GettyImages-1241476556

Florida Panthers förlänger kontraktet med general managern Bill Zito som skrivit på ett fleråsavtal. Zito befordras också till president för hockeyverksamheten. Det meddelade klubben under måndagen.

– Från sin första dag som ”Panther” har Bill visat sitt fulla engagemang till framgång både på och utanför isen. Han har jobbat orubbligt och outtröttligt för att etablera en ny standard för vår klubb, säger Panthers ägare och ordförande Vincent Viola.

– Framtiden har aldrig varit ljusare i södra Florida och vi är väldigt glada över att Bill kommer fortsätta leda vägen.

Zito tog över som general manager för Panthers den 2 september 2020 och var finalist till priset som årets general manager (Jim Gregory General Manager of the Year) 2020-21. Sedan han tog över har Panthers gått 188-88-25, femte bäst i NHL, och gått till Stanley Cup-slutspel varje år. Förra året tog sig laget till final, klubbens första sedan 1995-96, men förlorade med 1-4 i matcher mot Vegas Golden Knights.

– Under Bills ledning har vi sett förnyat engagemang hos fansen, återkommande slutspelsframträdande och en ihållande kultur av framgång", säger Panthers vise guvernör Michael Viola.