MW_HallMedia

Winnipeg Jets hedrade klubbens tidigare spelare Randy Carlyle och Thomas Steen i en ceremoni inför klubbens match mot New York Rangers under tisdagen.

Duon kommer även väljas in i Jets egen Hall of Fame. Carlyle och Steen uppmärksammades inför publiken i Bell MTS Place inför matchen i en ceremoni som även inkluderade två tidigare Jets Hall of Famers: Bobby Hull och Ulf Nilssen.
Steen, som fortfarande bor i Winnipeg, spenderade hela NHL-karriären (14 säsonger) med Jets.
- Första gången jag kom hit såg jag direkt hur mycket alla älskade hockey, säger Steen, som idag jobbar som spelarscout för Jets. Jag hade ju haft de passionen sedan jag var liten men jag såg direkt att den matchades av alla här. Det kändes rätt från början och har bara blivit bättre med åren. Jag har spenderat hela mitt vuxna liv här så Winnipeg, och Jets, betyder mycket för mig.

Carlyle spelade tio säsonger i Winnipeg och vann Norris Trophy för sina insatser säsongen 1980-81. Han har sedermera haft en framgångsrik karriär som tränare, som bland annat inkluderade en Stanley Cup-vinst med Anaheim Ducks 2007. Tränarkarriären inleddes med Manitoba Moose i IHL och Carlyle själv har tidigare bott i Winnipeg i 18 år.
- För mig var Winnipeg en storstad. Det var inte en småstad. Jag vet att det finns uppfattningen att Winnipeg är en mindre stad jämfört med andra kanadensiska städer, men det är inte sant, säger Carlyle. Staden är en riktig pärla. Människorna här välkomnade mig och min familj på bästa sätt.