frolik

Pět zápasů, čtyři prodloužení.
Takové je stručné summary pondělních zápasů, v nichž se do nesledovanějších statistik z českých hokejistů zapsal jen Michael Frolík. Ten sice nahrával na gól Calgary Flames na ledě Pittsburgh Penguins, ale na víc než zisk bodu to bylo málo.

Pittsburgh Penguins - Calgary Flames 4:3 po prodl.
Když hrají Penguins ve své hale prodloužení, můžete si být jisti, že z něho neodejdou poraženi. Bilanci této sezony totiž rozšířili už na 10-1, což je i s onou pověstnou výjimkou klubový rekord.
O vítězství nad Flames, v jejichž brance znovu nedostal šanci David Rittich, rozhodl obránce Justin Schultz po přihrávce Evgeniho Malkina, který se celkově třemi získanými body dostal nad hranici 80 za sezonu a povedlo se mu to už popáté v kariéře. Tím se vyrovnal s Ronu Francisovi na čtvrtém místě klubové historie. Třetí Jaromír Jágr má podobných ročníků na kontě osm.
"Byl to těžký zápas, Flames jsou velmi dobrý tým," uznal sílu soupeře Schultz. "Hrají důrazně, bojují o místo v play off, takže to ani nemohlo být lehké. My jsme navíc dneska nepředvedli nejlepší výkon, ale přesto jsme našli cestu k zisku obou bodů."
Frolík se podílel na vyrovnávací brance Mikaela Backlunda na 2:2.

Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs 5:3
Svěřenci kouče Mikea Babcocka jako by ztratili nedávný drajv. V Buffalu totiž prohráli už čtvrté utkání v řadě, což je nejdelší série neúspěchů v sezoně, a de facto vypadli z boje o první místo v Atlantické divizi.
"Vyrukovali jsme na ně agresivně," řekl útočník Nazem Kadri. "Ale vydrželo nám to jen první třetinu, kdy jsme hráli dobře. Několik nešťastných odrazů a brejků nás pak bohužel stálo zápas."
Pod čtvrtou výhru Sabres z posledních šesti zápasů se dvěma body podepsala hned pětice různých hráčů. Na straně Toronta se do sestavy nevešel bek Roman Polák.
Dallas Stars - Ottawa Senators 2:3 po prodl.
Senators přesvědčili další favorizovaný tým, že není dobré je podceňovat, přestože jejich šance na místo v play off jsou mizivé.
O výhře nad Stars v jejich hale rozhodl v prodloužení Erik Karlsson. Ten se coby obránce dostal do brejku, který se štěstím tváří v tvář střídajícímu Karimu Lehtonenovi proměnil.
"Máme bod z utkání, ve kterém někteří hráči byli velmi dobří a další moc ne," zhodnotil duel kouč Stars Ken Hitchcock.
Do sestavy Ottawy se po vyléčení blíže nespecifikovaných zdravotních problémů vrátil slovenský útočník Marián Gáborík, ani jeden z českých hráčů (Radek Faksa, Martin Hanzal) na straně Dallasu naopak nenastoupil.

Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po prodl.
Jeden z gólů Oilers vstřelil kdysi velmi ceněný útočník Milan Lucic a prolomil tak velké trápení. Branku totiž nedal dlouhých 29 zápasů, přesně od 23. prosince.
Prodloužení proti Coyotes rozhodl obránce Oscar Klefbom a stal se 17. obráncem v historii klubu, jemuž se něco podobného povedlo. Edmonton díky němu zastavil třízápasovou sérii porážek.
Hráči Arizony ztratili bod teprve počtvrté z posledních 12 zápasů.

Vancouver Canucks - New York Islanders 4:3 po prodl.
Parádní zápas odehrála posila Canucks z uzávěrky přestupů Brendan Leipsic. Bývalý útočník Vegas Golden Knights rozhodl utkání proti Islanders v prodloužení a celkem v zápase nasbíral dva góly a jednu asistenci, což znamená nejpovedenější večer jeho dosavadní kariéry.
Na straně poražených zaznamenal nováček Matthew Barzal už 50. (a 51.) nahrávku v sezoně a to se za posledních 28 let povedlo kromě něj jen jednou Johnu Tavaresovi a dvakrát Pierru Turgeonovi.
Další zajímavý nováček Brock Boeser z Vancouveru nedohrál utkání vinou zranění.

1. Brendan Leipsic (VAN): 2 góly, 1 asistence, plus/minus 1, 3 střely
2. Evgeni Malkin (PIT): 1 gól, 2 asistence, plus/minus 2, 1 střela
3. Erik Karlsson (OTT): 1 gól, 1 asistence, plus/minus 2, 5 střel