gunnarsson winner

Ne, tohle finále nebude žádná jednoznačná záležitost. St. Louis Blues v noci na pátek vyhráli nad Boston Bruins 3:2 v prodloužení, stav souboje o Stanley Cup je tak srovnán na 1:1. Jaká poučení vyplývají z posledního dění pro třetí utkání, které se bude hrát v Enterprise Center v noci na neděli (2:00 SELČ, vysílá Nova Sport)?

1. Jedna dobrá třetina nestačí
V prvním finále hráli Blues též solidně. Prvních dvacet minut. Až když dokázali napodruhé výborný výkon rozprostřít do delšího časového úseku, mohli být úspěšní.
"Při premiéře proti Bruins jsme hráli svůj hokej jen na začátku," souhlasil kouč Craig Berube. "Tentokrát jsme byli důslední celou dobu. Skvěle jsme drželi puk v útočném pásmu. Všechno to vycházelo z našeho neúnavného napadání, z povedené rozehrávky."
Byť se rozuzlení v nastaveném čase může zdát do značné míry jako otázka štěstí, St. Louis si za srovnáním série jednoznačně šlo. Třeba na hity bylo lepší 50-31, na střely vyhrálo 37-23.
V samotném prodloužení vypálilo na gólmana Tuukku Raska čtyři rány, protivníkovi souběžně nedovolilo ani jeden pokus.
"Tak to má být. Stejným způsobem musíme hrát i příště," řekl centr vítězů Oskar Sundqvist.

Gunnarsson dal vítězný gól v prodloužení

2. Trpělivost, trpělivost!
To platí jak pro obě mužstva, tak pro jednotlivce. Obránce Blues Carl Gunnarsson si mohl v závěru třetí třetiny stěžovat na smůlu, protože jeho povedená rána skončila pouze na tyčce. Zbytečně se v tom ale neutápěl. A byl to nakonec přeci jen on, kdo rozhodl o výsledku.
V 64. minutě při avizovaném vyloučení vystřelil od modré a dal svou první branku v play off.
"Strašně rád bych se trefil už při té situaci z normální hrací doby, ale čert to vem, hlavně že jsme to urvali alespoň v prodloužení," glosoval své velké chvíle. "Bezprostředně po zápase je to skvělý pocit."
Třeba mu ke slavnému gólu pomohlo i Berubeho povzbuzení z kabiny. Kouč totiž bekovi přišel před prodloužením říct, aby si ze zatrolené tyčky nic nedělal. A Gunnarsson s klidem odvětil, že se nic neděje. Že prý prostě potřebuje jen jednu další střelu...
[Kompletní pokrytí série Bostonu se St. Louis]
3. Tarasenko jede
Nebyl to zápas jediného hrdiny. Jedním z houfu vyzdvihovaných je bezesporu i ruský šikula Vladimir Tarasenko, který v 15. minutě druhého duelu srovnával na 2:2 poté, co jeho první pokus zablokoval Zdeno Chára.
Tarasenko tím natáhl skvostnou bilanci: Skóroval již ve čtyřech utkáních po sobě. Momentálně si drží sérii osmi zápasů v řadě, v nichž bodoval (v tomhle časovém období si připsal pět gólů a pět asistencí).
V produktivitě play off se tak vyšplhal už na sedmé místo (10+5), brzy by se mohl dostat ještě výš.
"Díky pečlivému sledování záznamů dobře víte, čeho jsou protivníkovy opory schopné. Stejně se ale pak proti vám mohou prosadit," připustil bostonský brankář Rask. "Protentokrát musíme přiznat, že Blues byli zkrátka lepší. Vlítli na nás, moc nám toho nedovolili. Vůbec jsme na ledě neměli prostor."

Tarasenko vyrovnal proti Bostonu

4. Pozor na Boston, neodepisujte ho
Třebaže se na první pohled zdá, že St. Louis ve druhém utkání dominovalo, na skóre to zas tak vidět není. Bruins dokázali během první třetiny své šance zužitkovat. Pozor, tihle chlapi v černožlutém jsou pořád velmi nebezpeční.
Platí to především o přesilových hrách. Dokázali z nich dát gól již v šestém zápasech po sobě, v noci na pátek se to povedlo Charliemu Coyleovi.
"Byly chvíle a situace, kdy jsme byli úspěšní. Celkově se ale Blues podařilo dostat se nám pod kůži, byli daleko efektivnější," přiznal obránce Brandon Carlo.
Na zmíněné přesilovky se nicméně opravdu může jeho výběr spolehnout. Bruins jsou v nich úspěšní z 31,7 procenta, to z nich dělá lídry celé NHL.
Jen pro zajímavost: St. Louis má ve stejné herní situaci úspěšnost pouze 17,9 procenta, to jej v play off řadí až na 11. místo.
******Více k tématu: [Gunnarsson vystřelil Blues výhru v prodloužení, finále je vyrovnané]
5. Každá šňůra musí jednou skončit
V noci na pátek byly přeškrtány hned dvě předlouhé série. Boston prohrál poprvé po osmi vítězstvích. A St. Louis naopak premiérově uspělo po 13 finálových porážkách.
"Nikdy se nevzdáváme. S prvním finále jsme nebyli moc spokojeni, tak jsme do toho tentokrát šlápli," popisoval střelec vítězného gólu Gunnarsson.
Noc na pátek tak měla vskutku dějinný význam. Jen si to představte: Blues se do finále dostali za dobu své existence počtvrté, dosud ale padli ve všech 13 partiích proti Bruins i proti Montreal Canadiens.
"Je skvělé se tímhle způsobem zapsat do historie," prohlásil obránce Colton Parayko.
"U nás v St. Louis to teď bude hodně divoké. Naši fanoušci jsou celou sezonu výborní, jsem moc rád, že se k nim série vrací za vyrovnaného stavu. Když budeme i dál hrát takhle dobře, může to mít šťastný konec. Hlavně abychom moc nebláznili. Musíme zůstat u toho, co funguje."