vrana

Útočník Jakub Vrána byl jediným českým střelcem během bohatého sobotního programu NHL. Otevřel skóre na ledě Calgary, kde nakonec obhájci Stanley Cupu i díky asistence Dmitrije Jaškina vyhráli 4:3 po úspěšně zvládnutých nájezdech.

Potřetí za sebou zabodoval další forvard Dominik Simon, který si mohl s Pittsburghem užít jednoznačnou výhru ve Vancouveru. Ve zcela opačném rozpoložení musel být po prvním startu v brankovišti Flyers v této sezoně Michal Neuvirth, který inkasoval šest gólů od Islanders.
Vrána pomohl Capitals vykročit za výhrou
Calgary se proti Washingtonu potřebovalo revanšovat za ostudný debakl 1:9 s Pittsburghem. Jenže zpočátku to vypadlo spíše na další výprask.
I proto, že Flames si počínali jako před prvním gólem, kdy jako školáčci odevzdali puk hostům uvnitř vlastního obranného pásma, Evgeny Kuznetsov jel s Vránou sám na branku a Mike Smith neměl nejmenší nárok proti Vránovi zasáhnout.
V 15. minutě už to bylo 0:2, když v přesilovce poklidně dorážel T.J. Oshie. Flames pak ale přece jen zabrali, když je o 15 sekund později probral z letargie Travis Hamonic a ještě do přestávky vyrovnal v početní výhodě Elias Lindholm. Johnny Gaudreau slavil asistenci číslo 200 v základní části NHL.

Vránova branka z vyložené příležitosti

Střelecké manévry tím ale skončily. Na začátku 38. minuty vrátil Matt Niskanen s Jaškinovým přispěním vedení hostům, ale v čase 58:33 opět vyrovnal Matthew Tkachuk.
V nájezdech poslal ve druhé sérii Flames do vedení Sean Monahan, jenže Evgeny Kuznetsov dokázal ihned odpovědět. I proto rozhodovala až čtvrtá série, v níž neuspěl domácí šikula Johnny Gaudreau a Nicklas Backstrom vystřelil Capitals druhý bod.
Šestadvacetiletý Pheonix Copley se tak mohl ve svém pátém utkání, do něhož v NHL zasáhl, radovat díky 27 zákrokům z první vychytané výhry. "Znamená to pro mě samozřejmě mnoho. A je to skvělý pocit."
Více k tématu: [Výročí Československa vnímají i hráči v NHL\]
Dokonalý trip Penguins
Pittsburgh na závěr série čtyř venkovních utkání ukázal, jak úspěšný trip po Kanadě stylově završit. Poté, co Penguins vyhráli v Torontu 3:0, v Edmontonu 6:5 v prodloužení a důkladně procvičili střelbu v Calgary, které rozložili do posledního šroubku 9:1, proti nim neměl nárok ani Vancouver.
Penguins zvítězili jednoznačně 5:0. Casey DeSmith předvedl 29 bezchybných zákroků a připsal si první čisté konto v sezoně, celkově pak uhájil teprve druhou nulu v kariéře.
Další hlavní hvězdy utkání? Ty pro Penguins natolik příznačné: Evgeni Malkin nastřádal tři body za dva góly a nahrávku, kapitán Sidney Crosby poté, co až v Edmontonu odmazal nulu na kontě vstřelených branek, skóroval dvakrát. Crosby tak stihl pět tref za uplynulé tři zápasy, Phil Kessel dal gól a na další nahrál.

Crosbyho branka po střele z bekhendu

Po bezbrankové úvodní třetině Simon nahrával na gól Crosbymu, jímž Penguins ve 37. minutě odskočili na 2:0. Zbývající tři údery hosté stihli mezi 55. a 58. minutou.
Simon bodoval už potřetí za sebou a nasbíral čtyři asistence za poslední tři vystoupení. Celkem má v sezoně na kontě šest bodů za gól a pět nahrávek z devíti odehraných zápasů.
Neuvirth začal sezonu 'šestkou'
V noční můru se změnil první start v novém ročníku NHL pro třicetiletého Neuvirtha. Po zranění v přípravém kempu se úspěšně rozchytal na farmě, jenže dnes český gólman propustil z 22 střel Islanders za svá záda plných šest.
Domácí duel tak skončil pro Flyers potupným výpraskem 1:6 a znamenal třetí vystoupení bez bodového zisku po sobě při celkovém skóre 2:13. Philadelphia se zatím marně hledá a ve Východní konferenci má pod sebou jen trápící se trio Florida, New York Rangers a Detroit.

lee nyi celly

Na výhře Islanders měli největší podíl Anders Lee (1+3) a Brock Nelson (2+0).
"Myslím, že když až příliš chcete, vytváříte tlak sami na sebe a upustíte od toho, co jste navyklí dělat," přemítal nad důvodem dalšího neúspěchu forvard Claude Giroux. "Tohle nás přesně vystihuje. Jsme vážně unavení z těch porážek a snažíme se dělat cokoliv, abychom jim zabránili. Jenže občas to nejsou ty správné věci."
Price stíhá Plantea
Carey Price byl po všech stránkách hlavní postavou zápasu mezi Bostonem a Montrealem, v němž dosáhli na body po vítězství 3:0 překvapivě hostující Canadiens.
Velmi důležitý pro výhru Montrealu, který vystoupal už na čtvrtou příčku Východní konference, byl zdařilý úsek v polovině první třetiny, kdy se během 81 sekund zapsali do střelecké listiny Brendan Gallagher a Max Domi. V čase 59:31 pak Jordie Benn trefou do prázdné branky Bruins výsledek ještě přikrášlil.
Price, jehož prověřil šesti pokusy David Pastrňák, si připsal 33 zákroků a vychytal svou první nulu v nové sezoně, celkově pak jednačtyřicátou v kariéře. Vítězství pro něj mělo ale ještě jeden další zásadní rozměr.

Price parádně zasáhl proti Nordstromovi

Díky 290. výhře, pod kterou je podepsaný, totiž přeskočil Patricka Roye v počtu vychytaných vítězství v historii Montreal Canadiens. Dalších 24 mu jich zbývá, aby se dotáhl na legendárního Jacquese Plantea.
"Dneska to byl pro mě takový dort a já si na něm náležitě pochutnal," uvedl Price k trojitému úspěchu v podobě posunu na druhé místo mezi gólmany Canadiens, udržení čistého konta a ještě výhře nad rivalem. "Tohle byl vážně dobrý den."
Obrat Maple Leafs i bez Matthewse
V Torontu přivítali Maple Leafs silný Winnipeg a mělo jít o jeden z hlavních taháků mezi sobotními duely. Výsledek 3:2 ale zastínily obavy o stav supertalentu z řad domácích Austona Matthewse.
Poté, co ho ve druhé třetině zasáhl hostující bek Jacob Trouba, pro jedničku draftu 2016 Matthewse zápas skončil. S poraněným ramenem zamířil do šaten a do hry už se poté nevrátil. Na jeho kontě tak zůstalo jen devět odehraných střídání.

Gardiner a Kapanen se prosadili v závěru utkání

"Má zraněné rameno a do hry teď každopádně není připravený," uvedl kouč Toronta Mike Babcock. "V neděli určitě nebude trénovat a uvidíme v pondělí, kdy bychom měli vědět více. Do pondělního zápasu (proti Calgary) ale nezasáhne."
Svého tahouna se podařilo Maple Leafs pomstít tím nejlepším způsobem, když stav 0:2 po 40 odehraných minutách dokázali během poslední třetiny změnit ve výhru 3:2. Nejprve snížil Nazem Kadri a pak se v 57. a 58. minutě trefili v rozmezí 26 sekund Jake Gardiner a Kasperi Kapanen.
Ostatní zápasy: Oilers přelstili Predators, Coyotes zase vyhráli, Zacha dál na nule
Edmonton navázal nejlepším možným způsobem na předchozí domácí výhru proti Washingtonu (4:1), když uspěl proti nejlepšímu týmu ligy Nashvillu, a to dokonce na ledě Predators, kde slavil výhru 5:3. Oilers tak vrátili domácím týden starou porážku 0:3 z kanadské půdy.
O překvapení sobotního programu se postarala Arizona. Copak o to, ne že by Coyotes nemohli porazit Tampu Bay... Oni ji ale deklasovali 7:1! Zatímco Lightning přišli o sérrii tří vítězství, Arizona uspěla potřetí za sebou, a to po předchozích výhrách v Columbusu a nad Vancouveru (shodným výsledkem 4:1).
New Jersey zabralo po třech porážkách v řadě a naopak prohloubilo trápění Floridy. Panthers dosud vyhráli jen dva zápasy z devíti a stále čekají - stejně jako Detroit - na úspěch v základní hrací době. Útočník vítězů Pavel Zacha vyšel i poosmé v sezoně bodově naprázdno.

Forsbergův hattrick proti Edmontonu

Výsledky sobotních zápasů:
New Jersey Devils - Florida Panthers 3:2Philadelphia Flyers - New York Islanders 1:6Nashville Predators - Edmonton Oilers 3:5Calgary Flames - Washington Capitals 3:4 po náj.Boston Bruins - Montreal Canadiens 0:3Columbus Blue Jackets - Buffalo Sabres 5:4 po prodl.Toronto Maple Leafs - Winnipeg Jets 3:2Arizona Coyotes - Tampa Bay Lightning 7:1Minnesota Wild - Colorado Avalanche 3:2St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 7:3Vancouver Canucks - Pittsburgh Penguins 0:5