czech roundup 5-11

Český útočník Filip Chytil rozhodl svým premiérovým gólem v kariéře v play off NHL o vítězství New York Rangers nad Pittsburgh Penguins 5:3 a odvrátil tak konec sezony pro svůj tým. Dvaadvacetiletý odchovanec Zlína získal celku z Manhattanu v čase 42:53 v přesilové hře vedení 4:3 a podílel se na snížení v sérii na 2:3 na zápasy. Chytil byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Hosté dohrávali od 35. minuty bez kapitána Sidneyho Crosbyho, který odstoupil kvůli zranění v horní části těla.
K postupu se v dalším středečním duelu 1. kola Východní konference přiblížili vítězové Presidents' Trophy pro nejlepší tým základní části Florida Panthers, kteří porazili po obratu Washington Capitals 5:3 díky pěti bodům Cartera Verhaegheho. Na Západě vedou 3:2 na utkání Calgary Flames po vítězství nad Dallas Stars 3:1.

Chytil trefil naději
Pittsburgh čeká na vítěznou sérii od roku 2018, kdy v 1. kole přešel přes Philadelphia Flyers po výhře 4:2 na zápasy, a v Madison Square Garden svůj první mečbol neproměnil. Navíc přišel o svého nejproduktivněho hráče a lídra Crosbyho, který musel odstoupil za příznivého stavu 2:0. Po tvrdém zákroku obránce Jacoba Trouby z poloviny utkání ještě odehrál dvě střídání, ale potom už do utkání nezasáhl.
Penguins se ujali vedení v čase 10:28, kdy Jake Guentzel prvním pokusem sice na Igora Šesťorkina nevyzrál a dostal se s pukem za branku, odkud o levou brusli gólmana Rangers poslal svůj tým do vedení. Ve 28. minutě si najel v přečíslení na levý kruh na přihrávku Jevgenije Malkina Kris Letang a zvýšil náskok Pittsburghu.
Odstoupení Crosbyho ze hry jako by polilo Rangers živou vodou. Mezi 36. a 38. minutou otočil stav na 3:2. Jako první Šesťorkina překonal Adam Fox, který si našel střeleckou pozici za pravým kruhem a trefil se zápěstím přes stínícího Ryana Stromeho. Za minuty a půl našel Kaapo Kakko bekhendovou přihrávkou zpoza branky nepokrytého Alexise Lafrenierea a bylo vyrovnáno.
Za dalších 72 sekund dovršil vydařenou pasáž Trouba. U modré čáry přešel před Jeffa Cartera a svůj výpad zakončil přesnou střelou bekhendem z pozice mezi kruhy. Penguins ale dokázali hned za 13 sekund zareagovat. Malkin našel mezi kruhy Guentzela a ten prostřelil mezi betony Šesťorkina, který o chvíli dříve nabídl soupeři puk chybnou rozehrávkou. Guentzel se díky druhé trefě v utkání dostal na sedm zásahů v letošním play off a vyrovnal se v čele tabulky střelců Kirillu Kaprizovovi z Minnesota Wild.
Při vyloučení Marcuse Petterssona přišla Chytilova chvíle. Po průniku Franka Vatrana se k němu dostal puk v pravém kruhu a Chytil z otočky trefil bližší horní roh branky. Ve svém osmém utkání v bojích o Stanley Cup se zapsal poprvé mezi střelce. "Nějak se to mně odrazilo. Za celou sezonu jsem nedal moc gólů, proto v šancích moc nepřemýšlím. Zavřel jsem oči a prostě vystřelil. Konečně to padlo a já jsem šťastný, že jsem pomohl týmu," řekl Chytil, který v základní části dal osm gólů v 67 zápasech.
Pojistku přidal 16 sekund před koncem při hře Pittsburghu bez brankáře do prázdné branky Ryan Lindgren.
Šestý zápas se hraje v noci na sobotu v Pittsburghu (1:00 SELČ; NHL.tv).

Chytilův gól ve slovenštině a češtině

Verhaegheho pětibodové představení
Dokonalý obrat předvedli Panthers proti Capitals. Ve 24. minutě sice prohrávali 0:3, ale třetí vedení Washingtonu v sérii nepřipustil především Verhaeghe, který zazážil dvě góly a třemi asistencemi. Brankou a přihrávkou přispěl Claude Giroux a dvě asistence zaznamenal kapitán Aleksander Barkov. Washingtonu nebyly nic platné dvě trefy T.J. Oshieho.
"Všechno se teď vyvíjí pro mě i pro tým dobře. Vedeme 3:2. Máme dvě možnosti na to, abychom vyhráli jeden zápas, takže to vypadá skvěle," prohlásil Verhaeghe, který si polepšil v letošním play off na 10 bodů za pět branek a stejný počet asistencí z pěti utkání.
To středeční ale pro něj nezačalo úplně šťastně. Při Verhaegheho pobytu na trestné lavici otevřel v 8. minutě tečí střely Johna Carlsona skóre Oshie. V čase 22:12 si po střele Larse Ellera našel ve skrumáži před Sergejem Bobrovským puk Justin Schultz a zvýšil na 2:0. A za 85 sekund proměnil přečíslení po přihrávce Jevgenije Kuzněcova Oshie.
Ve 27. minutě začal úřadovat Verhaeghe. Barkovovo nahození od modré čáry se odrazilo od zadního mantinelu k němu a u levé tyče stojící hrdina večera jako první překonal Ilju Samsonova, který dostává v brance Capitals přednost před Vítkem Vaněčkem.
Na dalších dvou brankách se podílel Verhaeghe asistencí a Florida do 35. minuty vyrovnala na 3:3. Nejdříve nejproduktivnější hráč Panthers vyslal do úniku Patrica Hörnqvista, který se trefil na lapačku gólmana Washingtonu. Potom Verhaeghe sice neuspěl s dorážkou, ale puk do branky dotlačil Sam Reinhart.
V čase 43:04 si Verhaeghe připsal vítězný gól, když proměnil v přečíslení Barkovovu přihrávku. A čtyři minuty před koncem vyřešil další situaci dvou na jednoho přihrávkou na Girouxe, který forhendovým blafákem pečetil výsledek.
Další duel série je programu v noci sobotu ve Washingtonu (1:30 SELČ; NHL.tv).

Obrat Calgary
Flames dokázali ve třetí třetině duelu otočit stav duelu se Stars z 0:1 na 3:1 a obrátili tak i vývoj série z 1:2 na 3:2. Vítěznou brankou a asistencí k tomu přispěl Andrew Mangiapane, gól a přihrávku si připsal také Mikael Backlund a gólman Jacob Markstrom se podílel na úspěchu 20 úspěšnými zákroky.
V další defenzivní patrii mezi Calgary a Dallasem se čekalo na první gól až do času 33:21 a radovali se hosté. Markström sice střelu Jasona Robertsona vytěsnil, ale Noah Hanifin si nešťastně srazil puk do vlastní branky.
Flames odpověděli ve 47. minutě, kdy ideální přihrávku Mangiapaneho usměrnil za Jakea Oettingera před brankovištěm Backlund. V čase 50:38 poslal Calgary do náskok střelou z pravého kruhu Mangiapane a 58 sekund před koncem do prázdné branky skóroval Trevor Lewis.
Souboj pokračuje v noci na sobotu v Dallasu (3:30 SELČ; NHL.tv).

Sestřih: Calgary - Dallas 3:1