CzechGoal521

Netradiční závěr přinesl českým hokejistům v posledním zápase ve skupině A vítězství a tím i hodně nadějného soupeře pro čtvrtfinále mistrovství světa IIHF. Tým kouče Miloše Říhy se v něm ve čtvrtek utká s Německem. K tomu mu pomohli Švýcaři: potřebovali pro lepší postavení v tabulce vyhrát za tři body, takže v závěru za stavu 4:4 odvolali gólmana. Obránce Jan Rutta poté rozhodl trefou do prázdné branky o tom, že národní tým vyhrál šestý se sedmi duelů v základní části a do vyřazovací fáze půjde ze druhého místa.

K výhře nad Švýcarskem pomohli třemi body Jakub Voráček i Dominik Simon, oba ke gólu přidali dvě asistence. Michael Frolík měl bilanci 1+1, trefil se i Dominik Kubalík. Za soupeře dal dva góly a k tomu měl nahrávku Tristan Scherwey, skórovali také Lukas Frick a Nino Niederreiter.
"Výjimečné to samozřejmě bylo. Je to o to sladší, že to bylo proti klukům, se kterými se v lize potkáváme," uvedl podle serveru hokej.cz český forvard Kubalík, nejproduktivnější hráč letošního ročníku švýcarské ligy.
[Kompletní zpravodajství z mistrovství světa IIHF 2019 na Slovensku]
"I když nás občas přehrávali, nemyslím si, že měli nějaké velké šance. Docela dobře jsme je drželi venku a moc nám nevjížděli do brankoviště. Bylo to hrozně rozkouskované. (Oba týmy) chodily do brankáře, byly tam strkanice. Už to mělo náboj čtvrtfinále. Jsem hrozně rád, že jsme to zvládli."
Češi, kteří vstupovali do utkání po dvou výhrách se shodným sóre 8:0 nad outsidery Itálií a Rakouskem, se proti soupeři na vyšší úrovni do tempa dostávali pomalu. Po gólu Fricka z času 2:13 prohrávali, ale Voráček proměnil v přesilovce únik tři na jednoho a v čase 12:21 bylo srovnáno.
Po trefách Simona, Frolíka a Kubalíka ve druhé třetině, na které odpověděl jen Scherwey, se zdálo, že má reprezentace zápas pod kontrolou. Jenže Schwerwey přidal na začátku třetí části svůj druhý gól a v čase 56:23 vyrovnal po průniku obránce Romana Josiho útočník Niederreiter.
"Ve třetí třetině jsme trošku vypadli z taktiky, ale kluci to tím srdíčkem a charakterem mužstva dokázali," hodnotil český kouč Miloš Říha.
Jeho švýcarský protějšek Patrick Fischer vystřídal ve druhé třetině gólmany, Reto Berru nahradil brankář s českými kořeny Robert Mayer. A na konci kouč odvolal na střídačku i jeho, aby se hrou v šesti pokusil urvat výhru v normálním čase. Místo toho však skóroval 87 sekund před koncem na druhé straně Rutta.
Češi tak mají po základní skupině velmi solidních 18 bodů ve čtvrtfinále se střetnou s papírově slabším Německem. Ani takový zisk jim však nestačil na první místo, které obsadili naprosto suverénní Rusové. Plný počet 21 bodů podtrhuje famózní skóre 36:7 - ruská obrana tak průměrně dovolila soupeřům přesně gól na zápas!
Rusko si navíc pokazilo skóre až při závěrečné demolicí silného Švédska. Zvítězilo zcela bez potíží, nicméně protivníkovi dovolilo v závěru snížit aspoň na 7:4. Svoji druhou trefu na turnaji oslavil Alex Ovechkin, z ofenzivních es se dále prosadili Evgeni Malkin či Evgenii Dadonov. Sborná nicméně nebude mít lehkého protivníka, na úvod play off vyzve USA. Poražení Švédové vyhlížejí klasické skandinávské derby proti Finsku.
More information
Němci překvapili Finy
Situaci v tabulce skupiny A totiž notně zamotali Němci, kteří v úterý odpoledne překvapivě porazili Finsko 4:2. V poslední třetině se o to postaral Leon Draisaitl, který zlomil nerozhodný stav dvěma góly. Hvězda Edmonton Oilers má na MS na kontě už pět tref.
Následně večer ukázali rostoucí formu hokejisté Kanady, v prestižním souboji s Američany byli lepší a díky zásahům trojice Pierre-Luc Dubois, Kyle Turris a Jarred McCann zvítězili 3:0; čisté konto oslavil Matt Murray. Kanaďané díky tomu poskočili na první místo tabulky a čekají je obhájci stříbra ze Švýcarska.
Tým kouče Alaina Vigneaulta tak má za sebou působivou stíhací jízdu. Kanada sice na úvod podlehla Finsku, ale z následujících šesti duelů dobyla maximální počet 18 bodů, čímž si zajistila nejlepší možnou výchozí pozici pro play off.