mrazek-save gm4

Když Petr Mrázek jako teenager vstřebával základy gólmanského řemesla, pořídil mu jeho táta pukomet, aby získal rychlejší reakce a dokázal líp čelit dorážkám. Tehdejší lekce se gólmanovi Carolina Hurricanes náramně vyplácejí i nyní v prvním kole play off Východní konference. Ve dvou zápasech na domácím ledě inkasoval ze 49 střel pukometu Washington Capitals jediný gól a jeho soupeř má náhle velký problém.

Obhájci Stanley Cupu si do Raleighu přivezli náskok dvou výher, který se ale v souboji s nadšeně hrajícími Hurricanes rozplynul. K euforii fanoušků Caroliny přispěly dva takřka dokonalé Mrázkovy výkony. Washingtonská výhoda je fuč, což může být klidně zlomový bod série.
"Když máte za zády tak skvělé fanoušky, je to vynikající. V obou zápasech jsme si připadali, že je s námi na ledě jeden hráč navíc," vykládal po čtvrtečním duelu za aplausu tribun Mrázek.

Mrázek zasáhl lapačkou proti Kuznetsovovi

Washington v domácích utkáních v Capital One Areně nastřílel osm gólů z 51 střel. Venku byl ale pramálo efektivní, i když počet pokusů byl takřka totožný.
Frustrace ze střelecké impotence na straně Capitals byla jasně patrná. Ale i kvůli tomu, že přišli o jednoho z nejlepších hráčů TJ Oshieho.
"Měl by to být pro nás budíček," rozčiloval se autor jediného washingtonského gólu na hřišti Caroliny Alex Ovechkin. "Nemůžeme se spoléhat na to, že se někdo jiný trefí, nebo předvede výborný zákrok. Musíme všichni vyrazit do boje a hrát svou hru. Když nechceš, tak radši nehrej," soptil ruský kapitán Capitals.
Po debaklu 0:5 se přitom čekalo, že hosté ze sebe tentokrát hosté vymáčknou to nejlepší, ale už po 17 sekundách od úvodního buly prohrávali po skvělé souhře Jaccoba Slavina a Warrena Foegeleho.

Foegele otevřel skóre po 17 vteřinách

"Hrát s takovou podporou v zádech je totiž vynikající pocit," líčil Foegele. "Nás to nakoplo hned od začátku a je jasné, že soupeř se v takové atmosféře necítí vůbec komfortně."
Střelec úvodní branky dokonce stanovil nový klubový rekord Hurricanes v play off. Předchozí nejrychlejší trefu Caroliny ve vyřazovací části obstaral v roce 2002 Eric Cole.
"Warren je prototyp hráče pro play off. Je pro něj zrozený," myslí si zkušený Foegeleho spoluhráč Justin Williams.
Taktika, se kterou šli Capitals do zápasu, hned na začátku utrpěla pořádný šrám. Washington navíc nezvládl ani koncovku druhé třetiny, kdy se před Bradenem Holtbym zjevil Teuvo Teravainen a vrátil Carolině vedení.

Teravainen se trefil proti Capitals

"Hrozné chyby. Něco takového se prostě nesmí stávat," tvrdil obránce Jonas Siegenthaler. "Obzvlášť ten gól před pauzou, kdy se musí hrát jednoduše a nic nevymýšlet. Bohužel jsme se toho nedrželi a inkasovali jsme..."
Napravovat pocuchanou fazonu budou Capitals v pátém zápase (v neděli od 2:00 SELČ) bez Oshieho, který odstoupil ze hry pět minut před koncem třetí třetiny po Foegeleho zákroku, jenž byl sudím penalizován jako naražení na mantinel.
"Nějakou dobu s námi TJ nebude. Určitě se hned tak nevrátí," povzdechl si kouč Capitals Todd Reirden.
Oshieho ztráta je pro Washington hrozivá. V základní části se americký forvard prosadil 25 góly a 29 asistencemi a jeho zarputilost a tah na branku v kombinaci s technickou vytříbeností je v lize unikátní.
[Kompletní pokrytí série Washingtonu s Carolinou]
Po pondělní porážce Reirden Oshieho přemístil ze druhé formace do elitního útoku k Ovechkinovi a Nicklasi Backstromovi a tento přesun se vyplatil hostům ve druhé třetině, kdy domácí Teravainen fauloval právě amerického útočníka a Ovechkin v přesilovce vyrovnal.
Víc ale hráči Washingtonu z dvacetiminutovky, která byla jejich nejlepší ze šesti třetin na ledě Caroliny, nevydolovali. Ani závěr čtvrtého duelu nepřinesl hostům štěstí, když Mrázek fantasticky nadvakrát polapil jedinečnou možnost Evgeny Kuznetsova.
Sedmadvacetiletý brankář chytá v celé sérii výborně, ale zápasy v Raleighu z něj udělali takřka nepřekonatelného fantoma. Capitals si však odmítají připustit, že se jim Mrázek trochu dostal do hlavy a hledání cest ke gólu v jeho síti je pro ně čím dál víc obtížnější.
"Je to dobrý gólman, ale to my musíme být mnohem lepší," tvrdil Ovechkin.
Více k tématu: [Mrázek znovu vychytal Capitals]
V loňském play off se svým týmem zažil mnohem obtížnější situace, než je stav 2:2. V prvním kole s Columbus Blue Jackets nezvládli Capitals úvodní dva domácí zápasy. V konferenčním finále s Tampa Bay Lightning zase prohrávali 2:3 - přesto dokázali jít dál.
"Každá série play off je těžká, ale zároveň vás dělá lepšími. To je právě ta výzva. A ta současná spočívá v tom, abychom se trochu oklepali, dali se dohromady a v dalším zápase předvedli ten nejlepší výkon, jakého jsme schopni," řekl gólman Braden Holtby.
Jenže i když se to Washingtonu příště povede, může znovu narazit na zeď jménem Mrázek.
"Dvě výhry jsou fajn, ale my teď musíme makat ještě víc," řekl brankář Caroliny před patrně klíčovým soubojem série.