Penguinsloss

Jakub Voráček byl jediným českých střelcem sobotního programu 12 utkání NHL. Gólem uzavřel Bitvu o Pensylvánii, v níž hráči Philadelphia Flyers vyhráli na ledě Pittsburgh Penguins 4:2. V předchozím průběhu utkání si Voráček připsal také asistenci.

Jeden z nejlepších ligových kanonýrů David Pastrňák z Boston Bruins zaznamenal stejně jako Pavel Zacha v dresu New Jersey Devils nahrávku. Zatímco Zacha bral s týmem proti Winnipeg Jets alespoň bod, Bruins vyšli doma s Detroit Red Wings naprázdno.
Flyers obrali Penguins
Pittsburgh v duelu dvakrát vedl. Už po 39 sekundách se počtrnácté v sezoně trefil Sidney Crosby, zanedlouho vyrovnal Travis Konecny. Riley Sheahan pak ve druhé třetině vrátil Penguins vedení, ale Claude Giroux z Voráčkovy nahrávky zajistil stav 2:2.

V nástupu do třetí části Dale Weise při oslabení naklonil misky vah na stranu hostů a Voráček pak zápas 22 sekund před sirénou uzavřel střelou do prázdné branky Penguins poté, co odvolali gólmana. Flyers se radovali teprve podruhé za posledních osm utkání.
Weise se trefil podruhé v sezoně, když na trestné lavici pykal Radko Gudas. Zaznamenal tak svůj vůbec první gól v NHL v oslabení, na kontě má přitom 461 utkání.
Andrew MacDonald si připsal tři nahrávky a dosáhl tak na první tříbodový zápas kariéry. Centr vítězů Sean Couturier zaujal dokonalou bilancí na vhazování, když vyhrál všech 13 buly, k nimž se postavil.
Anthony Stolarz pochytal 30 střel Penguins a zaznamenal tak svou první výhru v lize po takřka dvou letech. Kurózní je, že byl od začátku sezony již pátým gólmanem Flyers, který nastoupil do zápasu v základní sestavě. Dalšími byli Brian Elliott, Calvin Pickard, Michal Neuvirth a Alex Lyon.
Čtyřiadvacetiletý Stolarz kvůli operaci menisku zmeškal většinu předchozího ročníku a ocitl se kromě AHL dokonce i v ECHL, ale v sobotu si vedl skvěle.
"K výhře venku potřebujete dobrý výkon gólmana," poznamenal kouč Flyers Dave Hakstol. "Toho se nám dnes dostalo. Nás brankář chytal excelentně," ocenil Hakstol Stolarzův výkon.
Zacha pomohl k bodu Devils
New Jersey se sice podařilo uhlídat ničivou ofenzivní hrozbu soupeře jménem Patrik Laine, stačilo to ale pouze na bod. Finský supertalent při třech střelách mezi tyčky nebodoval, Jets si přesto našli cestu ke třetí výhře z posledních čtyř zápasů.
Laineho totiž skvěle zastoupil jiný útočník Mark Scheifele. Ve druhé třetině nejprve vyrovnal na 1:1. Ve třetí třetině šli Jets do vedení 3:1, které platilo ještě na začátku 56. minuty. Jesper Bratt po první Zachově asistenci v sezoně a po něm Taylor Hall ale zařídili stav 3:3. V čase 64:43 pak Scheifele 15. gólem sezony rozhodl.
Scheifele skóroval v prodloužení poprvé v sezoně, celkem v kariéře popáté. Obral o kotouč Nica Hischiera a následně skóroval z dorážky po své vlastní střele.
"Už jsem byl pěkně vyčerpaný, takže jsem chtěl pouze zakončit střelou a měl jsem štěstí, že se puk odrazil zpět ke mně," popsal Scheifele. "Samozřejmě jsme nechtěli promarnit naše vedení, ale i tak jsme dokázali vyhrát a jsme za to šťastní."
Výrazně méně štěstí musí být na straně Devils, neboť prohráli popáté v řadě a právě oni vystřídali na dně Východní konference Flyers.
Pastrňák dál čeká na dvacítku
David Krejčí byl po tvrdém hitu v předchozím utkání s New York Islanders a ztrátě zubů podle očekávání zpět v sestavě Bruins. Nepomohlo jim to ale k tomu, aby zlepšili ofenzivu. Tým s nejlepší obranou v lize se jen jednou za posledních sedm utkání dostal přes dvě vstřelené branky.
David Pastrňák si musí dál počkat na to, než zakulatí počet gólů v sezoně na 20. Tentokrát přiložil ruku k dílu asistencí u gólu, jímž Ryan Donato vyrovnával ve třetím dějství na 2:2.
Jenže za hosty se pak ještě trefili Frans Nielsen a celkem tříbodový Gustav Nyquist (1+2) a Red Wings mohli slavit první úspěch v základní části na ledě Bostonu od 14. října 2013, po němž museli přetrpět devět porážek, a to včetně té s výsledkem 2:8 ze začátku sezony.

Larkin se prosadil v přesilové hře z dorážky

"V poslední době to pro nás bylo těžké místo pro boj o dva body," připomněl zkušený hostující gólman Jimmy Howard, jenž si připsal 38 zákroků. "Takže přijet sem a uhrát dva body, navíc už v základní době, to je pro nás obrovská vzpruha."
Vítězný Montreal
Canadiens si řekli 'dost' a utnuli sérii pěti porážek. Rangers naopak po úspěšném období a nápravě velmi špatného vstupu do nového ročníku ztratili čtvrtý z posledních pěti zápasů.
Bek Shea Weber dal dva góly během první třetiny, finský forvard Artturi Lehkonen ho napodobil v úvodu druhé dvacetiminutovky a bylo to už 4:0. Pak se sice dvakrát dostali ke slovu hosté, jenže slovenský útočník Tomáš Tatar, který už měl na kontě asistenci, pečetil v polovině třetí části výsledek 11. gólem v sezoně.

Tatar se prosadil v početní výhodě z dorážky

"Samozřejmě, že se snažíte pomoci týmu všemi způsoby; ať už góly dáváte, nebo jim naopak zabraňujete," uvedl Weber. "Ale ať děláte pro tým cokoliv, nejdůležitější ze všeho je výhra v zápase."
Čtvrtá výhra pro Maple Leafs
Toronto válí. Cenné vítězství na ledě Minnesota Wild 5:3 bylo pro favorita sezony již čtvrté v řadě a osmé z uplynulých 10 utkání. Maple Leafs jsou tak jen bod za nejlepším celkem ligy, jímž jsou Tampa Bay Lightning. Domácí Wild naproti tomu nebodovali potřetí v řadě.
Vítězný gól si připsal Nazem Kadri, jenž tři minuty a 20 sekund před koncem základní doby poslal Toronto do vedení 4:3 poté, co zkusil štěstí z ostrého úhlu a puku pomohl do sítě domácí zadák Nick Seeler.
Za vítěze skóroval dvakrát Zach Hyman a s ním Tyler Ennis a také Auston Matthews. Frederik Andersen zaznamenal 38 zákroků. Mitchell Marner se dvěma asistencemi dotáhl na dosud nejlepšího nahrávače ligy, jímž je Mikko Rantanen z Colorado Avalanche. Oba jich mají na kontě 32.

Matthews zužitkoval v přesilovce Marnerovu přihrávku

Ostatní zápasy: Karlssonův návrat skončil debaklem, Dallas uspěl, floridská bitva opět pro Lightning
Poprvé od odchodu z týmu Senators se v dresu San Jose vrátil do Ottawy švédský bek Erik Karlsson. Touhu po úspěchu demonstroval celkem devíti ranami mezi tyče, ale mezi střelce se nezapsal. Naprázdno vyšli i Tomáš Hertl s Lukášem Radilem. Ještě v polovině utkání byl stav 1:1, ale domácí pak odskočili na 5:1 a vyhráli 6:2.
Vancouver prohrál před sobotním soubojem doma s Dallasem sedm z posledních osmi zápasů. Canucks duel dobře rozehráli a v první třetině je poslal do vedení Bo Horvat, jenže v polovině třetí části vyrovnal Jamie Benn a v čase 56:37 dokonal obrat Alexander Radulov.

Radulov po Bennově přihrávce rozhodl o výhře Dallasu

Tampa Bay Lightning dobyli led blízkého konkurenta Florida Panthers. O vítězství 5:4 v prodloužení rozhodl při přesilovce v čase 63:12 už devatenáctým gólem v sezoně Brayden Point. Nikita Kucherov pomohl k úspěchu třemi body (1+2).
Nejlepší tým Západní konference Nashville Predators zažehnali předchozí dva neúspěchy vítězstvím nad Chicago Blackhawks 5:2. Hosté prohráli potřetí po sobě především kvůli absolutně nepovedenému nástupu do utkání, když už v čase 4:11 prohrávali 0:3.
Connor McDavid zařídil pro Edmonton Oilers vedení na ledě Vegas Golden Knights po první třetině, ve druhé však kontroval William Karlsson. V čase 45:50 ale Ryan Spooner trefil třetí výhru Oilers za sebou, hosté kvůli jeho zásahu přišli o výtečnou sérii pěti výher.

McDavid ujel McNabbovi a vychutnal si Fleuryho

Arizona Coyotes rozložili St. Louis Blues drtivým skóre 6:1, když čtyřikrát gólově udeřili v průběhu druhé třetiny. Clayton Keller stihl tři body za gól a dvě nahrávky, dobře si vedl také slovenský forvard Richard Pánik (1+1).
New York Islanders těsně přemohli Columbus Blue Jackets 3:2, přestože hosté měli v polovině zápasu na své straně dvoubrankové vedení. Anders Lee, Anthony Beauvillier a Casey Cizikas však zařídili obrat.