Český útočník David Pastrňák pojistil v závěru utkání očekávanou výhru Boston Bruins nad Detroit Red Wings 4:1. Jinak byl ale z českého pohledu přes program celkem 11 utkání relativní klid. Dominik Kubalík pomohl k probuzení Chicago Blackhawks a gólem a nahrávkou přispěl k vítězství na ledě Calgary Flames 8:4. V brance domácích začal David Rittich, ale střídal. Naopak ze střídačky se dostal na necelou třetinu do hry Pavel Francouz v utkání pod širým nebem, které však Colorado Avalanche prohráli s Los Angeles Kings 1:3.

Pastrňákův gól č. 42
Český kanonýr opět posunul své osobní maximum kariéry v NHL a udělal tak i další krůček za Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce základní části NHL, ale zároveň také za pokořením hranice 50 branek. Pastrňák vévodí pořadí kanonýrů spolu s Austonem Matthewsem (oba 42 gólů), Alex Ovechkin je o dva zásahy zpět.
V souboji nejlepšího týmu ligy s tím úplně nejhorším měli dost dlouho překvapivě navrch Red Wings, kterým zajistil vedení už ve čtvrté minutě při oslabení Darren Helm. Před polovinou zápasu se ale začala karta obracet.
Charlie McAvoy vyrovnal, stejně jako Helm se pak při oslabení prosadil také Patrice Bergeron a povedenou pětiminutovku Bruins završil Charlie Coyle. Pastrňák měl v 54. minutě snadnou práci, když mu puk nachystal po úžasné individuální akci Brad Marchand. Havířovský rodák tak dosáhl 82. bodového zápisu v sezoně a vylepšil tak osobní maximum z předchozích ročníku, kdy stihl 81 bodů.
Brankář vítězů Tuukka Rask předvedl 25 úspěšných zákroků a prodloužil svou osobní bodovou sérii v domácím prostředí na 20 utkání (14-0-6). Vyrovnal tak klubový rekord Tinyho Thompsona ze sezony 1929-30 (20-0-0). Druhá česká opora domácích David Krejci tak může v dobrém vzpomínat na 900. zápas kariéry v základní části NHL.
A jubilea se dočkal i trenér Bruce Cassidy, který si připsal 200. výhru v dlouhodobé fázi NHL. Jeho bilance ze 360 zápasů je při devíti remízách 200-110-41, za dobu s Bruins pak výborných 153-63-34.
"Myslím, že když se vám povede nashromáždit takhle několik výher, znamená to, že jste ve svém řemesle v téhle lize konzistentní," prohlásil Cassidy. "A to je určitě pozitivní věc na téhle práci."
Kubalík přispěl k debaklu Flames
Nejvíce gólů během sobotního programu viděli diváci ve Scotiabank Saddledome v Calgary. Ti domácí z přestřelky ale nemohli mít příliš radosti, neboť Flames podlehli Blackhawks vysoko 4:8.

Kubalíkova branka po přihrávce Toewse

Chicago marně usilovalo o výhru pět zápasů. Za tuto dobu měli Blackhawks jen dva body a minule na ledě Vancouveru prohráli přes 49 ran mezi tyčky 0:3. Tentokrát si ale pořádně zchladili žáhu.
Touhu po utnutí série porážek naznačil hned úvod, kdy se už po 30 sekundách prosadil i díky Kubalíkově asistenci Jonathan Toews. Flames tak už podeváté v sezoně inkasovali z první střely soupeře na svou branku. Sam Bennett sice brzy vyrovnal, ale pak našel Toews před brankou skvěle Kubalíka a ten nedal Rittichovi šanci. Pro nováčka ligy gól číslo 23.
První třetinu pak z pohledu domácích sice ještě zachránil Bennett, jenže druhou třetinu vyhráli hosté i díky dvěma trefám Alexandera Nylandera drtivě 4:1 a bylo jasno. Po Švédově prvním zásahu na 4:2 nahradil ve 26. minutě Ritticha Cam Talbot.
V 55. minutě sice ještě Elias Lindholm svou druhou trefou v utkání snížil na 4:6, blíž už se ale Flames nedostali. V 57. minutě se po dvou asistencích prosadil také gólově Patrick Kane. Nahrál mu Toews, jenž měl rovněž bilanci 1+2. Brankové hody uzavřel Kirby Dach. Robin Lehner pomohl k úspěchu 38 zásahy.
"Je super, že jsme dnes vybojovali vítězství. Hráli jsme dobře už proti Vancouveru, jen se k nám neodrážely puky, jak bychom potřebovali," řekl Nylander. "Na těchto výkonech ale můžeme stavět. Když budeme hrát takto, dobré věci přijdou. Čekají nás hodně důležité zápasy. Potřebujeme na ně být ve formě a vyhrát je."
Flames neuspěli doma popáté za sebou, získali za tu dobu jediný bod, naposledy dopřáli svým fanouškům radost 11. ledna, kdy zvládli domácí Bitvu o Albertu a porazili Edmonton 4:3.
"Tohle pěkně zavání, hlavně proto, že je to doma," štvalo útočníka poražených Matthewa Tkachuka. "Chceme tady z toho místa udělat místo, kde je vážně těžké hrát, ale z nějakého důvodu se nám to teď vůbec nedaří."
Lightning vyhráli podesáté v řadě
Český souboj Ondrej Palat vs. Jakub Voracek dopadl při utkání Tampa Bay - Philadelphia smírně bez bodů, díky výhře Lightning 5:3 měl ale v Amalie Areně mnohem více důvodů ke spokojenosti domácí útočník Palát.
Brankář vítězů Andrei Vasilevskiy pomohl k úspěchu 30 zákroky a prodloužil tak svou bodovou šňůru na 21 zápasů. Vasilevskij má během ní vynikající bilanci 19-0-2.
Lightning měli zápas dlouho pod kontrolou. Alex Killorn a Cedric Paquette jim zajistili vedení 2:0 po první třetině, na začátku té druhé zvýšil navíc Carter Verhaeghe. Odpověděl sice Ivan Provorov, ale v 53. minutě upravil Brayden Point už na 4:1 a protáhl svou osobní bodovou šňůru už na 10 zápasů.

Point udeřil proti Philadelphii

James van Riemsdyk a Claude Giroux se pak sice dvěma góly v rozmezí 44 sekund postarali o zápletku, ale na více už Flyers nedosáhli. Desátou výhru Tampy Bay za sebou a dokonce jedenáctou v domácím prostředí jistil v závěru Nikita Kucherov.
"Vítězná série je lepší než šňůra porážek, ne?" prohodil Vasilevskij. "Proto jsme tady každý den a každý den tvrdě pracujeme. Moc dobře víme, co se stalo minulý rok. Snažíme se odmítnout pocit, že je všechno v pohodě a soustředíme se vždy jen na nadcházející zápas," ujistil Vasilevskij s připomínkou minulé sezony, kdy jeho tým prolétl základní částí a pak neuhrál ani zápas hned v úvodu play off a vypadl s Columbus Blue Jackets.
Venku zářil Toffoli
Třetí a zároveň i poslední zápas sezony pod širým nebem, který obstarali hráči Colorado Avalanche a Los Angeles Kings, vyzněl překvapivě lépe pro hosty. Hrdinou 2020 Navy Credit Union Stadium Series (kompletní souhrn duelu najdete ZDE) na ploše Falcon Stadium, stadionu letecké akademie v Colorado Springs, se stal útočník hostujících Kings Tyler Toffoli.

Toffoliho hattrick v rámci Stadium Series

Na začátku 15. minuty otevřel skóre. Favorit srovnal krok 42 sekund před koncem druhé části zásluhou Samuela Girarda. Šanci jít do vedení v Západní konferenci při dalším klopýtnutí St. Louis Blues ale Colorado nevyužilo.
V čase 59:05 rozjásal Kings s Martinem Frkem v sestavě opět Toffoli a sám také o 50 sekund později také dosáhl prvního hattricku pod širým nebem gólem do prázdné branky. U obou zásahů z poslední minuty mu asistoval Anze Kopitar.
V tu dobu byl už v brankovišti Avalanche Francouz, jenž v polovině 43. minuty nahradil zraněného Philippa Grubauera. "Byli tam hráči přede mnou, přes ten chumel těl to najednou vyletělo a bohužel mě to netrefilo," mrzelo českého gólmana. "Byl to ale jinak velký zážitek. Jen škoda, že z toho není výhra pro naše fanoušky, zasloužili by si ji."
[Pro zpravodajství NHL.com/cs ze Stadium Series 2020 klikněte zde]
Nejhorší tým Západní konference Kings tak po pěti zápasech bez bodového zisku navázali na poslední vystoupení, v němž porazili doma Calgary 5:3.
Krize Blues se prohlubuje
Ve zcela opačném rozpoložení než Lightning se momentálně nachází obhájci Stanley Cupu St. Louis Blues. Před svými fanoušky nestačili v Enterprise Center na Nashville Predators, prohráli těsně 3:4 a připsali si tak již čtvrtý neuspěch v řadě. Blues se ale nedaří mnohem déle - z posledních 11 utkání se radovali jen dvakrát.
Blues se sice v průběhu druhé třetiny podařilo vyhrabat z 0:2 a 1:3, jenže vyrovnané skóre pak zlomil na konci 44. minuty při přesilovce Mikael Granlund a další gól už nepadl. Granlund a Matt Duchene zaznamenali shodně gól a nahrávku, Kyle Turris měl ještě o přihrávku více.
Predators se tak díky čtvrté výhře z uplynulých šesti zápasů drží v Západní konferenci na dostřel za postupovými pozicemi.
Ostatní zápasy: Jones vychytal Wild, Ovečkin čeká dál, Bitva o Ontario pro Toronto
San Jose Sharks si museli na ledě Minnesota Wild poradit bez hvězdného obránce Erika Karlssona, který se v předchozím duelu na ledě Winnipeg Jets zranil a se zlomeným palcem musí na operaci, čímž pro něho sezona skončila. Sharks vyhráli 2:0, Martin Jones vychytal nulu díky 39 zákrokům a měl tak hlavní podíl na čtvrté výhře týmu za posledních pět vystoupení. Dean Evason začal v roli hlavního kouče na domácí střídačce porážkou.
Alexandr Ovečkin zůstává i nadále na metě 698 gólů v základní části NHL. Ruský kanonýr a kapitán Washington Capitals vyšel od hattricku do sítě Los Angeles již počtvrté za sebou naprázdno. A jeho tým za tu dobu potřetí prohrál, když tentokrát nestačil na Arizona Coyotes. V Glendale se připsali domácí, kteří v Západní konferenci bojují na hraně postupu do play off, cenné dva body po výsledku 3:1. Vítězný gól dal ve 46. minutě Phil Kessel. U jediné trefy hostů asistoval slovenský útočník Richard Panik.

Kessel využil přesilovku proti Capitals

Bitvu o Ontario zvládli lépe Toronto Maple Leafs, kteří vyhráli v aréně Ottawa Senators 4:2 a na Východě se díky tomu posunuli na pozici druhé divoké karty místo Carolina Hurricanes. Hosté si do 32. minuty vypracovali vedení 3:0, ale definitivně jistil úspěch až v závěru Mitchell Marner. Dva body za gól a nahrávku si v dresu vítězů připsal Matthews a dotáhl se tak ihned na Pastrňáka v pořadí nejlepších kanonýrů.
Florida Panthers podlehli Edmonton Oilers 1:4. Z posledních sedmi vystoupení mají na kontě jedinou výhru, hosté naopak dosáhli třetího úspěchu z předchozích čtyř utkání. Vítězný gól si 13 sekund po zahájení třetí třetiny připsal Leon Draisaitl, jenž zvyšoval na 2:0. Nejproduktivnější hráč ligy zaznamenal vedle toho také asistenci a svou bilanci v sezoně vylepšil už na 92 bodů (33+59) z 58 startů. Druhý Pastrňák na něj ztrácí 10 bodů.
Montreal Canadiens podlehli v jediném sobotním utkání, které nemělo vítěze po odehrání 60 minut, Dallas Stars 3:4 po prodloužení. Zatímco hosté uspěli počtvrté za sebou, Canadiens čtvrtý duel v řadě ztratili, tentokrát alespoň během nepovedené sérii bodovali. Montreal přitom vedl ve 27. minutě už 3:0. Obrat dokonal v čase 62:52 svou druhou trefou v utkání Tyler Seguin.
Vegas Golden Knights stačil na vítězství proti New York Islanders jediný gól. V čase 39:25 ho vstřelil Reilly Smith. Čisté konto, které bylo již 60. v kariéře, udržel díky 19 zásahům Marc-Andre Fleury. Islanders po dvou výhrách se shodným skóre 5:3 na ledě Washingtonu a proti Philadelphii neskórovali podruhé za sebou. Předchozí duel prohráli v Nashvillu 0:5.