Vrána zakončil akci po nahrávce od Kuzněcova

Jen dva zápasy nabídl páteční program NHL, ale představilo se v nich celkem devět českých hokejistů a dva z nich se postarali o vítězné branky. Jakub Vrána z Washingtonu překonal ve 45. minutě krajana Petra Mrázka a podílel se 16. gólem v sezoně na výhře na ledě Caroliny 4:3. Za poražené si připsal jednu asistenci Martin Nečas. Radek Faksa z Dallasu po 96 sekundách druhého dějství duelu s Detroitem zaznamenal devátou trefu v ročníku a přispěl k výsledku 4:1.

Vrána ukončil půst
Desetizápasové čekání na vstřelený gól skončilo pro Vránu díky ideální přihrávce Jevgenije Kuzněcova. Nekrytý odchovanec pražských Letňan si na ni najel před brankoviště a zamířil do volného místa u levé tyče Mrázkovy branky. Zvýšil tak náskok Capitals na 4:1, lídr ligy i přes finiš Hurricanes výhru udržel a slavil poté, co na konci roku 2019 poprvé v sezoně nebodoval ve dvou zápasech za sebou.
Z úspěchu se tak radovala většina ze souboje celkem pěti českých hokejistů. Na straně hostů se na něm vedle střelce Vrány podíleli obránci Michal Kempny s Radkem Gudasem, Mrázek s Nečasem museli strávit těsnou prohru.
Český gólman, který si v utkání připsal 25 úspěšných zásahů, poprvé inkasoval ve 23. minutě. Sice vytěsnil průnik slovenského útočníka Richarda Pánika, ale vyražený puk skončil za jeho zády od obránce Bretta Pesceho. Pánik si tak připsal ve 34. utkání v sezoně pátou branku a zapsal se mezi střelce podruhé z posledních tří vystoupení.

Dzingel přiblížil Hurricanes na dostřel

Za 129 sekund v přesilové hře zvýšil Kuzněcov, který usměrnil do odkryté branky parádní pas Johna Carlsona. Carolina se poprvé prosadila v čase 40:39, kdy střelu Pesceho od modré čáry tečoval za Ilju Samsonova nohou stínící Jordan Staal.
Capitals získali zpět dvoubrankové vedení ve 43. minutě v další početní výhodě. Ránu Alexandra Ovečkina odraženou od zadního mantinelu doklepl u levé tyče Lars Eller a náskok pak zvýraznil Vrána.
Za 104 sekund odpověděl Teuvo Teravainen, který také využil přesilovku. V 53. minutě v další početní výhodě proměnil Nečasovu přihrávku střelou z pozice mezi kruhy Ryan Dzingel, ale další gól už Samsonov nepřipustil.
Dvaadvacetiletý ruský gólman si jako druhý nováček v historii NHL připsal vítězství ve svých prvních osmi startech venku. Lépe si vedl jen Brent Johnson, který vychytal v období mezi 26. únorem 1999 a 13. lednem 2001 za St. Louis dokonce deset výher při svých vystoupeních od začátku zápasu na hřištích soupeřů.
"Nezáleží na tom, kde se hraje. Já se cítím dobře jak doma, tak venku," ujistil Samsonov, který si připsal v utkání celkem 38 úspěšných zákroků, z toho jich 18 bylo v první třetině. "To je v pohodě, mám rád, kdy na mě jde hodně střel."
Faksa otočil výsledek
Poprvé po pěti utkáních se radoval z branky Faksa, který na začátku druhého dějství v přesilové hře tečoval mezi kruhy střelu Esy Lindella a postaral se o obrat stavu na 2:1. Bodoval tak podruhé za sebou, protože v novoročním duelu 2020 Bridgestone NHL Winter Classic pod širým nebem na Cotton Bowl Stadium pomohl asistencí k vítězství Stars nad Nashville Predators 4:2.
Dallas oslavil čtvrtou výhru v řadě a potřetí za sebou musel otáčet nepříznivý stav po nepodařém vstupu do utkání. Zatímco v neděli na ledě Arizona Coyotes i proti Nashvillu doháněl dvoubrankové manko, s nejhorším týmem ligy Detroitem prohrával jen o gól.

Faksa se prosadil tečí v přesilové hře

"Chvíli nám trvalo, než jsme rozjezdili nohy. Nejlepší výkon jsme předvedli ve třetí třetině, kdy jsme hráli výborně, to byl hokej Dallas Stars," prohlásil trenér vítězů Rick Bowness.
Detroit, který na Silvestra díky domácí výhře 2:0 proti San Jose Sharks ukončil sérii šesti proher, vedl od čtvrté minuty. Akci Robbyho Fabbriho zakončil Dylan Larkin. Byl to ale poslední okamžik, kdy se Red Wings s obráncem Filipem Hronkem a útočníkem Filipem Zadinou v utkání radoval.
V čase 11:13, kdy odpykával Faksa čtyřminutový trest, Detroit v oslabení propadl a Lindelovu přihrávku proměnil Roope Hintz. Po Faksově brance zvýšil ve 32. minutě na 3:1 střelou z pravého kruhu Joe Pavelski.
Necelé tři minuty před koncem dal Dallas další gól v oslabení, když byl na trestné lavici český obránce Roman Polak za vyhození puku do hlediště. Detroit sáhl ke hře bez gólmana a do prázdné branky zamířil slovenský obránce Andrej Sekera. Skóroval podruhé za sebou, když předtím čekal na první zásah v dresu Stars 36 utkání.