Rus1517

Tak přece to Švédové neprolomili. Na mistrovství světa dvacítek přijeli s velkými ambicemi, ve skupině i ve čtvrtfinále vypadali suverénně, nakonec však potřetí za poslední čtyři roky odjedou bez medaile. V zápase o 3. místo podlehli Rusku 1:2 v prodloužení, vítěznou trefu si útočník Denis Guryanov připsal ve 33. vteřině nastaveného času.

Tohle nebyl zápas hraný jen z povinnosti! Přestože do duelů o bronz někdy mužstva na různých šampionátech marně hledají motivaci, švédští a ruští junioři předvedli v Montrealu krásný souboj.
Šťastnější pro tým trenéra Valerije Bragina, což není k jeho partě nezdvořilé konstatování. Vzhledem ke švédským šancím to totiž klidně mohlo dopadnout obráceně.
Vyrovnaný boj naznačila už úvodní bezbranková třetina. Zřejmě největší příležitost měl Carl Grundstrom po minele brankáře Ilyi Samsonova, který jinak chytal fantasticky. Švédové jeho mužstvo přestříleli 39:36, přesto jim to nakonec nestačilo.
První ránu jim uštědřil po 16 vteřinách druhé třetiny Kirill Kaprizov díky povedené dorážce. Ještě to ale nic neznamenalo, po dalších deseti minutách totiž vyrovnal Jonathan Dahlen, syn slavného otce Ulfa.
A pak zase zářili gólmani, především hbitý Samsonov, jehož roku 2015 draftoval v 1. kole tým Washington Capitals.
Když už byli přemoženi, zvonila nastřelená tyčka - postupně u ruské i u švédské branky. Rozhodnout tak muselo prodloužení, ve kterém už po 33 vteřinách hry udělal chybu Rasmus Dahlin, jeden ze dvou hráčů tohoto turnaje, kteří se narodili až po 1. lednu 2000. Jeho přihrávka byla pro Alexandera Nylandera příliš divoká, zmatku využil forvard Guryanov - jeho rychlý bekhend překvapil švédského gólmana Felixe Sandstroma a asi i leckoho u televize.
Rusové na sebe naskákali, třetí místo bylo jejich. Na rozdíl od Švédska se teď mohou pyšnit skvostnou bilancí - na mistrovství světa dvacítek vybojovali medaili posedmé v řadě.