Mrazek-save 12-16

Velký večer českých gólmanů se odehrál v neděli v NHL. Petr Mrázek si ve své první sezoně v brankovišti týmu Carolina Hurricanes připsal při vítězství 3:0 nad Arizona Coyotes první vychytané čisté konto. David Rittich si užívá ohromné pohody Calgary Flames, kteří vyhráli na ledě St. Louis Blues vysoko 7:2.

Do statistik se bodově zapsalo hned několik českých hráčů, gólově se ale prosadil jen Tomáš Hertl, který zvýraznil triumf San Jose Sharks proti domácím Chicago Blackhawks. Na výsledku 7:3 se vedle trefy podílel i asistencí. Ondřej Palát z Tampa Bay Lightning si také připsal dva body, oba za nahrávky.
Mrázkova první nula
Petr Mrázek se díky 23 zákrokům stal první hvězdou zápasu. Carolina s jeho přispěním přerušila sérii tří porážek, naproti tomu Coyotes ztratili pátý z posledních šesti zápasů. O góly se postarali Warren Foegele, Andre Svechnikov a Sebastian Aho.
"Jen jsme se drželi našeho zápasového plánu a bylo vážně moc pěkné to sledovat," prohlásil domácí trenér Rod Brind'Amour. "A když už jsme tam místy propadli, zachránil to Petr, který byl dnes opravdu moc dobrý."
První nula v novém působišti, kde Mrázek podepsal v létě roční smlouvu na 1,5 milionu dolarů, byla jeho celkově patnáctou v soutěži. "Viděl jsem dnes velmi dobře na kotouč," pochvaloval si Mrázek. "To byl klíč k dnešnímu zápasu - hrát dobře v obranném pásmu. S pukem jsme si dnes celkově vedli moc dobře."

Mrázek se přesunul a vychytal Goligoskiho hokejkou

Flames i díky Rittichovi zpátky na špici
Osmý z posledních devíti zápasů vyhrál tým Calgary Flames a opět tak přeskočil v Západní konferenci Nashville Predators. Flames mají stejně jako vedoucí Jets 46 bodů, o bod více než Predators.
Rittich předvedl super výkon v sobotu, když vychytal Minnesota Wild na ledě soupeře 2:1. A šel do akce hned i v neděli, možná i proto, že Mike Smith měl v posledních dnech menší zdravotní potíže.
Český gólman však znovu potvrdil, že tým se může plně spolehnout i na něho. Rittich stihl tentokrát 26 zákroků a pomohl k výhře 7:2.

Rittich si poradil se Schwartzovou tečí

Flames rozhodli čtyřgólovou smrští během úvodní třetiny, teprve pak se ke slovu dostali i Blues, ale hosté drželi po druhém dějství bezpečný náskok při stavu 5:2.
Johnny Gaudreau měl na kontě dvě trefy a asistenci, Elias Lindholm dal gól a na dva nahrál, Alan Quine skóroval dvakrát.
Pro Flames jde o nejlépe odehraných 34 utkání zkraje sezony za velmi dlouhou dobu. V klubové historii si vedli lépe jen v ročníku 1988-89, na jehož konci slavili i zisk Stanley Cupu. Tehdy nastřídali dokonce 51 bodů za 23 výher a pět remíz.
"Jako kdybychom se na první třetinu vůbec nedostavili," řekl domácí forvard Pat Maroon, jemuž tak hodně zhořkl 400. zápas v kariéře. "Nevím, proč se tak stalo, ale děje se nám to po celou sezonu. A je to frustrující."

Lindholm proměnil únik v oslabení po Paraykově chybě

Boston spláchl uragán Eichel
Boston Bruins nestačili na Buffalo Sabres, prohráli 2:4 a po sérii tří výher tak ztratili druhý duel za sebou. Zazářil Jack Eichel, jenž byl u všech gólů vítězů. Dvaadvacetiletá dvojka draftu 2015 si připsala dvě branky a dvě přihrávky.
V 54. minutě sice zařídil domácím vyrovnání na 2:2 Torey Krug, u jehož zásahu si 23. nahrávku v sezoně připsal David Krejčí, ale pak rozhodl svým druhým gólem Jeff Skinner. Na kontě tak má celkem v sezoně už 24 zásahů. Sam Reinhart pomohl třemi nahrávkami, Linus Ullmark předvedl 35 zákroků.
"Je úžasné, jak dobrý zápas jsme odehráli jako jeden tým. A právě toho týmového výkonu jsme se celou dobu drželi," prohlásil Eichel.

Hayes na vše nestačil
Kevin Hayes sice asistoval u všech gólů New York Rangers, ti ale přesto podlehli doma v Madison Square Garden Vegas Golden Knights 3:4 po prodloužení. Finalista minulého ročníku mohl slavit po zásahu, který v čase 62:11 obstaral Alex Tuch. V dresu hostujícího celku si připsal asistenci Tomáš Nosek.
Golden Knights zaznamenali desátou výhru z posledních 13 utkání a jejich gólman Marc-Andre Fleury tak dosáhl na výhru s pořadovým číslem 423. V historickém přehledu se dotáhl na devátého Tonyho Esposita. Stihl to v 768 zápasech základní části NHL.
"Beru s ohromnou pokorou, že mohu být mezi takovými velikány," prohlásil Fleury. "Od začátku až do konce jsme hráli dobře a výhru jsme si zasloužili."
V sestavě domácích scházel útočník Jesper Fast, kterého čeká pauza po dobu dvou až čtyř týdnů se zraněním v horní polovině těla. Po vynechaných 21 zápasech naopak nastoupil obránce Adam McQuaid.

Tuch rozhodl v prodloužení po pasu Stastnyho

Otočka Sharks, další potupa Blackhawks
Desátou porážku z posledních 11 utkání si připsali hráči Chicago Blackhawks a v duelu se San Jose Sharks si museli připadat, že se proti nim všechno spiklo.
Blackhawks vedli v čase 3:21 už 2:0, když se trefili Alex DeBrincat a Dylan Strome. Jenže pak přišel výpadek a během 42 sekund Melker Karlsson po nahrávce Lukáše Radila nejprve snížil a Marcus Sorensen vyrovnal.
Domácí Brendan Perlini sice záhy kontroval a vrátil Blackhawks vedení, přičemž Martina Jonese nahradil v brance Sharks Aaron Dell, ale pak se stal nechtěným hrdinou okamžiku střelec druhého gólu domácích Strome.
Jeho spoluhráč mezi tyčkami Corey Crawford chytil pokus Logana Couturea, jenže Strome po kolizi s Evanderem Kanem narazil do vlastního gólmana a pro toho zápas kvůli otřesu mozku skončil.
Od té chvíle bylo z pohledu domácích všechno špatně. Náhradník Cam Ward sice předvedl 30 zákroků, jenže zároveň také pětkrát inkasoval, zatímco Dell vůbec. Právě Evander Kane se postaral o vyrovnání, další zásahy Sharks přidali Barclay Goodrow, Logan Couture, Kevin Labanc a v závěru vše podtrhl Tomáš Hertl, jenž dal 10. gól v sezoně.
Tři asistence stihl zadák Brent Burns, v obraně vítězů nechyběl Radim Šimek.

Melker Karlsson se trefil po Radilově přihrávce

Scheifele měl poslední slovo
Ve Winnipegu se odehrála bitva dvou velmi silných celků se vším všudy. A nabídly velkou přetahovanou. Hostující Lightning poslal do vedení Alex Killorn, ale ještě do první přestávky vyrovnal Mathieu Perreault a Brandon Tanev zajistil Jets vedení 2:1.
Pak ale vyrovnal Steven Stamkos, u jehož trefy si druhou nahrávku v utkání připsal Ondřej Palát. Český forvard tak vylepšil svou bilanci v sezoně na 12 bodů (2+10) z 18 utkání.
Tyler Johnson převážil misky vah znovu na stranu hostů, jenže závěr třetiny patřil i tentokrát Winnipegu a v čase 39:19 opět srovnal krok Nikolaj Ehlers.
Nikita Kucherov ve třetí části přiblížil výhru Tampě Bay, jenže za domácí se znovu trefil Ehlers a 42 sekund před vypršením pětiminutovky prodloužení rozjásal domácí fanoušky Mark Scheifele.
Ehlers si vedle dvou tref připsal nahrávku, tři body měl na kontě i Scheifele (1+2).

Killorn využil v přesilovce Palátovu přihrávku

Edmonton ve Vancouveru narazil
Vancouver Canucks prožívají nejlepší období v sezoně. Bodovou šňůru protáhli už na šest utkání, z nichž pětkrát vyhráli a jsou díky tomu v Západní konferenci na dostřel pozicím pro play off.
Poslední obětí probuzených Canucks je přitom celek Edmonton Oilers, jemuž se poslední dobou rovněž dařilo. Vancouver vyhrál 4:2.
Hosté až do poloviny duelu vedli zásluhou Ryana Nugenta-Hopkinse, ale Canucks třemi trefami po sobě vývoj otočili. Vítězný gól a celkem již 17. trefu v sezoně si připsal Elias Pettersson. Brock Boeser pomohl k výhře třemi body (1+2).