SCP Round 1, Game 4: Boston Bruins vs. Carolina Hurricanes

Hokejisté Boston Bruins a Tampa Bay Lightning jsou ve Východní konferenci krok od postupu do 2. kola Stanley Cupu. Bruins ve čtvrtém utkání s Carolina Hurricanes předvedli ve třetí třetině parádní otočku z 0:2 a vyhráli i díky dvěma nahrávkám Ondřeje Kašeho 4:3. Asistenci si u vítězného gólu připsal i David Krejci. V sérii vedou 3:1 na zápasy i Lightning, jimž se povedlo udolat Columbus Blue Jackets těsně 2:1. Vítězný gól dal Yanni Gourde.

Stejně dobře mají na Západě rozehranou sérii Colorado Avalanche díky poslední vysoké výhře nad Arizona Coyotes 7:1. Tři body za dva góly a nahrávku zaznamenal Nazem Kadri. Z nejhoršího se vyhrabali St. Louis Blues. Obhájce Stanley Cupu prohrával v sérii proti Vancouver Canucks 0:2 na zápasy, po pondělním vítězství 3:1 už je vyrovnáno na 2:2. Stejnou bilanci jako Kadri měl v dresu Blues Ryan O'Reilly.

Kaše s Krejčím připravili vítězný gól

Boston, který se musel znovu obejít bez kanonýra Davida Pastrňáka a v brance měl slovenského gólmana Jaroslava Haláka, si připsal třetí bod v sérii díky gólové explozi ve třetí třetině.

Bruins stačilo jen šest minut a 51 sekund k tomu, aby otočili stav z 0:2 na 4:2. Dvěma nahrávkami se na obratu podílel Kaše, jednou pak Krejčí. Právě souhra v jejich podání přinesla i vítězný gól Jakea DeBruska, jemuž Kaše asistoval už u trefy na 1:2.

O ohromné touze Bostonu poprat se s nepříznivým průběhem utkání nejlépe vypovídá poměr střel mezi tyčky ve třetím dějství, který byl 16-2 (celkem 33-19).

Čtvrtý zápas: Boston - Carolina 4:3

"V kabině našeho týmu máme opravdu hodně charakteru," pochvaloval si zkušený útočník Brad Marchand. "Samozřejmě jsme si nenaplánovali obrat na první minutu třetí třetiny, všechno má svůj vývoj. Pracovali jsme každé střídání na tom, abychom podpořili svou víru a hráli naši hru."

Na straně poražených nechyběl v sestavě útočník Martin Necas, ale nebodoval a připsal si jen -2 při hodnocení účasti na ledě. Před brankářem Petrem Mrázkem dostal přednost James Reimer.

Týmy, které si v sérii na čtyři výhry vypracovaly vedení 3:1 na zápasy, mají při bilanci 278-29 historicky v NHL úspěšnost 90,6 procenta, že se jim podaří završit postup dál.

Páté utkání se odehraje ve středu v Torontu od 22 hodin SELČ.

Důležitou výhru trefil Gourde

Hodně opatrná úvodní třetina zrovna moc vzruchu nenabídla. Změnit to přitom mohla už druhá minuta, kdy Blue Jackets slavili vedoucí trefu. Zach Werenski v pádu zakončoval, Oliver Bjorkstrand jeho práci snadno završil úspěšnou dorážkou, jenže přišla kontrola u videa. Jon Cooper využil toho, že vcelku dlouho před samotným gólem vjel Alexandre Texier do útočného pásma o něco dříve, než měl, takže kouč Lightning se svou výzvou uspěl a gól neplatil.

Stačilo ale pouze 16 sekund ze druhé části, aby se dění na ledě přece jen trochu rozproudilo. Do vedení šla Tampa, když Barclay Goodrow zakončoval zblízka, brankář Joonas Korpisalo puk sice vytěsnil na tyčku, jenže od té už následně pokračoval v cestě za jeho záda.

Goodrow prostřelil zkraje druhé třetiny Korpisala

Už za čtyři minuty přidali Lightning druhý gól, když Kevin Shattenkirk pálil a Gourde těsně před Korpisalem dokonale tečoval mimo jeho dosah. Jen krátce nato však s notnou dávkou štěstí snížil Cam Atkinson a Blue Jackets byli zase rychle zpátky ve hře.

V končící 48. minutě měl vyrovnání na hokejce Pierre-Luc Dubois, souboj tváří v tvář však vyhrál brankář Andrei Vasilevskiy - Dubois zakončil pouze vedle. Vrátit Lightning dvoubrankový náskok mohl naopak Shattenkirk, na konci parádní rychlé kombinace mu ale při zakončení do odkryté branky sjel kotouč z čepele. Závěrečný tlak si Blue Jackets pokazili při hře bez gólmana špatným střídáním.

Vasilevskij pomohl k úspěchu 28 zákroky ze 29 střel a poprvé zastínil Joonase Korpisala na druhé straně (20/22). Z výhry se mohli se spoluhráči radovat i český útočník Ondrej Palat a slovenský bek Erik Cernak, ale ani jeden z nich nebodoval.

Pátý duel je v Torontu na programu ve středu od 18 hodin SELČ.

Avalanche komplikace nedopustili

Hokejisté Colorada odpověděli na porážku ze třetího utkání ve velkém stylu. V posledních šesti minutách úvodní dvacetiminutovky překonali hned třikrát Darcyho Kuempera, který byl pro ně tak těžko překonatelnou překážkou v předchozím utkání.

Avalanche předčili soupeře 12-3 na střely a ze své převahy vytěžili výrazné vedení 3:0, když poté, co otevřel skóre Matt Nieto, byl dvakrát po sobě úspěšný v přesilovkách Nazem Kadri.

Kadri uspěl podruhé v zápase z přesilovky

Philipp Grubauer, který se vrátil do brankoviště denverského celku místo českého gólmana Pavla Francouze, neměl příliš práce ani ve zbytku zápasu, když na něho letělo dohromady jen 15 střel.

Přesně po 28 odehraných minutách rozezvučel Cale Makar tyčku, Joonas Donskoi už ale mohl slavit navýšení náskoku na 4:0. Teprve pak se prosadila i Arizona zásluhou přesilovkové trefy Jakoba Chychruna.

Žádné drama se ale nekonalo. Ve třetí třetině ještě navýšili rozdíl ve skóre právě Makar, Matt Calvert a Mikko Rantanen.

Závěrečná dvacetiminutovka duelu byla prvním úsekem v letošním play off pro Arizonu, kdy nestál v brance Darcy Kuemper. V předešlých dvou třetinách inkasoval třicetiletý Kanaďan z 22 střel čtyři branky a po druhé pauze jej vystřídal Antti Raanta.

Kuemper si v předchozích sedmi duelech držel průměr 2,70 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 93,3 procenta. V součtu i s pondělním duelem pochytal 281 z 304 střel. Jeho počet zákroků je druhý nejvyšší v klubové historii Coyotes/Winnipeg Jets v jednom play off. Mike Smith si v roce 2012 připsal 568 zásahů.

Jednatřicetiletý Fin Raanta inkasoval z osmi střel třikrát.

Postup mohou Avalanche dovršit ve středečním pátém utkání v Edmontonu (23.30 SELČ). "A musíme být zase stejně hladoví," zdůraznil útočník Nathan MacKinnon. "Bude třeba hrát se stejnou intenzitou a naléhavostí, jak kdybychom o zápas prohrávali. Musíme být připravení sérii uzavřít."

Čtvrtý zápas: Colorado - Arizona 7:1

Šampioni srovnali krok s Canucks

V brance Blues byl po výborném výkonu v předchozím utkání a velmi zásadní vychytané výhře 3:2 po prodloužení opět Jake Allen. A vedl si znovu na výbornou, když inkasoval pouze jedinkrát ze 23 střel.

Stalo se tak po 40 sekundách ze druhé třetiny, když na úvodní gól O'Reillyho z početní výhody ze 17. minuty odpověděl J.T. Miller. Jenže zatímco od Millera i Canucks to bylo vše, O'Reilly řádil dál.

V končící 27. minutě vrátil vedení na stranu St. Louis. Ještě do druhé přestávky ho pomohl i zvýraznit, když si připsal nahrávku na další přesilovkovou trefu svého týmu, tentokrát v podání obránce Alexe Pietrangela.

"Přirozeně chci hrát výraznou roli v klíčových okamžicích, bylo tedy pěkné zapsat se dnes mezi střelce," pochvaloval si O'Reilly. "Nedaří se mi toho v útoku až tolik vytvořit, tak je jen fajn, že jsem dokázal skórovat."

Čtvrtý zápas: Blues - Canucks 3:1

Blues pak přestáli ve třetí třetině bez úhony i tři vyloučení a na jejich výhře 3:1 už nic nezměnil ani závěrečný risk kanadského týmu, který to zkoušel bez Jacoba Markströma v brance. Zatímco v úvodních třech duelech série dal Vancouver šest gólů z 11 přesilovek, tentokrát měl bilanci 0-7.

Páté utkání se odehraje v noci ze středy na čtvrtek v Edmontonu a začne ve 4.30 SELČ. Tým, který se v sérii hrané na čtyři vítězství ujal za stavu 2:2 na zápasy vedení 3:2, slavil postup v 78,4 procentech případů (211-58).