MrazekMarchand510

Hokejisté Boston Bruins vstup do finále konference zvládli perfektně, v 1. utkání zdolali nevyzpytatelné Carolina Hurricanes 5:2. Přečtěte si, jaká poučení směrem k dalšímu vývoji série plynou z prvního střetu dvou nejlepších týmů Východu, jejichž další duel se hraje v neděli odpoledne (od 21:00 SELČ).

1. Přesilovky jsou velkou zbraní Bruins
Hurricanes nemuseli dumat dlouho, proč ztratili první zápas. Všem bylo jasné, že se tak stalo během série tří vyloučení na začátku třetí třetiny. Bruins pozvánku na přesilovky přijali vděčně, vstřelili v nich dva góly během 28 sekund a otočili tak stav zápasu, který už nepustili.
Boston tak znovu prokázal svou sílu v početních výhodách. V play off jich využil už 12, což představuje téměř třetinu všech, které hrál. S úspěšností 30 procent je ze všech týmů ve Stanley Cupu jasně nejlepší.

Johansson vyrovnal v přesilové hře

2. Navrátilec Mrázek je v pohodě
Chytal poprvé od 28. dubna, nebylo vůbec jisté, jak na tom je a zda se na něm pauza, byť krátká, negativně neprojeví. Ale Petr Mrázek ukázal, že tyhle obavy byly zbytečné.
Český gólman si připsal 23 zákroků a dlouho držel naděje Caroliny na výhru v TD Garden. Hurricanes i díky jeho 15 zákrokům v řadě otočili stav z 0:1 na 2:1 a zjistili, že Mrázek je ve stejné formě jako před druhým utkáním 2. kola proti Stanley Cupu proti New York Islanders, v němž utrpěl zranění v dolní části těla.
Curtis McElhinney, který dochytal druhý duel s Islanders a k výhře dovedl i další dva, tak nejspíš v sérii proti Bostonu zůstane (aspoň prozatím) dvojkou.
"Petr byl dobrý," řekl trenér Brind'Amour. "My jsme ho v tom nakonec nechali vykoupat, ale určitě chytal solidně."

3. První bostonská lajna znovu šlape
Během prvních dvou kol se první útok chvílemi hledal a kouč dokonce oddělil Davida Pastrňáka od nerozlučné dvojice Brad Marchand, Patrice Bergeron. V pátém utkání série s Columbusem však tohle trio zazářilo naplno, když nasbíralo dohromady osm bodů, a formu si přeneslo i do finále Východní konference.
Marchand si v 1. zápase s Carolinou připsal dvě asistence a tři střely na branku, Bergeron dal ze čtyř pokusů jeden (vítězný) gól. Pastrňák sice nebodoval, ale svým neustálým pohybem, nápady a energií dělal obraně Caroliny hodně velké starosti.
[Kompletní pokrytí série Bostonu s Carolinou]
Marchand se dvěma body dostal do čela produktivity play off, po 14 zápasech jich má na kontě 15 (5+10).
"O něj si nemusím dělat žádné starosti. Už v minulých letech dokazoval, že nejlepší výkony podává právě v těch nejdůležitějších zápasech," řekl na adresu elitního křídla kouč Bruce Cassidy.
4. Vést proti Bruins nestačí
Tým kolem kapitána Zdena Cháry mnohokrát dokázal svou houževnatost a vnitřní sílu a ve čtvrtek ji poznali i Hurricanes. Zjistili, že vedení proti Bostonu po dvou třetinách nic neznamená.
Carolina přitom v letošním play off dovedla všechny zápasy, v nichž šla do druhé přestávky s náskokem, do vítězného konce; v základní části byla její bilance v takovém případě 34-3-2. Jenže na Bruins to nestačilo.
"Dosud jsme si v play off dokázali vedení udržet. Tentokrát jsme ale ve třetí části udělali krok zpátky," litoval veterán v sestavě Hurricanes, útočník Justin Williams.
5. Carolina má na čem stavět
Výsledek 2:5 vypadá krutě, ale dva góly dostali Hurricanes až v posledních minutách, kdy se snažili o obrat při hře bez gólmana. Ve hře byli téměř až do konce, dokázali se oklepat z rychlého gólu domácích a až na výpadek na začátku třetí části drželi se soupeřem krok.
Nejlepší byla z jejich pohledu druhá třetina, kdy kontrolovali puk a rychlým napadáním dostali Boston pod tlak, takže ho v této části přestříleli 15-10.
"Druhá třetina se nám povedla," uvedl Brind'Amour. "Bohužel jsme ale fauly v začátku té třetí zase spadli dolů. Na to si příště musíme dát pozor."