kuraly

Lze diskutovat o tom, ve kterých ohledech byla letošní sezona, jež v těchto dnech vrcholí finálovou sérií o Stanley Cup, výjimečná. O jednom faktoru však není sporu - je jím vyrovnanost zápasů.

Byť tabulka základní části, kterou s velkým náskokem vyhráli Tampa Bay Lightning, může svědčit o opaku, na ročník 2018-19 se bude vzpomínat jako na ten, v němž každý může porazit každého.
Přesvědčit o tom mohlo probíhající play off, v němž Tampu vyřadili ve čtyřech zápasech prvního kola Columbus Blue Jackets, v němž rychle skončil i první tým Západní konference Calgary Flames a z nějž postoupili do druhého kola všichni čtyři držitelé divokých karet, tedy nejníž nasazené celky.
A přesvědčivě zní i následující statistika: během základní části padl rekord v obratech zápasů, v nichž tým prohrával o víc než jeden gól. Bylo jich 138.
Více k tématu: [Boston předvedl zdařilý obrat a ve finále vede]
"Vyrovnanost našich zápasů je nejvyšší v historii," prohlásil na tiskové konferenci v bostonské TD Garden před startem finále komisař NHL Gary Bettman.
"Vícególových obratů bylo v základní části 138, což je nejvíc v ligové historii. Deset procent všech utkání zaznamenalo vyrovnávací gól v posledních pěti minutách (třetí třetiny) a 71 procent všech minut odehraných v letošním ročníku bylo buď vyrovnaných, nebo s rozdílem jediné branky."
A jako kdyby chtěli slova ligového šéfa následně potvrdit i finalisté Stanley Cupu.
V prvním utkání vedli St. Louis Blues po 1. minutě druhé třetiny 2:0, ale Boston Bruins poté čtyřmi góly duel otočili. Platilo v něm i to, že většinu času byl zápas vyrovnaný nebo s jednobrankovým rozdílem: od 1. do 8. a od 33. do 46. minuty byl stav nerozhodný (nejprve 0:0 a pak 2:2), od 8. do 21., od 23. do 33. a poté od 46. do 59. minuty byl rozdíl o gól (nejdřív 1:0 a pak 2:1 pro Blues, následně 3:2 pro Bruins).

Kuraly zakončil po Acciariho nahrávce

Z celého duelu tak vedl některý z týmů o víc než jeden gól pouze 186 sekund. 95 procent času byl stav vyrovnaný nebo s rozdílem pouze jediné trefy. Jednodušeji řečeno: téměř každá minuta zápasu byla napínavá.
"Ani jsem si to neuvědomil, že to bylo takhle. Prostě jsme jen hráli dál," řekl po výhře 4:2 bostonský útočník Sean Kuraly, který vstřelil v čase 45:21 vítězný gól.
I tohle finále potvrdilo, že v lize plné tak šikovných a talentovaných hráčů není žádné vedení bezpečné. Vyprávět by o tom mohli třeba hráči Vegas Golden Knights, kteří v sedmém utkání prvního kola vedli nad San Jose Sharks ještě 11 minut před koncem třetí třetiny 3:0, aby pak v pětiminutové přesilovce soupeře inkasovali čtyři góly během čtyř minut a jedné sekundy a následně prohráli 4:5 po prodloužení.
"To byl nejbláznivější zápas, který jsem kdy viděl. O tomhle se bude mluvit ještě hodně dlouho," řekl tehdy kouč vítězů Peter DeBoer.
První finále až takhle bláznivé nebylo, ale i obrat z 0:2 na 4:2 rozhodně taky stojí za zaznamenání a potvrzuje Bettmanova slova o kvalitě konkurence v NHL.
"Ukazuje to, jak velkou sílu náš tým má, jak resistentní dovede být. Je jedno, co se stalo před tím. Drželi jsme při sobě, zůstali jsme pozitivní a vzájemně jsme se podpořili," řekl bostonský útočník Marcus Johansson.

Johansson byl jen kousek od vyrovnání

A jako kdyby chtěl shrnout Bettmanova slova týkající se napínavosti NHL, dodal: "Skvělý zápas, velký obrat a spousta emocí."
Daný vývoj se pochopitelně nelíbil hráčům St. Louis, kteří si nechali protéct vedení mezi prsty. Přitom jde zrovna o tým, jemuž se podobné věci moc často nestávají a proti kterému se obvykle skóre obrací těžko.
"Vedení 2:0 je v hokeji záludné," mínil centr Brayden Schenn.
"Měli jsme dobrý vstup do zápasu, ale potom jsme udělali příliš mnoho chyb. Ztráceli jsme puky, neforčekovali jsme dost tvrdě, naše hra do těla nebyla dost dobrá. Musíme být disciplinovanější, bojovnější. Musíme víc střílet a udělat před brankou soupeře větší tlak. Jen tak můžeme udržet vedení," pokračoval s poukazem na to, že Bruins snížili na 1:2 jen 66 po jejich trefě Vladimira Tarasenka na 0:2, u níž sám Schenn asistoval.
"Jakmile odskočíme, je potřeba dál pracovat na maximum. Hned následující střídání po našem gólu je enormě důležité. Na to si musíme dát pozor. Zároveň se nesmíme nechat tak často vylučovat a dát jim tolik šancí skórovat v přesilovce," připomněl Schenn pět trestů Blues proti dvěma bostonským a využitou přesilovku v polovině druhé třetiny, v níž skóroval obránce Bruins Charlie McAvoy.

McAvoy prostřelil Binningtona v početní výhodě

Druhé finále je na programu v noci na čtvrtek od 2:00 SELČ (NHL.tv a Nova Sport 1) a i v něm bude stejně jako v celé sezoně jasné, že vedení ještě nemusí nic znamenat. Dokonce ani to vícególové.
"Buď my, nebo oni. Nic mezi tím neexistuje," burcoval útočník St. Louis David Perron. "Bude to bitva až do konce."