Story

Na slovní spojení bezpečný náskok raději rovnou zapomeňte. Dva halloweenské zápasy přinesly další důkazy, že v současné NHL nic podobného vlastně neexistuje. Týmy Nashville Predators a Vegas Golden Knights patrně dosud netuší, kterak se jim situace ve třetích třetinách mohla vymknout z rukou.

Jakoby na tradiční svátek duchů začal kolem nich řádit nevyzpytatelný šotek. V T-Mobile Areně viděli ve čtvrtek diváci na začátku třetí třetiny velký domácí nápor. Golden Knights zmáčkli soupeře z Montrealu do kleští a dvěma góly odskočili na 4:2.
A kdyby ustáli oslabení za zákrok Natea Schmidta, už by jim všechny body nejspíš nic nevzalo. Jenže pak to přišlo. Dvě vteřiny po vypršení montrealské přesilovky chtěl Mark Stone odpálit puk, který se odrazil od horní tyčky, ale udělal to tak nešťastně, že trefil Tomáše Tatara, od něhož se kotouč odrazil za gólmana Marc-Andre Fleuryho.
Živou vodou pokropení Canadiens našli síly k závěrečnému náporu a dvě minuty před koncem vyrovnali. A znovu to byl gól, nad kterým fanoušci Vegas jen zoufale kroutili hlavou. Puk se odrazil před brankovištěm nejprve od brusle Brendana Gallaghera do domácího beka Braydena McNabba a následně se prošoural mezi Fleuryho betony za čáru.
Hned z první akce v prodloužení pak zasadil opařeným hráčům Vegas ránu z milosti Max Domi a příznivci Godlen Knights si protírali oči, zda to všechno není jen zlý halloweenský sen.

Domi po parádní přihrávce Petryho rozhodl

"Moc to nechápu. Po celou dobu jsme hráli dobře... I když je pravda, že na konci nás Montreal dostal pod tlak," divil se útočník Vegas Cody Eakin.
"Za stavu 4:2 jsme pořád hráli dobrý hokej. Nebyl jsem spokojený úplně se vším, ale mělo to stačit na výhru," litoval kouč Vegas Gerard Gallant. "V závěru měl Montreal štěstí, co s tím můžete udělat..."
I když magické obraty přinesly oba sváteční zápasy, za vším rozhodně nejsou jen halloweenská kouzla a čáry. V současné NHL, kde se s góly protrhla hráz, je mnohem snazší si náskok vybudovat, než ho udržet.
Před pár dny něco podobného prožili Vancouver Canucks v zápase s Washington Capitals. Vést 5:1 a ještě prohrát se sice zdálo skoro nemožné, avšak domácí sebevědomí nahlodala branka vteřinu před koncem druhé třetiny a následně přišel strach o výsledek spojený se střeleckým dnem obránce Capitals Michala Kempného. Náskok se smrskával, smrskával až zmizel úplně a hosté v prodloužení dovršili obrat na 5:6...
Více k tématu: [Z Kempného se stává střelec]
O tom, že dvougólové vedení v průběhu třetí třetiny nemusí znamenat jistotu bodů, se přesvědčili i v Nashvillu, jehož obrana je považována za jednu z nejlepších v lize a navíc je jištěna finským držitelem Vezina Trophy z roku 2018 Pekkou Rinnem.
Po dvou gólech Calleho Jarnkroka v oslabení šli Predators do třetí třetiny s luxusním náskokem 4:1. Ale stačila jedna Rinneho děravá lapačka a následně tečovaná střela a bylo tu drama.

Tkachuk rozhodl střelou s hokejkou mezi nohama

Když 82 sekund před koncem Austin Watson zakončil přečíslení a poslal domácí znovu do vedení 5:4, vypadalo to, že už se Flames nezvednou. Jenže Matthew Tkachuk při power play vyrovnal a necelé dvě vteřiny před koncem prodloužení neuvěřitelnou dorážkou s hokejkou provlečenou mezi nohama stanovil konečný stav na 5:6 pro hosty.
Více k tématu: [Krása střídá nádheru. Senzační góly přibývají]
"Přestali jsme hrát už ve druhé třetině. A ve třetí to bylo ještě horší," tvrdil Jarnkrok.
Dvoubodová koleda tak nezůstala doma a Vegas i Nashvillu zbyl trpký pocit zpackaného svátečního večera. Magie halloweenské noci ale rozhodně nebyla jedinou příčinou výsledkových veletočů. Vídáme je letos i během mnohem všednějších večerů, než je ten ze 31. října.