Pastrňákův šestý hattrick v kariéře

Český kanonýr David Pastrňák byl hlavní postavou úterního programu NHL. Podruhé v sezoně nasázel soupeřům hattrick, tentokrát jeho střelecký apetit pocítili Montreal Canadiens, kteří i kvůli tomu podlehli Boston Bruins vysoko 1:8. Vítězné tažení Dallas Stars přibrzdili hráči Chicago Blackhawks, před svými fanoušky vyhráli 3:0. New Jersey Devils prohráli s Minnesota Wild 2:3.

Pastův šestý hattrick
Pastrňák stihl své parádní představení už do poloviny zápasu a skvěle naladění Bruins díky tomu vedli v čase 29:06 už 6:1. Díky druhému hattricku v sezoně a šestému v kariéře v NHL byl vyhlášen první hvězdou utkání.
Když Shea Weber ve 13. minutě odpověděl za asistence slovenského útočníka Tomáše Tatara na vedoucí trefu Jakea DeBruska, nic krutému debaklu Canadiens, kteří ztratili pátý zápas po sobě, ještě nenasvědčovalo.
Jenže pak se z 'Ovečkinovy parkety' na pravém kruhu pro vhazování trefil bez přípravy v početní výhodě Pastrňák a už to jelo. Český útočník si tak připsal i vítězný gól.
Ještě do první přestávky na něho navázal Brad Marchand. Pastrňák se prosadil znovu po bleskové akci zkraje druhé třetiny. Vyjel si mezi dva soupeře do palebné pozice a zastavil odehraný čas na 20:08. Asistenci si připsali Marchand a slovenský kapitán Zdeno Chara.
Český útočník tak zůstal jen dvě sekundy za klubovým rekordem Bruins v rychlosti vstřeleného gólu na začátku jakékoliv třetiny. V minulosti se hráčům Bostonu podařilo třikrát vstřelit gól po šesti odehraných sekundách.
Exkluzivní obsah a vše podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
Pastrňáka pak o 62 sekund později následoval Anders Bjork a hattrick uzavřel Pastrňák na začátku 30. minuty, když tečoval nahození od modré čáry z hole Brandona Carla. Tou dobou už nebyl v domácí brance Carey Price, ale jeho náhradník Keith Kinkaid.
Havířovský rodák už v sezoně nasázel čtyři góly do sítě Anaheim Ducks, ale tentokrát od sebe nic moc neočekával. "Abych byl upřímný - cítil jsem se mizerně. Prvních pár střídání jsem se cítil vážně hrozně," prozradil Pastrňák. "Ale i takový je hokej. Jen jsem se snažil hrát svou hru. Někdy to tak bývá, že jindy se zase cítíte výborně, ale puk do branky nedostanete."
Třiadvacetiletý Pastrňák má v sezoně na kontě už 23 gólů z 24 utkání, vedle toho přispěl i 16 nahrávkami. V čele tabulky střelců zase odskočil pronásledovatelům. Druhý Connor McDavid z Edmonton Oilers ztrácí pět zásahů, spoluhráč Marchand ještě o jeden víc.
Porce 23 gólů za 24 zápasů od začátku sezony je také nejvíce od 26 branek, které stihl za stejné období Mario Lemieux v sezoně 1992-93. Na totožnou metu jako Pastrňák dosáhl vedle dalších také Jaromír Jágr, a to v ročnících 1995-96 a 1996-97, kdy hrál za Pittsburgh Penguins.
Úspěšné dílo završili ve třetím dějství Charlie Coyle a Danton Heinen. Bruins tak dali osm gólů v Montrealu posedmé v historii, ale poprvé od konce října 1998.
"Je fajn, že se do střelecké listiny zapsalo hned několik našich kluků," prohlásil Pastrňák. "Ale dva body jsou pořád dva body a je jedno, jak k nim dojdete. Jestli to skončí 1:0, nebo 8:1... Zítra už to nebude důležité."
Pastrňák je prvním hráčem, který dal v dresu Bostonu hattrick na ledě Montrealu od 30. listopadu 1987, kdy si stejně vedl Steve Kasper.
Asistenci u gólů DeBruska a třetí z Pastrňákových tref si připsal David Krejci. Svou bilanci v sezoně tak vylepšil na 17 bodů (4+13) z 18 utkání.
Marchand dohrál zápas s bilancí 1+2 a je historicky čtvrtým hráčem klubu v posledních 45 letech, který na startu sezony dosáhl mety 40 bodů ve 24 zápasech a méně. Před ním to dokázaly jen legendy: Bobby Orr (21 zápasů) a Phil Esposito (22) v sezoně 1974-75, poté pak Adam Oates (24) v ročníku 1992-93. Marchand za 24 zápasů nasbíral 42 bodů díky 17 gólům a 25 asistencím.
Celkem 36 úspěšnými zásahy se pod triumf Bruins podepsal slovenský gólman Jaroslav Halak.
Blackhawks přibrzdili Dallas
Corey Crawford se v brance Chicago Blackhawks zaskvěl 32 zákroky a právě tolik bylo také ran hostujících Dallas Stars mezi tyčky jeho branky.
Blackhawks vyhráli 3:0 a ukončili tak vítěznou sérii Dallasu, která se zastavila na sedmi zápasech. Bodově naprázdno vyšli Stars poprvé po 12 utkáních, z nichž jich 11 vyhráli. Domácí naopak zabrali po třech vystoupeních bez vítězství.
"Myslím, že jsme hráli velmi dobře v obraně," ocenil výkon týmu Crawford. "Bylo tam pár situací, kdy nás v našem pásmu přitlačili, ale my jsme nepanikařili a drželi jsme je od branky. Jde o výhru proti opravdu výbornému týmu a my bychom na ní mohli stavět."
Góly v United Center obstarali Brandon Saad, Patrick Kane a Connor Murphy. Saad otevřel skóre ve 12. minutě, Kane zvýšil po polovině třetí třetiny z přesilovky, Murphy pak vše uzavřel trefou do prázdné branky při hře hostů bez gólmana.

Kane dal gól Dallasu v přesilové hře

Kane úspěšnou trefou prodloužil bodovou šňůru na 13 zápasů, v nichž si připsal devět gólů a 13 asistencí, čímž se vyrovnal dosud Leonu Draisaitlovi (Edmonton Oilers), Nathanu MacKinnonovi (Colorado Avalanche) a Marchandovi s Pastrňákem. Také oni dokázali bodovat ve 13 zápasech v řadě.
Výhru si mohli vychutnat i čeští útočníci Dominik Kubalik s Davidem Kämpfem, na straně poražených hrál Radek Faksa.
Wild odskočili Kings
Minnesota Wild výhrou 3:2 na ledě New Jersey Devils v souboji dvou předposledních celků ve svých konferencích odskočili Los Angeles Kings, kteří tabulku Západu uzavírají, na čtyři body. Naprázdno nevyšli posedmé za sebou, z toho čtyřikrát vyhráli.
Wild rozložili své góly do všech třetin. Na dva z nich domácí odpověděli. Skóre otevřel při přesilovce v polovině šesté minuty Zach Parise, vyrovnal Jesper Boqvist.
To samé se pak opakovalo ve druhém dějství, kdy vrátil na stranu Wild vedení Jordan Greenway, ale tentokrát využili početní výhodu domácí a Kyle Palmieri opět srovnal krok. Přesně po 43 odehraných minutách pak rozhodl Ryan Suter, jenž si připsal v utkání i nahrávku.

Greenway dal gól proti Devils

Hlavním hrdinou v dresu vítězů byl ale brankář Kaapo Kahkonen. Třiadvacetiletý rodák z Helsinek debutoval v NHL a v Prudential Center mu statistici napočítali 32 zákroků.
"Celý den jsem se cítil docela normálně," řekl Kähkönen. "Snažil jsem se zůstat klidný a nebýt až přehnaně natěšený, i když jde o NHL. Je to pořád hokej, jeden ze zápasů, které v průběhu sezony odehrajete. A tak je třeba to brát."
Minnesota si vítězstvím spravila chuť po dvou porážkách v prodloužení v arénách Boston Bruins a New York Rangers. "S přihlédnutím k tomu, jak předchozí dva zápasy skončily, je pěkné být zase na té druhé straně a připsat si výhru," radoval se Parise. "Čtyři body ze šesti během tohoto tripu, to není špatné."