jagr

Čtyřiačtyřicetiletý český fenomén Jaromír Jágr se díky 1136. asistenci v kariéře posunul na páté místo historické tabulky nahrávačů před Paula Coffeyho, ale další historický milník si moc neužil. Jeho Florida totiž prohrála doma s Winnipegem 1:4.

Nic platné nebyly Philadelphii ani dvě branky Jakuba Voráčka, protože Flyers také před vlastním publikem podlehli New York Rangers 2:5. Gólem a asistencí se naopak podílel na vítězství Anaheimu nad Detroitem útočník Ondřej Kaše.
Florida Panthers - Winnipeg Jets 1:4
Jágr ve 39. minutě ve středním pásmu vysunul do úniku po pravém křídle Grega McKegga, který z kruhu prostřelil na vyrážečku Connora Hellebuycka. Český útočník se dostal na metu 1136 přihrávek v 1668. utkání v NHL v kariéře. Coffey nasbíral 1135 asistencí ve 1409 duelech. Na čtvrtého Raye Bourquea teď ztrácí Jágr 33 nahrávek.
Pro McKegga, který byl nedávno povolán z farmy ze Springfieldu z American Hockey League, to byla první trefa v sezoně. Florida díky této akci snížila na 1:2, ale pátou porážku z posledních šesti duelů neodvrátila. McKegg si ale řekl o místo v sestavě. "Makal, aby dostal další šanci. Dal krásný gól, takže bude určitě příště hrát," řekl trenér Tom Rowe.
Winnipegu získali ve druhé třetině dvoubrankový náskok Shawn Matthias a osmnáctiletý finský kanonýr Patrik Laine. Pro dvojku loňského draftu to byla 21. trefa v sezoně a na druhém místě tabulky střelců ztrácí pět tref na Sidneyho Crosbyho z Pittsburgh Penguins.
"Jsem šťastný, že mi to tam padá. Těší mě, že mé branky pomáhají týmu k vítězství, jako se to povedlo dneska," prohlásil Laine. Výhru Jets ještě pečetili v závěrečném dějství Nikolaj Ehlers a Mark Scheifele.

Philadelphia Flyers - New York Rangers 2:5
Nejproduktivnější český hráč sezony Voráček vstřelil dva góly v jednom utkání potřetí v sezoně, ale stejně jako naposledy 29. října při domácí prohře s Pittsburghem 4:5 to k bodovému zisku Flyers nepomohlo. Nejdříve v 53. minutě v přesilové hře snížil na 1:3 a v 58. minutě tvrdou ránou za pravým kruhem korigoval stav na 2:4.
Pro Flyers to byla sedmá prohra z posledních osmi zápasů a po předchozí sérii deseti výher za sebou prožívají nevydařené období. "Víme, že musíme najít cestu k tomu, abychom začali vyhrávat, protože nechceme znovu chybět v play off," podotkl Voráček.
"Když budeme věnovat hodně energie na boj o play off v únoru, březnu a dubnu, bude nám pak chybět. Ta série deseti zápasů se nám povedla, ale je to minulost. Musíme se soustředit na duely, které jsou před námi," dodal kladenský odchovanec, který má na kontě ze 40 zápasů na kontě 37 bodů za 13 gólů a 24 asistencí.
Za Rangers si připsal tři body za dvě branky a jednu asistenci Michael Grabner a dvakrát skóroval také Kevin Hayes.

Anaheim Ducks - Detroit Red Wings 2:0
Nováček Ondřej Kaše prožil poprvé v NHL dvoubodový zápas. Ve 14. minutě po jeho přihrávce ještě gólmana Petra Mrázka nepřekonal Antoine Vermette, ale Nick Ritchie už otevřel skóre. V čase 57:06 jednadvacetiletý odchovanec Kadaně rovněž z dorážky bekhendem pojistil výsledek.
Kaše si vylepšil svou bilanci ve 24. zápase v soutěži na devět bodů za tři branky a šest přihrávek a byl zvolen třetí hvězdou utkání. Předčili jej pouze brankář John Gibson a útočník Ritchie. Gibson díky 23 úspěšným zákrokům vychytal podruhé v ročníku čisté konto a Ritchie dal vítězný gól.
Mrázek pochytal 22 střel Ducks, ale z posledních pěti startů má na kontě jedinou výhru a čtyři porážky. Red Wings dohrávali kvůli zraněním Brendana Smithe a Niklase Kronwalla od druhé třetiny jen se čtyřmi obránci.

Dallas Stars - Montreal Canadiens 3:4 po prodl.
Zápas rozuzlil po 19 vteřinách nastavení svou druhou brankou v utkání kapitán Canadiens Max Pacioretty. Kanonýr Montrealu se stal hrdinou prodloužení stejně jako v úterý na ledě Nashville Predators, kde rozhodl o vítězství 2:1. Gólman Al Montoya přispěl k vítězství 39 úspěšnými zákroky.
Montreal nejdříve v utkání vedl díky trefě Nathana Beaulieua, ale pak otočili stav ve prospěch Stars Tyler Seguin a v přesilovce John Klingberg. Díky využitým početním výhodám strhli vedení na stranu Montrealu Alexander Radulov s Paciorettym, ale prodloužení vynutil v 58. minutě Esa Lindell.

Vancouver Canucks - Arizona Coyotes 3:0
Prvním čistým kontem v sezoně pomohl k vítězství Canucks brankář Ryan Miller a připsal si 22 zákroků. V závěru mu při střele Radima Vrbaty pomohla i tyč. Brankami se o pátou výhru Vancouveru za sebou postarali Sven Baertschi, Brandon Sutter a Bo Horvat. Coyotes prohráli posomé za sebou.
Calgary Flames - Colorado Avalanche 4:1
Útočník Mikael Backlund se střelecky prosadil v pátém utkání za sebou a pod vítězství nad Avalanche se podepsal vítěznou trefou. V 38. minutě zvýšil na 2:0 a Colorado se prosadilo až 85 sekund před koncem za stavu 0:4. Avalanche prohráli popáté v řadě a podesáté z posledních 11 utkání.
Momenty večera:
1. Jágr předstihl Coffeyho
Jaromír Jágr se díky 1136. asistenci osamostatnil na pátém místě historické tabulky nahrávačů a předčil bývalého spoluhráče z Pittsburghu Paula Coffeyho. Radost mu ale pokazila prohra, protože Florida Winnipegu podlehla 1:4.
2. Pacioretty znovu rozhodl
Kapitán Max Pacioretty dva dny po sobě zajistil Montrealu výhru vítězným gólem v prodloužení. V úterý rozhodl v Nashvillu (2:1) a ve středu na ledě Dallasu (4:3).
3. Trápení Arizony
Coyotes prohráli ve Vancouveru 0:3 a poosmé za sebou nebodovali. Druhý nejhorší tým soutěže se naposledy radoval 15. prosince, kdy zvítězil na ledě celku Toronto Maple Leafs 3:2 po samostatných nájezdech.
Hvězdy večera:
1. Kevin Hayes (NYR): 2 góly, 3 plusové body, 3 střely
2. Nathan Beaulieu (MTL): 1 gól, 2 asistence, 2 střely
3. John Gibson (ANA): 23 úspěšných zákroků, 2. nula v sezoně
Na co se těšit:
Na programu je sedm zápasů. Columbus Blue Jackets se na ledě celku Washington Capitals budou snažit prodloužit vítěznou sérii na 17 zápasů a vyrovnat rekord Pittsburgh Penguins ze sezony 1992-93.