Russia_Cze_518

Česká reprezentace na mistrovství světa IIHF v Paříži končí. Ztroskotala na Rusku, kterému nedokázala dát ve čtvrtfinálovém duelu ani gól. Sborná postupuje po výhře 3:0 do semifinále, v němž vyzve obhájce titulu z Kanady.
O ruské góly se už v první třetině postarali dva hokejisté z NHL: obránce Dmitry Orlov z Washington Capitals a křídlo Nikita Kucherov z Tampa Bay Lightning. Ten přidal asistenci na třetí gól z hole Artemie Panarina, jenž šest minut před koncem třetí části ukončil veškeré zbytky českých nadějí na možný obrat.

Realisticky vzato na něj Češi ani neměli. Do souvislejšího tlaku se dostali až v polovině třetí třetiny, jenže proti zformované ruské obraně se prosazovali ztuha. Chyběla jim lehkost v bruslení a přesnost v kombinacích, kterou se naopak prezentoval soupeř plný ofenzivních es.
Jeho gólman Andrei Vasilveskiy navíc vychytal čisté konto, k čemuž potřeboval 27 zákroků. Pavel Francouz jich v české brance měl 23, ale většina z nich byla mnohem těžších.
Do pohody dostala tým kouče Olega Znaroka jeho velká zbraň - početní výhody. Rozhodčí v první třetině přísně vylučovali, hrálo se celkem pět přesilovek, ale využili toho jen Rusové.
"Zase nám utekli ze začátku, dali nám dva góly, i když si myslím, že jsme měli dobrý vstup do zápasu. Ale oni byli ti, kteří dali góly," citoval server iDNES.cz útočníka Davida Pastrňáka.
Nejlepší tým v přesilovkách na turnaji potvrdil svou ofenzivní sílu. První gól dal Orlov sice už v situaci pět na pět, ale krátce poté, co se na led vrátil vyloučený David Pastrňák. Druhý vstřelil v přesilovce parádní trefou nad Francouzovým ramenem Kucherov po individuálním průniku Evgeny Kuznetsova.
O dalších čtvrtfinálových duelech čtěte ZDE
Zato české výhody se hrubě nedařily a když už se v nich hráči konečně dostali do šance, mířili nepřesně, nebo Jakub Voráček trefil tyčku.
"Bohužel bylo opět znát to, co nás trápí celý turnaj - koncovka," litoval obránce Radim Šimek v rozhovoru pro Českou televizi.
"Hráli jsme dobře na začátku první třetiny, ale nedali jsme gól. Paradoxně to z naší strany byl asi nejlepší start proti silným soupeřům a měli jsme momenty, kdy jsme soupeře přehrávali. Bohužel bez gólového efektu," řekl novinářům na tiskové konferenci kouč národního týmu Josef Jandač.
I on žehral na neproměněné šance a bídnou střelbu: "Řešení nebylo dobré. Chyběla nám přesnost nebo střela šla pozdě. Pak se prosadili Rusové hned z prvních šancí, které měli, byli efektivní a zbytek zápasu kontrolovali."
Od druhé třetiny nehrál obránce Jakub Jeřábek, jenž má podle informací České televize zlomený prst. Rusové se nikam nehnali, ale pohodlně bránili náskok, dál rozbíjeli české útoky i přesilovky. A čekali na brejky, v nichž měli blíž ke gólu, když Artemi Panarin trefil tyčku. Naopak zadření Češi útočili většinou do plných a jedinou vážnější šanci si vypracoval pěknou kličkovanou Robin Hanzl, ale Vasilevskiy ho vychytal.
Ve třetí části Češi zapnuli na vyšší obrátky, soupeře občas mačkali v pásmu. Ale před brankou bylo stále plno a těsný blok hráčů reprezentanti rozbít nedokázali.
Mnohem víc šancí tak měla sborná, která čekala na brejky a v přečísleních si vypracovala nebezpečné možnosti, jež výtečně likvidoval Francouz. Na Panarinovu střelu v situaci dva na jednoho však už nedosáhl a o postupujících bylo jasno.
"My jsme pořád věřili, že zápas není ztracený. Nevím, co chybělo. Nestříleli jsme moc puků na bránu, ve třetí třetině už jsme neměli moc šancí," dodal Pastrňák.
Nejlepšími českými hráči na šampionátu byli vyhlášeni brankář Francouz, obránce Radko Gudas a útočník Jakub Voráček.