march holtby

Výhra domácích, nebo konec? Finále Stanley Cupu pokračuje v noci na pátek (2:00 SELČ) pátým zápasem. A pokud v něm Vegas Golden Knights neuspějí, bude se z prvního titulu v historii radovat klub Washington Capitals, jenž má v sérii pohodlné vedení 3:1 na zápasy.

Redakce NHL.com/cs vybrala pět taháků, které bude zajímavé sledovat v pátém finále.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
1. Zhmotní se sen washingtonských generací?
Capitals působí v NHL od roku 1974. Během dlouhých 44 let své existence se až do letoška dostali do jediného finále Stanley Cupu a v něm v roce 1998 podlehli Detroit Red Wings ve čtyřech zápasech. V éře Alexe Ovechkina se tým zařadil mezi dlouhodobě nejsilnější v lize, ale úspěch v play off mu byl dlouho odepřen.
Teď je Washington poprvé v dějinách jedinou výhru od titulu. Zvládne to už v noci na pátek ve Vegas?
"Většina z nás v téhle pozici ještě nikdy nebyla. Já radši moc nepřemýšlím nad tím, co se bude dít a snažím se soustředit na jiné věci," tvrdil kapitán Ovechkin.
2. Stane se Fleury znovu oporou?
Brankář Marc-Andre Fleury byl hlavní hvězdou Vegas na cestě do finále. Ale v něm jeho záře nečekaně pohasla. Ve čtyřech utkáních dostal 17 gólů, ani jednou nevytáhl úspěšnost nad 90 procent a v posledním duelu měl ve statistikách dokonce jen 73,9 procenta.
Více k tématu: [Fleury ve finále nezáří. Je čas zabrat]
Pokud chtějí Golden Knights prodloužit sérii, nutně potřebují lepšího Fleuryho v brance. I když hráči Vegas s tím tak úplně nesouhlasí.
"S tím na mě nechoďte," řekl útočník Erik Haula. "Tenhle zápas bychom naopak my měli vyhrát pro něho. Tolikrát nás vytáhnul z bryndy, že mu to dlužíme."
3. Přispěje Tatar produktivitou?
Tomáš Tatar se ve čtvrtém zápase vrátil do sestavy Vegas. Na křídle třetí formace nehrál špatně, během 12 minut a 37 sekund měl jednu střelu, dva hity, odebral soupeři puk... Jenže Vegas potřebuje, aby šikovný slovenský útočník přispěl i gólem nebo nahrávkou. Tím spíš, když hraje i přesilovky (naposledy v nich měl čas 3:38).
"Máme široký kádr a Tomáš to ve čtvrtém finále dokázal. Pro kluky, kteří nehrají, je to těžké," mínil útočník Pierre-Edouard Bellemare. Tatar zatím nastoupil do sedmi duelů play off a dal v nich jeden gól.

060418TatarSCFGM4

4. Začnou Golden Knights využívat šance?
Ve čtvrtém zápase nastoupili hosté ve Washingtonu na soupeře velmi zostra, v úvodu první třetiny si vytvářeli velký tlak. Jenže trefovali jen tyčky a navzdory tomu, že měli po prvních devíti minutách bilanci střeleckých pokusů 13:2, šli pak do přestávky se skóre 0:3 a zápas nakonec prohráli 2:6.
Dá se čekat, že v domácím prostředí a s 'nožem na krku' nastoupí Vegas na Capitals znovu. Pokud chce uspět, měl by však tentokrát tlak proměnit i v góly tak, jak to shrnul forvard Reilly Smith: Musíme prostě naposílat víc puků do sítě."
5. Vyrovná se elitní lajna Vegas té soupeřově?
Elitní washingtonská řada Ovechkin, Evgeny Kuznetsov, Tom Wilson byla v dosavadním průběhu finále jasně lepší než první útok Vegas. Zatímco první formace Capitals nasbírala v sérii 13 bodů (5+8) a +9 v plus/minus, trio Jonathan Marchessault, William Karlsson, Smith má bodů jen osm (3+5) a v plus/minus v součtu varovné číslo -6.
"Nejlepší hráči musí hrát jako nejlepší hráči. Jinak to nejde," uznal Marchessault před pátým finále. "A my to dokážeme a podáme nejlepší výkon."