BOS Brad MArchand

Každý den během play off vám přinášíme rubriku Hity dne, která shrnuje zajímavost před aktuálními zápasy. Projděte si ty nejnovější před dalším hracím dnem vyřazovací části.

Marchand chce přispět

Ve čtvrtek trénoval, v pátek by Brad Marchand už rád figuroval v zápasové sestavě Boston Bruins v šestém zápase série s Florida Panthers (1:00 SELČ, Nova Sport 1, NHL.tv)

Kapitán Bruins odstoupil 10. května před třetí třetinou 3. zápasu se zraněním v horní části těla po zákroku centra Panthers Sama Bennetta. Následně vynechal dvě utkání. Ve čtvrtek už ale bruslil ve formaci s Charliem Coylem a Trentem Fredericem. A má velkou chuť přispět k vyrovnání stavu série na 3:3.

"Vypadal dobře, ale musí se ještě něco zkontrolovat," tvrdil kouč Bruins Jim Montgomery. "Máme den navíc, což je prospěšné pro všechny naše hráče, co mají nějaké modřiny. V den zápasu budeme vědět víc."

Marchand má v play off na kontě 10 bodů (3+7) a dělí se o pozici nejproduktivnějšího hráče Bruins s Jakem DeBruskem (5+5).

Úspěšná souhra Marchanda s Pastrňákem

"Mít ho tady je úžasné. Jeho přítomnost pro nás hodně znamená," tvrdil bek Charlie McAvoy.

Bruins doma nejsou za proroky

Že by Boston v play off udělal z TD Garden nedobytnou tvrz, to se říct nedá. V letošní vyřazovací části v ní má bilanci 2-3-1. Když se k tomu přičte loňská prohraná série s Panthers, v níž se Bruins doma (1-1-2) protrápili až k hořkému vyřazení, nejsou to zrovna ideální vyhlídky.

S Floridou doma prohráli pět zápasů vyřazovací části v řadě. S nožem na krku přesto budou spoléhat na extrémní podporu fanoušků.

"Viděl jsem zápasy, kdy náš tým na domácím ledě cítil mimořádný tlak. A viděl jsem i ty, kde jsme hráli naprosto uvolněně. Hodně záleží na tom, v jaké fázi se série nachází. Hrát doma má i negativní stránku. Když na vás fanoušci začnou bučet, hráče to ovlivní," apeloval na diváky Montgomery.

Před rokem Bruins ztratili vedení 3:1 na zápasy, letos by to Floridě ze stavu 1:3 rádi oplatili a první krok už udělali v Sunrise.

"Hrát doma je vždycky větší zábava," myslí si útočník Pavel Zacha, který stále čeká na svůj první gól v play off v kariéře. Ze 24 startů vytěžil 11 asistencí, z toho letos pět.

"Každý z nás to bere jako pozitivum. S fanoušky v zádech dostanete impuls, protože chcete mít hodně střel a času útočném pásmu. Získáváte tím stále větší sebevědomí," tvrdil Zacha.

Oslabení, doména Panthers

Dostat se v play off do oslabení, to většinou pro potrestaný tým znamená velký problém a solidní stres. Panthers jsou ale v těchto momentech v klidu. V dosavadním průběhu série s Bruins se Florida ocitla v oslabení čtrnáctkrát, inkasovala jen jednou, dopustila pouze osm střel na svou branku a jen 14 střeleckých pokusů celkově. To je úspěšnost 92,9 procenta.

"Naše hra v oslabení je prostě vyladěná," řekl kapitán a finalista Selke Trophy 2024 Aleksander Barkov.

"Hodně sledujeme video a dost jsme nastudovali o jejich přesilovkách. Když jsme hráli v prvním kole proti Tampě, která má elitní přesilovku, tak jsme se hodně poučili. Ale Boston je v nich taky hodně dobrý, musíte být každou sekundu ve střehu," dodal.

Panthers se nejvíc spoléhají na dvojici Aaron Ekblad a Gustav Forsling. Proti Bostonu strávila na ledě 10:21 minuty v oslabení, nedostala žádný gól a povolila soupeři jen dvě střely na branku.

"Je to něco, na čem pracujeme celou sezonu. Hodně jsme o tom mluvili a teď to prostě plníme," řekl Švéd Forsling.

Colorado postrádá Trenina

O nejlepšího střelce Rusa Valerije Ničuškina přišli Colorado Avalanche kvůli půlročnímu distancu, o jeho krajana Jakova Trenina kvůli zranění v pátém utkání. Vítězové Stanley Cupu 2022 by se proti Dallas Stars rádi udrželi při životě i po šestém dílu série (sobota 4:00 SELČ, Nova Sport 2, NHL.tv).

Trenin opustil minulé utkání už v závěru první třetiny kvůli zranění v horní části těla. Avalanche prohrávali 1:2, ale třemi góly v řadě otočili stav a věří, že v těžké chvíli znovu zaberou.

"Vyhrajeme, nebo zemřeme," prohlásil obránce Cale Makar. "Každý z nás musí hrát na hraně, bojovat o každou šanci, která se vám teď naskytne."

Stars čekají na Hintze

Ve čtvrtém souboji se finský centr Dallasu Roope Hintz zranil při blokování střely, do pátého utkání nenastoupil. A jestli naskočí do šestého, to se zatím neví.

"Dobré je, že v týmu máme neuvěřitelnou hloubku," řekl útočník Stars Matt Duchene. "Můžeme nastoupit bez takového hráče, jako je Roope, a stejně máme výborné možnosti. Máme spoustu skutečně dobrých hráčů, kteří mohou nastoupit a pokusit se zaplnit tu mezeru."

Stars by rádi odklidili Avalanche z cesty šestém utkání. Nejen proto, aby se vyhnuli sedmému duelu, ale také aby si odpočinuli, uzdravili se a připravili se na případné finále Západní konference.

"Musíme najít způsob, jak to zvládnout. Jsem si jistý naší hrou. Jsme sebevědomí, věříme si. Už jsme tu dokázali vyhrát dvakrát," doufá v postupový zářez kouč Peter DeBoer.

Příbuzný obsah