Mrázek přispěl k vítězství Toronta 27 zásahy

Jedno z hlavních kritérií, podle nichž jsou hodnoceni brankáři v NHL, je počet vychytaných výher pro tým. I když máte třeba o něco horší statistická čísla než ti nejlepší maskovaní muži v celé lize, může vás držet v brankovišti fakt, že mužstvo právě s vaším přispěním v zádech vítězí.

Český brankář Petr Mrázek si tak musel se sobotním úspěchem Toronto Maple Leafs na ledě New York Islanders (3:1) v tomto směru hodně ulevit. Opojný pocit výhry zažil totiž poprvé od 11. prosince, kdy vychytal domácí vítězství nad Chicago Blackhawks 5:4. Tehdy se vracel po více než měsíci, kdy ho trápily potíže s třísly.
Nelze nevzpomenout fakt, že od té doby dostal příležitost pouze jednou, a to 12. ledna. Jenže tehdy neuspěl kanadský celek na ledě tehdy úplně nejhoršího týmu soutěže Arizona Coyotes (1:2). Sheldon Keefe na něho opět ukázal až v sobotu. A dobře udělal.
Vystoupení v UBS Areně Mrázkovi, jenž zanedlouho oslaví třicetiny, vyšlo. A jak se shodli zámořští novináři - šlo o vůbec nejlepší dosavadní vystoupení ostravského rodáka v modro-bílých barvách od svého letního příchodu a podpisu tříleté smlouvy na celkem 11,4 milionu dolarů.

Engvall překonal Varlamova bekhendovou střelou

Mrázek si proti týmu, který se snaží ještě ze všech sil zachránit sezonu po nepovedeném začátku, připsal celkem 27 úspěšných zákroků. Při pátém startu za Maple Leafs vychytal třetí výhru, ale poprvé inkasoval méně než dvě branky.
"Cítil jsem se moc dobře. Bylo důležité, že jsem spoustu puků viděl," uvedl po utkání Mrázek a nezapomněl pochválit spoluhráče. "Kluci odvedli v tomto směru výbornou práci. Nejenže jsem díky tomu viděl na střely od modré čáry, ale když už tam byl nějaký vyražený puk na dorážku, uklidili ho do bezpečí. A mně to tak udělali o něco jednodušší."
Pořádně si zachytal ale až ve třetím dějství. V první třetině na něho domácí vyslali pouhých sedm střel, ve druhé třetině dokonce ještě o jednu méně. Musel tak hodně pracovat na tom, aby si udržel maximální koncentraci.
"Člověk musí být připravený v každou chvíli, kdy ta střela přijde," zdůraznil Mrázek. "Myslím, že ty první třetiny jsme hráli výborně do obrany, velmi dobře jsme si vedli ve středním pásmu a neztráceli jsme kotouče. Ve třetí třetině bylo jasné, že domácí do toho s mankem 1:3 šlápnou," připomněl Mrázek, který za poslední dvacetiminutovku pochytal všech 15 ran.
Zkušený gólman věří, že druhá polovina základní části, do níž se sezona v těchto dnech láme, pro něho bude po všech stránkách úspěšnější. Potřebuje být v akci mnohem více. I proto, že za minulý ročník, kdy ještě hájil barvy Carolina Hurricanes, stihl z různých zdravotních důvodů odchytat pouhých 12 utkání.
"Těším se na to. Mám za sebou těžké období, co se zranění týká. Snažím se dostat do pohody s každým dalším zápasem, v kterém mohu chytat. A od toho se chci odrážet zase dál," prohlásil Mrázek odhodlaně.
Pro Maple Leafs (25-10-3) šlo o poslední ze série celkem šesti venkovních utkání. A také o první výhru alespoň dvoubrankovým rozdílem od 5. ledna.

Parise bekhendem vyrovnal na 1:1

Skóre otevřel v oslabení Mitchell Marner a prosadil se tak ve třetím duelu za sebou. Zach Parise přesně po 19 odehraných minutách vyrovnal, ale v čase 19:59 vrátil hostům vedení Pierre Engvall. V polovině zápasu zvýšil na 3:1 Morgan Rielly, jenž si v utkání připsal i nahrávku.
Pro hosty ale v posledních zápasech ani dvoubrankový náskok nic moc neznamenal. Vícególové vedení dokázali ztratit hned ve čtyřech z pěti předchozích utkání. I přesto nakonec dokončili celý trip s velmi solidní bilancí 3-2-1 a odčinili předchozí porážku na ledě New York Rangers 3:6. Apel kouče Keefea na zlepšení padl na úrodnou půdu.
"Jít do třetí třetiny s dvoubrankovým náskokem a hrát tak dobře, aby to vydrželo až do konce, je pro nás samozřejmě dobré," řekl Rielly. "To je to, co chceme zvládat každý večer. V poslední době nám to zjevně nešlo, ale v šatně jsme ohledně toho nijak nepanikařili. Dnešní večer byl dobrým příkladem toho, jak by to mělo vypadat. Petr chytal velmi dobře a pro nás jsou to důležité dva body."