CzechNorway521

A zase ten David Pastrňák! Hvězda Boston Bruins na mistrovství světa podruhé za sebou zafungovala jako magický energy drink, schopný nakopnout celé české mužstvo. Tentokrát dvěma góly a asistencí zásadně pomohla k výhře 4:1 nad Norskem.

Je to jen pár dnů, co ta samá parta trapně padla s Rakouskem. Jen co ji však doplnil jeden z nejlepších hokejistů světa, výběr Kariho Jalonena nejdřív smetl 5:1 Lotyše, vzápětí nepřipustil drama ani proti dalšímu mančaftu druhého výkonnostního sledu.
"Jsem obrovsky rád, že ho vedení Bostonu pustilo. Z Pasty jde neskutečná energie," řekl už před utkáním Pastrňákův někdejší bostonský parťák David Krejčí.
Držitel Maurice Richard Trophy z roku 2020 zavelel k vítěznému večeru už v 7. minutě. Nádhernou přesilovkovou přihrávkou jej k premiérové oslavě vybídnul právě Krejčí, pro uznávaného ostrostřelce pak už nebyl žádný problém trefit se přímo do odkryté branky.
Norsko předvádělo velmi houževnatý hokej, nebylo vůbec snadné se přes jeho těsnou obranu prokousat. Pastrňák a spol. proto ani zdaleka neměli tolik ran, jako před tím proti Lotyšsku. Ani herně to nebylo zrovna přesvědčivé hokejové tango.
K vyčnívajícím jedincům se tentokrát připojil Jakub Vrana z Detroit Red Wings, dosud hojně kritizovaný, který moc a moc chtěl protrhnout svou dosavadní finskou mizérii. Neúnavně napadal, nebyl líný na krok, hodně pálil. Vyplatilo se mu to ve 23. minutě.
Watch: Youtube Video
To se Jiří Černoch dravě vrhnul za kotoučem nastřeleným za Arntzenovu branku. Lehkou zadovkou přihrál na číhajícího Vránu, který zvýšil na 2:0 a konečně si připsal dlouho vyhlížený první bod na šampionátu. Byla to druhá česká přesilovka v utkání. A znovu využitá.
Kdo však čekal jízdu jako proti Lotyšsku, cítil zřejmě rozpaky. Norové jen během druhé třetiny nastřelili dvakrát tyčku, Češi byli v závěru hodně nedisciplinovaní, pouštěli soupeře do šancí snad až příliš jednoduše. V jedné takové situaci Norové udeřili, ve 45. minutě snížil v přesilovce po nacvičeném signálu Hoff.
Žádné nervy se nicméně přece jen nekonaly, a to především díky Pastrňákovi. Už ve 41. minutě se po faulu na něj pískalo trestné střílení, jeho provedení bostonským maestrem bylo prostě famózní. A v 59. minutě to byl opět Pastrňák, kdo mohl při soupeřově power-play snadno skórovat do prázdné branky, místo hamounského honění za góly přispěl k trefě vedoucímu muži šampionátového bodování Romanu Červenkovi (dříve Calgary Flames).
Bylo jasno. Češi si díky sobotě upevnili postupové umístění ve skupině B. I tak však po zápase mluvili s pokorou.
"Výsledek 4:1 vypadá super, pořád je ale na čem pracovat," uznal Pastrňák.
Další zápas čeká jeho mužstvo v pondělí od 15:20, kdy vyzve tým USA.
Švýcarská senzace
Událostí dne byla každopádně porážka Kanady se Švýcarskem, které největšího favorita mistrovství zaskočilo poměrem 6:3. Tým Nico Hischiera zůstává po sobotě jediným stoprocentním výběrem turnaje, vedle opory New Jersey Devils (1+1) k tomu stejnou bilancí přispěli třeba i Timo Meier ze San Jose Sharks a Pius Suter z Detroit Red Wings. V dresu Kanady se dvěma asistencemi nejvíce blýsknul Mathew Barzal z New York Islanders.
Vlastně se nečekala ani radost hráčů USA, kteří přemohli Švédsko 3:2 v prodloužení. Zasloužil se o ni především dvougólový střelec Adam Gaudette (Ottawa Senators), jehož trefa rozhodla nastavený čas.
Duel byl zajímavý mimo jiné i gólmanským obsazením obou brankovišť, která se proměnila ve výhradní panství Bruins - ve švédském stál Linus Ullmark, v americkém Jeremy Swayman.