pastrnak 11518

Pět českých hokejistů bodovalo v pondělních zápasech NHL a všichni pomohli k zisku svých týmů. Činili se především v duelu Bostonu proti Dallasu. K výhře Bruins 2:1 po prodloužení přispěl 12. trefou v sezoně nejlepší střelec ligy David Pastrňák a David Krejčí asistoval u vítězné branky Brada Marchanda. Za poražené vstřelil jediný gól Radek Faksa.

Další útočník Jakub Vrána skóroval při výhře Washingtonu nad Edmontonem 4:2. Jakub Voráček si připsal v závěru duelu v Arizoně přihrávku u gólu Oskara Lindbloma do prázdné branky, kterým Philadelphia dovršila triumf 5:2.
Český večer v Bostonu
Jako první se na ledě Bruins prosadil Faksa, který ve čtvrté minutě ve vlastním oslabení při trestu beka Romana Poláka vyvezl puk z obranného pásma a střelou z levého kruhu za pomoci teče obránce Toreyho Kruga překonal Tuukku Raska. Připsal si tak ve 14. zápase v sezoně třetí branku.
"V minulých třinácti zápasech jsem moc nestřílel. Říkal jsem si, že to musím zkoušet více a odměna přišla," řekl Faksa. Stars ale v pátém venkovním duelu za sebou na čtvrtou výhru v řadě nedosáhli a museli se spokojit s bodem.
Za 80 sekund stále ještě v pokračující přesilové hře vyrovnal Pastrňák. Patrice Bergeron jej našel na levém kruhu a český kanonýr střelou z první prostřelil Antona Khudobina. "Byla to skvělá přihrávka," ocenil Pastrňák.
V čele pořadí kanonýrů má jednogólový náskok před Nathanem MacKinnonem a Gabrielem Landeskogem z Colorado Avalanche, Alexem Ovechkinem z Washingtonu, Patrickem Kanem z Chicago Blackhawks a Timem Meierem ze San Jose Sharks.
Na další gól čekali diváci v TD Garden až do prodloužení. V čase 64:29 v přesilové hře pěti proti třem po asistenci Krejčího prostřelil Khudobina z pravé strany Marchand. "Chtěl jsem ještě přihrávat, ale bylo to tam zavřené, tak jsem naštěstí vystřelil," prohlásil Marchand.
Jubilejní 700. duel v NHL sehrál Polák a byl rád aspoň za bod. "My jsme dnes nehráli dost dobře jako tým, ale přesto jsme bodovali, což je pro nás venku další úspěch. Každý bod je pro nás cenný, ale musíme se z tohoto výkonu poučit," prohlásil Polák.

Pastrňákova trefa v přesilové hře

Capitals ukončili sérii Oilers
Edmonton útočil na ledě obhájce Stanley Cupu už na šestou výhru venku za sebou, ale neuspěl. Ve třetí minutě dostal Washington do vedení Vrána, který si najel mezi kruhy na přihrávku Devanteho Smithe-Pellyho a oslavil svou čtvrtou branku v sezoně.
Přesně za tři minuty zvýšil Smith-Pelly na 2:0, a přestože v polovině úvodní části v přesilové hře korigoval stav na rozdíl gólu kapitán Oilers Connor McDavid, Capitals si vítězství pohlídali. Ve druhém dějství upravil na 3:1 T.J. Oshie a na snížení Leona Draisaitla odpověděl ve 34. minutě Ovechkin.
Pro kapitána Washingtonu to byla 234. trefa v přesilových hrách a vyrovnal se na osmém místě historické tabulky Marcelovi Dionneovi. "Toto vítězství jsme potřebovali. Věděli jsme, že oni jsou výborný tým. Dneska udávala tón hlavně naše čtvrtá lajna," chválil Ovechkin poté, co jeho tým vyhrál teprve podruhé z posledních pěti duelů.

Vrána otevřel skóre proti Edmontonu

Montreal ukončil šňůru Islanders
Na pěti vítězstvích se zastavila úspěšná série New York Islanders, kteří na vlastním ledě v Barclays Center podlehli Montrealu 3:4 po nájezdech. Domácí už v úvodní třetině vedli 1:0 i 3:1, ale zbytek utkání patřil Canadiens.
Ve druhém dějství snížil v přesilové hře Max Domi a ve 48. minutě vynutil nastavení Artturi Lehkonen. V nájezdech rozhodl v páté sérii jediný úspěšných střelec Joel Armia.
"Byli jsme jednoduše hrozní. Dnes vyhrál tým, který si to zasloužil. Byl to náš nejhorší zápas v sezoně. Vůbec nám to nešlo," nešetřil kritikou kouč Islanders Barry Trotz.
Další debakl Penguins
Čtvrtou porážku za sebou si připsal Pittsburgh a po sobotní prohře s Toronto Maple Leafs 0:5 museli fanoušci v PPG Paints Areně strávit další neúspěch s New Jersey po výsledku 1:5. Devils naopak po třech duelech bez bodu zabrali.
Večer v Pittsburghu byl věnován podpoře boje s rakovinou a v dresu vítězů jej rozhodl čistým hattrickem Brian Boyle, který se vyléčil z leukémie. Svými trefami mezi 13. a 40. minutou zařídil New Jersey vedení 4:1 a oslavil svůj první třígólový zápas v kariéře v NHL.

Boyle oslavil první hattrick v NHL

Giroux zastavil Arizonu
Boj o šestou výhru za sebou nevyšel Arizoně, která podlehla doma Philadelphii 2:5. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci zazářil v dresu Flyers kapitán Claude Giroux. Philadelphia tak i v posledním vystoupení ze čtyřzápasového tripu bodovala a potřetí z toho vyhrála.
Při zraněních Briana Elliotta a Michala Neuvirtha chytal za Flyers podruhé za sebou Calvin Pickard a podepsal se pod výhru 35 úspěšnými zákroky.
Díky asistenci v závěru si udržel průměr bodu na zápas v sezoně Voráček, který má na kontě čtyři trefy a 11 přihrávek z 15 duelů. Je druhým nejproduktivnějším českým hráčem za Pastrňákem, jenž nasbíral o dva body více.
V barvách Coyotes si připsal jednu asistenci slovenský útočník Richard Pánik.