Pavelski pomohl Sharks k postupu gólem a nahrávkou

San Jose se raduje poprvé po třech letech opět z postupu do finále Západní konference a velký podíl na tom měl český útočník Tomáš Hertl. Na vítězství v rozhodujícím sedmém utkání 2. kola play off NHL se podepsal gólem a asistencí. Sharks se mohou těšit na bitvu o postup do finále Stanleyova poháru proti St. Louis Blues, kterou začnou v sobotu doma.

Stejnou bilancí jako Hertl se na úspěchu San Jose podílel kapitán Joe Pavelski, který byl poprvé v sestavě Sharks od zranění v první třetině sedmého duelu prvního kola s Vegas Golden Knights. Byl vyhlášen první hvězdou utkání a druhým nejlepším hráčem byl zvolen český kanonýr.
San Jose Sharks - Colorado Avalanche 3:2 (konečný stav série: 4:3)
Pavelski byl mimo hru od 23. dubna, kdy se udeřil hlavou o led po krosčeku útočníka Vegas Codyho Eakina. Zařadil se na pravé křídlo prvního útoku vedle centra Hertla a Evandera Kanea. Fenomenální comeback ozdobil hned v čase 5:57, kdy se zapsal mezi střelce.
[Kompletní pokrytí série San Jose s Coloradem]
Hertl vrátil puk z rohu po pravém mantinelu na modrou čáru na Brenta Burnse, jehož střelu od modré čáry tečoval ze vzduchu na kruhu Pavelski mimo dosah gólmana Philippa Grubauera. Kotouč skočil o led nad jeho levý beton a opora Sharks si připsala třetí gól v osmém utkání letošního play off.
Za necelý šest minut našel Pavelski zpoza branky nekrytého Hertla, který nedal Grubauerovi šanci a devátým gólem se dotáhl v čele tabulky střelců na vedoucího spoluhráče Logana Coutureho. Spolu s ním také vládne produktivitě bojů o Stanley Cup.
"Hned jak jsem viděl Pava (Pavelskiho), věděl jsem, že puk dostanu. Potom už to byla snadná práce," řekl Hertl. "Bylo to klíčové. Zlom v sérii. Avalanche odvedli skvělou práci a my jsme šťastní za rozhodující vítězství."
Pavelski poprvé trénoval s týmem v pondělí a ještě do předzápasového rozbruslení nebylo jasno o jeho startu.
"Bylo to hezké. Nebudu lhát. Rychlý gól byla další dávka adrenalinu, který jsem pociťoval hned od prvního vstupu na led. Fanoušci byli úžasní. Bylo to zábava," řekl Pavelski.
"Cítil jsem se docela dobře. I ve třetí třetině, kdy je potřeba energie navíc. Nohy byly také v pohodě. Myslím, že bylo rozhodující i to, že jsme hráli doma. Kluci hráli skvěle a Joner (Jones) předvedl klíčové zákroky," doplnil Pavelski.
Avalanche se prosadili poprvé sedm sekund před koncem úvodního dějství, kdy před Martinem Jonesem změnil směr střely Samuela Girarda Mikko Rantanen.
V čase 27:49 se sice Colorado radovalo z vyrovnání na 2:2, ale na základě trenérské výzvy Petera DeBoera nebyl gól Colina Wilsona uznán pro předchozí ofsajd Gabriela Landeskoga. "Bylo to překvapení pro všechny. Viděli jsem ze střídačky nějaké opakované záběry a mohlo to být rozhodnuto i opačně," prohlásil kapitán Landeskog.
Ve 33. minutě naopak vrátil San Jose dvoubrankový náskok Joonas Donskoi, který objel branku a prosadil se střelou na Grubauerovu lapačku.

Hertl zblízka nekompromisně zakončil ranou z první

Po 51 sekundách závěrečné třetiny přiblížil Colorado z dorážky bekhendem opět na kontakt Tyson Jost. Dostal se sám před Jonese poté, co Hertlův pokus o odpal vyraženého puku trefil hokejku spoluhráče Marca-Edouarda Vlasica a ten se ocitl přesně před střelcem Avalanche. Jones, který celkem kryl 27 střel, už ale ve zbytku utkání zůstal neprůstřelný.
Hertl strávil na ledě v utkání 24 minut a jednu sekundu, opět nejvíce ze všech útočníků Sharks. Vyslal celkem čtyři střely na branku. Forvard Lukáš Radil potřetí za sebou v sestavě San Jose chyběl a zůstal jen na tribuně.
San Jose si zahraje finále Západní konference ve své 28. sezoně v NHL popáté. V letech 2004, 2010 a 2011 v něm neuspělo a před třemi roky zastavili cestu Sharks až ve finále Stanley Cupu Pittsburgh Penguins po výhře 4:2 na zápasy. O premiérový triumf tak usilují stejně jako jejich příští sok Blues.
"Máme po sezoně. Je to těžké. Měli jsme velká očekávání a nepodařilo se nám je zcela naplnit. Chlapci každý den dřeli, aby na naše cíle dosáhli. Byla to velice kvalitní série, ale oni byli lepším týmem převážnou část dnešního zápasu. Vyhráli a zasloužili si to," uznal kouč Colorada Jared Bednar.
"Když se ohlédnu, byla to skvělá sezona, v níž jsme byli nahoře i dole. Jsem pyšný na tým, jak jsme bojovali poslední měsíc základní části a v play off. Byli jsme mnohokrát odepisovaní, ale my jsme si věřili a udělali pro tento klub velký krok dopředu," podotkl Landeskog.