PredsField1231

Nashville Predators kliver ut på isen i Cotton Bowl Stadium för mötet med Dallas Stars i NHL Winter Classic med två raka förluster i bagaget. Nu hoppas bortalaget kunna starta det nya året med en seger och påbörja klättringen uppåt i tabellen för att ta sig tillbaka till en slutspelsplats.

  • Jag ser verkligen fram emot det och jag tror att det kommer bli en riktigt häftig upplevelse, säger Predators rutinerade burväktare Pekka Rinne till NHL.com/sv. Bara det faktum att vi spelar utomhus i en underbar arena kommer vara en upplevelse. Jag längtar efter att få komma ut på isen.
    Predators var en av stora förhandsfavoriterna inför säsongen efter att ha vunnit Central Division ifjol, men saker har inte riktigt gått Nashvilles väg under första halvan av säsongen 2019-20. Efter 38 spelade matcher innehar Preds sjätte plats i Central Division med sina 42 inspelade poäng. Svenskklubben med spelare som Filip Forsberg, Viktor Arvidsson och Mattias Ekholm är visserligen endast tre poäng bakom Winnipeg Jets och Calgary Flames på wildcard-platserna, men måste även ta sig förbi Edmonton Oilers och Minnesota Wild.
Duchene1

De senaste 10 matcherna har Nashville gått 5-4-1, och på bortais har laget ett facit på 8-7-2. Förra säsongen var Predators ett av de starkare bortalagen i Western Conference då man gick 22-15-4.
Efter två raka förluster mot Pittsburgh Penguins skulle en seger inför över 85,000 människor i Dallas mot divisionsrivalen Stars, som man åkte ut mot i slutspelet förra säsongen, vara det perfekta sättet att ingjuta självförtroende i gruppen och få rätsida på skutan igen.
- Det är en stor match, inget snack om saken, sa Preds huvudtränare Peter Laviolette till NHL.com/sv. Men jag tror att du fortfarande måste agera som vanligt. Du försöker att avskärma alla distraktionerna och njuta av det. I slutändan så kör vi samma rutiner som vi alltid gör när det kommer till möten och förberedelser för våra spelare.
Nashville har dragits med skadeproblem, då nyckelspelare som Filip Forsberg, Viktor Arvidsson och Mikael Granlund alla har missat tid på grund av skador. Forsberg och Granlund missade sex matcher vardera och Arvidsson missade ett dussin matcher. Trots de missade matcherna ligger Forsberg delad trea i den interna poängligan med 27 poäng (12+15) på 32 framträdanden.
[Klicka här för mer från Winter Classic]
Över 85,000 personer förväntas ta sig till Cotton Bowl Stadium på nyårsdagen, och ligan beräknar att runt 20,000 av dem kommer från Nashville, något som Forsberg var informerad om.
- Ja, jag hörde det. Sen har jag sett folk som lagt upp filmer från flygresor där de kör Preds hejaramsor, sa Forsberg till NHL.com/sv. Detta är ett grymt event att få ta del av, samtidigt är det två väldigt viktiga poäng på spel som vi måste kämpa för.
I toppen av Predators poängliga hittar vi lagkaptenen Roman Josi. Den schweiziske backen har haft en otroligt stark första halva på säsongen och ses som en tidig kandidat till Norris Trophy efter att ha stått för 39 poäng (14+25) på 38 matcher. Josi bildar tillsammans med Ryan Ellis, som ligger tvåa i interna poängligan - ett av ligans mest poängstarka backpar då man kombinerat för 67 poäng.

WCField1231
  • Det är en väldigt viktig match för oss, sa Josi till NHL.com/sv efter tisdagens träning. Vi är såklart inte där vi vill vara i tabellen, och vi möter ett lag som är framför oss. Det är en stor match med tanke på tabelläget och att vi mötte dem i slutspelet ifjol. Vi förlorade första matchen mot dem i år, så det är en väldigt viktig match för vårt lag och vi ser fram emot chansen att ta två poäng.