NYI-DET: Eberle gör hattrick för Islanders

New York Islanders tog en viktig tvåpoängare hemma i Nassau Coliseum mot Detroit Red Wings (4-1) natten till lördag. Laget är tillbaka på en wildcard-plats och nu gäller det att avsluta grundserien på ett bra sätt ifall man skall ta sig till slutspel för andra året i rad.

Islanders var skadeskjutet efter tung bortaresa som slutade med fyra raka förluster. Det var en resa som spelarna hoppas kunna lägga bakom sig snabbt. Laget blev nollat i två av matcherna (5-0 mot Nashville och 1-0 mot Vegas), och kom hem med en målskillnad på 2-11.
Läs också: [Greene trejdad från Devils till Islanders]
Men mot bottenlaget Red Wings fick Islanders igång maskineriet. 4-1 var en klar seger och grundlades genom forwarden Jordan Eberles hattrick. Med 74 poäng på 60 matcher ligger Islanders på den första wildcard-platsen i Eastern Conference, men det är flera lag som flåsar Long Island-gänget i nacken. Det var inte bara skönt för laget att bryta sin negativa trend, utan också att göra det i en match där man inför nedsläpp hyllade en av klubbens ikoner i John Tonelli som fick sin tröja nummer 27 upphissad i taket.
Islanders tränare Barry Trotz påpekade vikten av att kunna ta sig igenom tunga perioder och att motgångar som den senaste bortaresan kan stärka laget i slutändan.

VGK-NYI: Varlamo sträcker ut och stoppar Stastny

 • Varje match är en slutspelsmatch nu, sa Trotz till NHL.com/sv. Det finns saker som vi kan kontrollera och det finns vissa saker som vi inte kan kontrollera. Säsongen är lite som aktiemarknaden, det kommer inte gå (upp, upp, upp) hela tiden. Du kommer att ha några dåliga dagar och några dåliga veckor. Det enda jag vet med min alla mina år av erfarenhet är att från denna stunden, med runt 20 matcher kvar att spela, så är detta positionen du víll finna dig själv i, för du spelar matcher som betyder något. Om vi spelar bra och tar oss in (i slutspelet), kommer det att vara till vår fördel då vi gått igenom lite motgångar, vi har gått igenom topparna och dalarna under säsongen, och det gör en till ett bättre lag.
  Defensiven har varit lagets signum sedan Trotz tog över som tränare. Islanders är inte ett lag som kommer att pumpa in mål, utan man är mer av en lagmaskin som maler ner motståndet och förlitar sig på spelet i egen zon. Med 173 gjorda mål är det endast Columbus som gjort färre mål (159) av lagen på slutspelsplatserna i Eastern. När det kommer till antalet insläppta mål (163) ligger Islanders fyra i Eastern bakom Boston (150), Pittsburgh (158) och Columbus (159).
  Semyon Varlamov stod för en bra insats mot Red Wings och lämnade isen med en räddningsprocent på 95,5 efter att ha motat 21 av 22 skott. Den ryske burväktaren var klubbens stora addering under sommaren då han skrev på ett fyraårskontrakt med en lönetaksträff på 5 miljoner dollar.

NYI-PHI: Pulock ordnar ledning i slutminuten

 • Varlamov har varit lysande, sa Eberle till NHL.com/sv. Han gav oss chansen att vinna varje match under bortaresan och han gjorde det ikväll. Han gjorde ett par riktiga viktiga räddningar. Det fanns moment då vi föll ihop i den (defensiva) zonen, de hade ett par riktigt vassa lägen och Varlamov var där.
  Matchen mot Detroit, som nu är matematiskt borta från slutspelet, var ett tillfälle att få tillbaka lite självförtroende i offensiven, och Eberle gjorde det mesta av situationen. Hattricket var det tredje i den, från början Edmonton Oilers-draftade forwardens, karriär. Av kanadensarens 13 mål den här säsongen har sex kommit mot just Red Wings.
  - Jag önskar jag visste det, sa Eberle till NHL.com/sv när han fick frågan om vad som ligger bakom hans framgångar mot Detroit.
  • Man åker på en bortaresa där man har ett ton med chanser och inget går in. Man får en puck som går via ett knä, en studs som går ens väg. Det är bara lustigt hur sporten fungerar ibland. Det enda man kan göra är att fortsätta försöka skapa lägen och förr eller senare går pucken in.
   Eberles första mål mot Red Wings var knappast hans vackraste, då ett skott från Ryan Pulock gick via forwardens knä och in bakom Jonathan Bernier. Hans andra var desto snyggare då han med ett snabbt och välplacerat dragskott överlista Red Wings burväktare. Eberle fullbordade sedan sitt hattrick i powerplay i slutet av den tredje perioden då han påpassligt högg på en retur.

WSH-NYI: Eberle förvaltar passningen från Lee

Islanders form på hemmais har varit en styrka denna säsongen (19-7-4), och fyra av lagets fem kommande matcher är på hemmais. Det kommer dock inte vara en lätt uppgift då man bland annat har möten mot rivalen New York Rangers, Boston Bruins samt en bortamatch mot regerande mästarna St. Louis Blues på schemat den kommande veckan.
Nu gäller det för Trotz, som vann Jack Adams Award som årets tränare förra säsongen, att få laget att sluta samman och hitta tillbaka till det spelet som gjort dem så framgångsrika under hans tid i klubben.