052819_stl_schenn_primary

První duel finále Stanley Cupu 2019 je za námi a výsledek 4:2 toho zase tolik neříká. Průběh už ano. Boston Bruins sice vyhráli, ale St. Louis Blues v zápase vedli 2:0… Jestli se z šoku oklepou, sledujte ve druhém utkání ve čtvrtek od 2:00 SELČ na Nova Sport 1.

Úvodní trefu klíčové fáze sezony obstaral útočník Brayden Schenn. V 8. minutě hosté přitlačili a ze závaru bylo jejich vedení. Co na tom, že v černožlutých dresech byli na ledě Zdeno Chára, Charlie McAvoy, Patrice Bergeron, David Pastrňák a Brad Marchand - tedy to nejlepší, co může Boston nabídnout.

Schenn dal první gól letošního finále Stanley Cupu

To samé se opakovalo ve 21. minutě a znovu byli na ledě ti stejní hoši. Tentokrát za vlastní brankou hrubě chyboval Pastrňák, Schenn nahrával, a Vladimir Tarasenko bleskově prostřelil Tuukku Raska. Hodně nepříjemná studená sprcha v čase 21:00, která by mohla tým poslat do kolen.
"Neměli jsme moc velkou radost z toho, jak se zápas vyvíjel. Nehráli jsme svou hru a jejich druhá trefa nás evidentně trochu probrala," řekl domácí trenér Bruce Cassidy poté, co jeho tým předvedl obrat.
Pravdu měl minimálně v tom, že Bruins na začátku nehráli. V první třetině byl poměr střel 8:8, ale pak už útočili hlavně domácí a tým St. Louis se nechal zaskočit. Druhou část hry prohrál na střely 3:18 a třetí v poměru 9:12. Takhle by to v dalších zápasech nešlo.
"Zbytečně moc jsme ztráceli puky, navíc jsme se nechávali vylučovat a ani bruslení nám nešlo podle představ," kroutil hlavou trenér poražených Craig Berube.
Tak to bychom měli zhruba důvody prohry. Jenže jak s nimi teď naložit?
[Kompletní pokrytí série Bostonu se St. Louis]
Jestli to někdo v tuto chvíli ví, je to právě Berube. Důvody jsou známé a už i trochu omleté. Když třiapadesátiletý Berube přebíral v listopadu mužstvo, šlo o tým bez sebevědomí, který mířil na dno. A také na něj na začátku ledna doputoval.
Bývalý ligový bijec ho ale zkonsolidoval, srovnal a dovedl až do bojů o Stanley Cup. Tam rozhodně tým k žádným favoritům nepatřil a podívejte se, kde je teď!
Start finále sice nevyšel podle představ, ale že by byl tým ze státu Missouri po promrhaném vedení na dně, určitě nehrozí. Blues totiž měli potíže vlastně v každé sérii, do které během minulých týdnů zasáhli. V úvodním kole nejprve vedli 2:0 na zápasy nad Winnipeg Jets, ale pak prohráli dvě následující bitvy na domácím ledě a museli do Kanady. Tam vyhráli 3:2, následně v šestém zápase doma také a bylo hotovo.

Kuraly zakončil po Acciariho nahrávce

Ve druhém kole na tom mužstvo bylo ještě hůře. Houževnatí hoši z Dallasu dokonce vedli 3:2 na utkání, a to rozhodující se hrálo na jejich ledě. Jenže tam se opět ukázala síla outsidera, který díky kapitánovi Alexovi Pietrangelovi skóroval po 63 vteřinách hry a držel tak v klidu otěže zápasu. Vyhrál ho 4:1, sedmý pak 2:1 ve druhém prodloužení a šlo se do konferenčního finále.
V něm se do vedení 2:1 na zápasy dostali San Jose Sharks, a to i díky kontroverzní brance ve třetí bitvě. Něco takového může nalomit psychiku. U Blues byl efekt naprosto opačný. V dalších třech utkáních mužstvo slavilo tři výhry, vstřelilo dvanáct gólů a jen dva inkasovalo!
Takže to je směr kudy se vydat. Klíčové je chytit se toho, co v pondělí fungovalo. "Začátek zápasu byl pro nás pozitivní, první třetina nám sedla a hráli jsme dobře. Z toho si musíme něco vzít a ideálně takhle hrát celých 60 minut. Oni nás jen tak nepřekvapí, je to výborný tým, který se nás bude stále snažit donutit k chybám," řekl Berube.
A přidal také recept do další bitvy.

Krug528

"Musíme si víc věřit. V minulé sérii jsme proti San Jose také nezačali dobře, ale ve druhém utkání jsme byli podstatně lepší," myslí si Berube.
Důležité tedy je, že jde o jediné utkání. Když budou Berubeho svěřenci důkladnější, šance je. Vladimir Tarasenko si například myslí, že kromě střelby je třeba také zvýšit provoz před Raskem. A dostávat se pravidelně skrze obranu Bruins.
"Tentokrát nám nedali moc místa. My si musíme prostě najít cestu jak z toho ven. Musíme být lepší," burcuje Brayden Schenn.