na cestě z bažiny.

Ve čtvrtek, kdy se hraje pátý duel série, se v ní Capitals klidně mohou utopit. Anebo do ní začnou stahovat Islanders. Ovečkin a spol. jsou pochopitelně pro tu druhou variantu.