Zetterberg_DET

Henrik Zetterbergs återkomst till Detroit Red Wings nästa säsong är fortfarande osäker, uppgav klubbens general manager Ken Holland under fredagen.

  • Jag har pratat med hans agent flera gånger över sommaren och jag vet att han haft en tuff sommar, sade Holland om sin svenske kapten. Han har inte kunnat träna så hårt som han behöver göra varje sommar för att hålla ordning på sin rygg. Det finns ett stort frågetecken kring Henrik Zetterberg just nu.
    - Jag hoppas han mår bra, men det är något vi kommer behöva återuppta i september. När vår camp inleds får vi se hur Zetterbergs hälsa är, fortsätter Holland innan han återigen upprepar att svensken är ett frågetecken för nästa säsong.

Över sommaren har tvivel sakta men säkert uppstått kring Zetterbergs möjlighet att återvända för en sextonde NHL-säsong. Centern, som genomgick en ryggoperation 2014 och inte missat en match sedan dess, har spenderat hela karriären med Red Wings.
- Förra säsongen tränade han inte de sista två månaderna på säsongen, han spelade bara matcher, avslöjade Holland.
Den 1 juli var tongångarna annorlunda. Då sade Holland att han trodde att Zetterberg skulle spela kommande säsong:
- Jag har inget grönt ljus men jag förväntar mig att han kommer kunna spela.
Relaterat material: [Larkin skriver långtidskontrakt med Detroit]
Zetterbergs 56 poäng förra säsongen var näst bäst i klubbens interna poängliga, enbart överträffad av Dylan Larkin. En Larkin som för övrigt skrev på ett femårskontrakt med Red Wings för bara några dagar sedan.
- Jag vet att han spelat sig igenom mycket smärta i karriären och han har gjort otroligt mycket för vårt lag och för vår stad, sade Larkin. Men för vårt lag så är han en hjälp oavsett vad, om han så spelar med ett ben. Han är en av de skickligaste spelarna jag spelat med och dessutom en fantastisk ledare. Enligt mig är han den bästa spelaren i vårt lag- Att inte ha honom skulle definitivt vara tungt för oss, men viktigaste är såklart att han mår bra.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Zetterberg sade innan förra säsongens slut att han räknar med att återvända.
- För mig är det samma process som jag haft de senaste åren, lät det den 3 april. Försöka ha en bra sommar, hålla mig frisk och sedan komma tillbaka starkare.
Henrik Zetterberg har skrapat ihop 960 poäng (337 mål, 623 assist) på 1082 NHL-matcher, såväl som 120 poäng (57 mål, 63 assist) på 137 matcher i Stanley Cup-slutspelet. Han vann Conn Smythe Trophy som slutspelets mest värdefulla spelare 2008 när Red Wings erövrade Stanley Cup.