CGY_35

Jedním z vrcholů pětizápasového pondělního programu NHL bude souboj Pittsburgh Penguins - Calgary Flames (od 1:00 SEČ). Oběma klubům příliš nevyšly poslední zápasy, v dostizích o play off potřebují bodovat především hosté.

Čekání na první bodový zápis v novém působišti i na první vítěznou radost s novými spoluhráči může ukončit útočník Tomáš Plekanec. S týmem Toronto Maple Leafs se představí na ledě mužstva Buffalo Sabres.
Zaskočí Flames znovu šampiony?
Vítězové Stanley Cupu z posledních dvou sezon výhrou 3:2 v prodloužení nad New York Islanders ukončili sérii tří zápasů bez bodového zisku. A navíc v porovnání s Flames mají relativně nahráno.
Tým z Alberty nebodoval v posledních třech vystoupeních a ztratil už šest utkání z předchozích osmi. Na divokou kartu tak Calgary chyběly čtyři body. Minule proti New York Rangers nepomohla ani smršť 51 střel, byla z toho domácí porážka 1:3.
"Je to těžké," prohlásil zklamaně útočník Mikael Backlund. "Zatímco ostatní týmy teď vyhrávají, my nikoliv. Jsme tak samozřejmě ve velmi obtížné pozici."

Náznak optimismu by se ale pro Flames přece jen našel - Calgary totiž dokázalo vyhrát pět posledních vzájemných soubojů s Penguins. A protože se oba celky utkávají jen dvakrát za sezonu, povedlo se to kanadskému týmu i během předchozích dvou mistrovských sezon (tři předchozí duely ale zároveň po 60 minutách skončily remízou).
Zápas může být zajímavý i proto, že oba celky postrádají delší dobu své brankářské jedničky. Domácí Matt Murray se potýká s následky otřesu mozku po zásahu kotoučem během tréninku, hostující Mike Smith schází kvůli zranění v dolní části těla.
Otevře Plekanec svůj účet v Torontu?
Měření soků z opačných pólů Východní konference nabídne duel Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs (1:30 SEČ). V horším rozpoložení půjdou do utkání paradoxně favorizovaní Maple Leafs, kteří poprvé od poloviny ledna prohráli třikrát za sebou, byť o všechny body přišli až při utkání pod širým nebem s Washington Capitals (2:5).
Sabres naopak tři z posledních pěti zápasů zvládli a velmi cenné skalpy si připsali na ledě lídra soutěže, jímž je Tampa Bay Lightning, kde vyhráli 2:1 v prodloužení. Navázali tak na jednoznačné domácí vítězství 4:1 nad Boston Bruins.
Paradoxem je, že u všech tří porážek hostů už byl ostřílený český centr Tomáš Plekanec. Po příchodu z Montreal Canadiens tak čeká nejen na vítězství, ale zároveň i na první bodový záznam na osobním kontě.
Více k tématu: [Plekanec si zvyká na nový život u Maple Leafs\]
S Canadiens se přitom Plekanec rozloučil povedeným vystoupením proti New York Rangers, během něhož si připsal gól a asistenci. Za Toronto má celkem ve statistikách jeden minusový bod v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách, čtyři trestné minuty, čtyři střely a 62 odehraných střídání o celkové délce 36 minut a 34 sekund.
Stars popáté za sebou doma
Dallas Stars zakončí proti týmu Ottawa Senators (2:30 SEČ) pětizápasovou sérii domácích zápasů v American Airlines Center.
A rádi by ji vylepšili vítězstvím, neboť z předchozích čtyř vystoupení dvakrát prohráli. Na druhou stranu ale dokázali v dostizích o postup ze Západní konference zvládnout přímé bitvy s blízkými konkurenty Calgary Flames (2:0) a St. Louis Blues (3:2 po prodloužení).
V případě úspěchu se mohou Stars dotáhnout na třetí Minnesota Wild. Pomoci by k tomu mohla i pohoda Tylera Seguina, který po čtyřech duelech bez bodového příspěvku nasbíral během následující pětizápasové bodové šňůry devět bodů za pět gólů a čtyři asistence.
Senators klopili hlavy po šesti z posledních sedmi utkání a jsou jen tři body nad dnem Východní konference.
Vyhládlí Coyotes
Hokejisté Edmonton Oilers přivítají mužstvo Arizona Coyotes (3:00 SEČ). Coyotes mohou při svém úspěchu a zaváhání Buffala předat Sabres pozici nejhoršího týmu ligy; Buffalo mělo na kontě o bod více.
Oilers zaostávají za postupovými pozicemi o takřka 20 bodů a třikrát po sobě vůbec nebodovali, ačkoliv poslední dvě utkání absolvovali před domácím publikem v Rogers Place. Podlehli v nich Nashville Predators 2:4 a New York Rangers 2:3.

Coyotes naproti tomu zažívají nejlepší období v sezoně. A mohou litovat, že ji nastartovali až tak pozdě. I když nedosáhnou na vyřazovací boje o Stanley Cup, jdou poslední dobou za úspěchem jak hladové šelmy.
Z posledních 11 duelů Arizona osm vyhrála a jen dvakrát během tohoto oddobí nebodovala. Je třeba ale také připomenout, že hned v devíti utkání měli Coyotes na své straně výhodu domácího prostředí.
Pokud by Coyotes uspěli v základní hrací době, sníží v Západní konferenci ztrátu na Oilers na šest bodů.
Kdo přeruší sérii porážek?
Souboj Vancouver Canucks - New York Islanders (4:00 SEČ) proti sobě svede dva týmy, jimž se v poslední době vůbec nedařilo.
Vancouver prohrál tři poslední zápasy, ztratil pět duelů z předchozích šesti a je hodně daleko za pozicemi pro postup do play off. To Islanders ve Východní konferenci ztrácí na divokou kartu zatím pět bodů.
Velký podíl na tom má stále aktuální šňůra šesti porážek. Tým kouče Douga Weighta se navíc v posledních vystoupeních trápil s koncovkou, když za poslední čtyři zápasy dokázal nastřílet jen sedm branek. Bod vydřený naposledy v Pittsburghu by však mohl sebevědomí trochu pomoci.