Markstrom_Canucks

Fyra segrar på sex matcher sedan premiären. Vancouver Canucks målvakt Jacob Markström är nöjd med sin start:

  • Starten har varit bra, men det är ju hur avslutningen blir som är det viktiga… Att vara målvakt är lite annorlunda om man jämför med andra hockeyspelare. Det handlar så mycket om att kunna fokusera på sitt eget spel, att kunna jobba på små, små detaljer på träningarna och sedan kunna slappna av i matcherna och genomföra det man tränat på, säger Markström till NHL.com/sv.
    Den 29-årige Gävlesonen gör nu sin tionde säsong i National Hockey League efter att Florida Panthers valt honom i andra rundan, som 31:a spelare totalt, i draften 2008. Decenniet i NHL-hockeyn har tagit honom från Brynäs till Florida, via farmarlagen Rochester Americans och San Antonio Rampage och till Vancouver Canucks i en trejd i april 2014. Där har Markström nu spelat 192 matcher under de sju säsongerna i klubben, de två senaste åren som klart uttalad förstemålvakt med 60 matcher under vardera av de båda spelåren.

VAN-LAK: Markström räddar med benskyddet

Efter att under flera år ha fått stå tillbaka för Ryan Miller, numera i Anaheim Ducks, blev Markström förstemålvakt till säsongen 2017-18 med den nu 24-årige kaliforniern Thatcher Demko som back-up. Markström har inlett det här spelåret med fyra segrar, en räddningsprocent på 93.3 vilket är betydligt bättre än i fjol, och ett insläppta mål-snitt (GAA) på 2.15, att jämföra med 2.77 för hela fjolåret.
En boost, naturligtvis, för Markströms självförtroende.
- Jag lärde mig väldigt mycket förra säsongen och tog stora steg i rätt riktning. Det är alltid lite jobbigt när man arbetar in nya tekniska detaljer, och det tar tid innan de sitter så att de känns naturliga att utföra. Nu har jag kört i princip samma träningsupplägg de senaste åren, bara lagt till några detaljer i uppvärmningsövningarna. Spelet bygger man ju på varje dag, men man kan träna hur mycket som helst, det sitter ändå inte förrän det känns naturligt och bekvämt, säger Markström. Ju fler repetitioner man kör på träningarna, desto bekvämare blir det.
Till skillnad från Rangersmålvakten Henrik Lundqvist som flera gånger berättat, bland annat för NHL.com/sv, om att han under en säsongsinledning behöver flera matcher för att anpassa sig till spelet, att känna "var målet finns" och hur rörelserna ska utföras, så har det varit mera pang på för Jacob Markström.
- De första två matcherna vi spelade var väl sisådär, inget märkvärdigt. Men match tre och fyra kändes betydligt bättre och liknade mer hur jag vill spela matcherna, säger Markström. Men man ska vara klar över att målvaktsspel går i vågor; det gäller bara att ha dalarna så låga som möjligt och hålla höjderna så länge som möjligt.
Markström har spelat sex av Canucks nio matcher hittills, och det hade varit fler om han inte av familjeskäl tvingats åka hem till Sverige i mitten av oktober. Men Markström visade direkt i comebacken, mot New York Rangers i Madison Square Garden, att han är att räkna med.
- Han hade en tuff vecka. Att han ändå spelade så bra, var bra för honom och för laget. Jag vet att han har inte pratat om den här veckan, men han har haft det tufft. Man känner för en sådan kille, som tävlar som han gör och älskar att vinna. Han är en riktig krigare för vårt lag, sade coachen Travis Green efter matchen i Garden.

EDM-VAN: Markström rånar Chiasson

Med sina sex år i klubben är Jacob Markström en av veteranerna i det lag som nu byggs om i den nya Canucks-eran. Den som startade förra spelåret, sedan bröderna Henrik och Daniel Sedin efter säsongen 2017-18 avslutat sin 17-åriga sejour i klubben.
Vancouver Canucks förlorade Stanley Cup-finalen 2011 mot Boston Bruins (3-4) och efter det har laget åkt ur slutspelet redan i första rundan tre gånger och missat slutspelet helt fem gånger, däribland de fyra senaste åren. Nu ser Markström och klubbledningen ljuset i tunneln. Nya spelare har stärkt laget ordentligt.
- Vi har tre nya backar som inte fanns där förra säsongen, så självklart är det ett annat spel i år. Vi har (Tyler) Myers och (Jordie) Benn som är stora och rejäla och som städar upp ordentligt framför mig med fysiskt spel och som också kan gå med i offensiven. Och (Quinn) Hughes är också en offensivt väldigt skicklig back som lär sig mer och mer och som blir bättre för varje match han spelar, säger Jacob Markström till NHL.com/sv.
Den nya backarna är, som Markström säger, rejäla spelare. 203 centimeter långe och 104 kilo tunge Myers, 29, är ny från Winnipeg Jets där han gjorde 31 poäng (9+22) förra säsongen. Benn, 32, nästan 90 kilo och 188 cm, gjorde 22 poäng (5+17) för Montreal Canadiens förra spelåret. Och Quinn Hughes, nyss fyllda 20 år och klubbens val i första rundan i draften 2018, fick några matcher med Canucks redan förra säsongen.
- Och de unga spelarna har blivit ett år äldre, de lär sig hela tiden. Vi har Bo (Horvat), Elias Pettersson och Brock Boeser som tagit stora kliv jämfört med förra säsongen. Det märks redan nu; de har blivit en säsong äldre och det är trots allt i matcherna man lär sig hur hockeyn ska spelas.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Bo Horvat gjorde hattrick när Canucks besegrade Detroit Red Wings med 5-2 på tisdagen, och Markström bokfördes för en räddningsprocent på 93.9 mot Red Wings och 95.0 mot New York Rangers i matchen före det.
Nya lärdomar att vänta alltså när Vancouver Canucks fortsätter matchandet, närmast på fredag (läs: natten till lördag svensk tid, matchstart klockan 04.00 svensk tid) då laget tar emot Washington Capitals hemma i Rogers Arena.