Podání rukou v podání Stars a Predators

Draft i největší nákupy na trhu volných hráčů jsou za námi, nastává klasická posezonní přestávka, byť letos až v říjnu. V ní se už tradičně ohlížíme za největšími událostmi a momenty uplynulého ročníku NHL. Jako číslo 10 jsme vybrali novoroční Winter Classic v Texasu.

Andrej Sekera startuje motory a přidává se k přečíslení, které nakonec dorážkou do sítě Pekky Rinneho využívá. Dallas Stars vedou 13 minut před koncem zápasu 4:2 a dokonávají tak skvělý obrat v zápase, v němž se čtyřmi góly za sebou dostali z dvoubrankového manka. Hokejisté Nashville Predators opouštějí led se svěšenými hlavami.
"Byla to velká událost. Mám tady rodinu i kamarády. Bylo skvělé si tady zahrát a hlavně ten zápas vyhrát. Krásný zážitek," uvedl spokojený slovenský obránce.
Pro Sekeru to byl první gól v sezoně, první gól v zeleném dresu Stars vůbec. A pro Dallas skvělý večer, v němž dokázali udolat kvalitního soupeře a divizního rivala. A byť tehdy to ještě netušili, odrazit se od něj i k dobrému zbytku sezony, jenž je nakonec dovedl až do finále Stanley Cupu.

Sekera skóroval po Faksově asistenci

Nejen proto byl ale letošní Winter Classic jedním z velkých momentů uplynulé sezony. Vůbec poprvé se totiž konal v Texasu, kde v lednu teploty nezřídka přesahují 20 stupňů Celsia a kde jsou diváci zvyklí jezdit na stadiony s otevřenou střechou spíš na americký fotbal, baseball nebo rodeo. Hokej pod širým nebem se tady hrál vůbec poprvé.
A byla to povedená párty. Tribuny slavného stadionu Cotton Bowl se prohýbaly pod 85.630 diváky (ano, tou dobou se ještě hrálo s diváky v ochozech), intro obstarala country kapela Midland a hvězda televizní obdoby Superstar Jake Hoot, ve druhé přestávce pak došlo i na skutečné rodeo.
Největší rodeo ovšem předvedli na ledě domácí hokejisté. Ti ještě dvě minuty před koncem druhé třetiny prohrávali o dvě branky, ale čtyřmi góly během osmi minut orámovali druhou pauzu a divákům nabídli úchvatný comeback.
"Jak jsme se rozjeli, měl jsem z té atmosféry husí kůži. Když dal (Alexandr Radulov) góla, vůbec jsem ho přes ten rachot neslyšel křičet. Byl to velký zážitek a fandové nám dali tu potřebnou extra energii," říkal obránce vítězů John Klingberg.

Radulovova vítězná bomba ve Winter Classic

"Byl to skvělý zápas. Kdybych se na něj díval v televizi, tak by se mi určitě líbil. Ale co mi zůstane v paměti je to nadšení a elektrizující atmosféra potom, co jsme to dokázali překlopit v náš prospěch," doplnil kouč domácích Rick Bowness.
Góly k tomu kromě Sekery přispěli Blake Comeau, Mattias Janmark a Alexandr Radulov. Pro slovenského zadáka to byla premiérová trefa za Dallas, čekal na ni 37 zápasů.
"Tu energii poté, co jsme dali ty góly ve třetí třetině, si budu pamatovat hodně dlouho. Těžko v hokeji hledat lepší zážitek než takový zápas s takovým průběhem a atmosférou," dojatě líčil jeho spoluhráč, útočník Andrew Cogliano.
"Úžasný zážitek. Těšil jsem se na to, měl jsem velká očekávání, ale až takové jsem to nečekal. Fandové byli neskuteční, i ti z Nashvillu byli výborní. A my jsme se snažili nezklamat ty naše," popisoval český centr Radek Faksa, který asistoval u Sekerovy branky.
"Ukázali jsme velký charakter. Po deseti minutách prohrávat 0:2 a pak předvést takový comeback... Jsem na náš tým hrdý."
Ta hrdost přetrvala až dodnes.

Winter_Classic_Embed

Z novoročního zápasu se přenesla do zbytku zkrácené základní části, v němž měl Dallas bilanci 15-10-4, dostal se na třetí místo v Centrální divizi a vybojoval si tak účast ve skupině o umístění pro play off.
Hrdost přetrvala i po nucené pauze dané obavami z pandemie koronaviru, jíž NHL vyhlásila 12. března a která nakonec trvala čtyři a půl měsíce. A přetrvala i v play off, ve kterém Dallas dokázal vyřadit Calgary Flames a poté i favorizované celky Colorado Avalanche a Vegas Golden Knights a probojovat se až do finále Stanley Cupu.
To vše s velkou pomocí defenzivních specialistů Sekery i Faksy, kteří si za své výkony vysloužili hned po skončení sezony nové smlouvy: slovenský veterán na dva roky za tři miliony dolarů, český centr na pět let za 16,25 milionu.
Tihle dva obvykle nepatří mezi produktivní lídry týmu. Starají se hlavně o bránění, destrukci tvořivých soupeřů, o hru v oslabení. Přesto se oba bodově prosadili ve velkém zápase pod širým nebem a užili si velký večer, který byl také netušenou předzvěstí velkého úspěchu.