Stephenson v úniku překonal Allena mezi betony

Pohodička z úvodní třetiny je ukolébala. Ani nejlepší tým Západní konference a úřadující šampion St. Louis Blues si ovšem v současné NHL nemůže být jistý třígólovým náskokem - jejich soupeři Vegas Golden Knights ukázali, že tento ročník je právem nazýván sezonou comebacků.

Za její první polovinu (638 zápasů) už jsme viděli 111 obratů skóre ve třetí třetině, což je třetí nejvyšší počet v dějinách NHL. Ale také 77 obratů, při nichž tým prohrával o dva a více gólů (4. místo v ligové historii).
Přesně do této kategorie spadal sobotní duel v T-Mobile Areně. Vítězové Stanley Cupu v něm dali tři góly během devíti minut úvodní části, kterou na střely vyhráli 11:8. A po pauze se nestačili divit. Nikoho z Blues by asi nenapadlo, že se nakonec bude hrát prodloužení a hosté získají jen bod za porážku 4:5.
"Vedli jsme 3:0, měli jsme možnosti dát na 4:0 zkraje druhé třetiny. Pokud by se tak stalo, asi bychom shrábli oba body," domníval se kouč Blues Craig Berube.

stl vgk

Na defenzívu Blues jako by zapůsobila silvestrovská kocovina. V posledních třech zápasech inkasovalo St. Louis patnáctkrát, přitom v osmi předchozích duelech dostalo dohromady jen šestnáct gólů.
Ve Vegas to dlouho vypadalo, že obrana Blues tentokrát bude pevná. Jakmile dal ale Ryan Reaves ve 34. minutě první domácí gól, zase se ukázalo, jak obtížně se v aréně Golden Knights hostům hraje. Fráze o tom, že fanoušci jsou dalším hráčem domácích, tady nabírají docela reálné obrysy.
Každá šance je tu nabitými ochozy prožívána víc než na drtivé většině stadionů v NHL. Tady jsou příznivci opravdu vtaženi do děje - a jejich tým to náležitě oceňuje.
"Hodně českých kluků mi říkalo, že se jim tady fakt blbě," těšilo útočníka Tomáše Noska, který narození syna Patrika oslavil asistencí u vyrovnávacího gólu.
V 50. minutě už šlo Vegas do vedení, takže čtyřgólový obrat zvládlo za necelých 17 minut čistého času.

VegasCelebrates

"V prvních 28 minutách zápasu to nebylo ono, ale pak jsme začali hrát dobrý hokej. V téhle lize platí: Nikdy neříkej nikdy. Naše bojovnost nám přinesla velkou výhru," jásal kouč Golden Knights Gerard Gallant.
Blues byli nakonec rádi aspoň za ten bod, který jim v přesilovce zajistil David Perron, bývalý hráč Golden Knights.
"Udělali jsme chyby, které nás stály lepší výsledek," štvalo v kabině Blues nejen Perrona.
Pochybení se v prodloužení nevyhnul ani zkušený Alex Pietrangelo, který v útočném pásmu ztratil puk a díval se na záda pláchnuvšího Chandlera Stephensona. O pár sekund později už si Gallant podával ruku se svými asistenty na znamení kvalitně odvedené práce a celý tým Golden Knights mezitím objímal autora mazaného blafáku.
"V první třetině to mohlo být taky 5:0. Ale gólman (Marc-Andre Fleury) nás udržel při životě a dal nám šanci něco s tím zápasem provést," pochvaloval si Stephenson.
Více k tématu: [První měsíce roku jsou hokejovou bonanzou]
A šampioni si zase připomněli, že jednoduché body se v NHL nerozdávají nikdy. Stačilo lehké polevení a Blues už motory nenahodili.
"To nás zabilo. Pak se na nás valili ve vlnách," žasnul útočník Ryan O'Reilly. Ani držitel Selke Trophy pro nejlepšího defenzivního útočníka minulé sezony si najednou nevěděl rady. Tři góly, kterými srovnali stav, vstřelil Golden Knights z hrany brankoviště.
"Kolem našeho gólman musíme odvádět podstatně lepší práci," postěžoval si kouč Berube.
"Naši útočníci dokázali dostat puk hluboko do pásma. Nebyly to žádné nádherné góly. Prostě jsme to tam ubouchali," líčil obránce Vegas Nicolas Hague po večeru, který přinesl další důkazy o tom, že spojení 'jisté body' do moderní podoby NHL nepatří.
Zato slovo 'comeback' je v této sezoně užívané až nad míru.