stone-tkachuk-boedker

Med Washington Capitals Stanley Cup-firande i backspegeln och med draften och de mest intensiva dagarna av free agent-perioden över, gör NHL.com/sv en lägeskoll i de 31 klubbarna. Vi går igenom lag för lag och tittar på de vassaste nyförvärven, de starkaste framtidsnamnen och de bästa kontraktsförlängningarna.
Idag, Ottawa Senators

Säsongen 2017-18 började med stora förhoppningar omkring Ottawa Senators. Med världens bästa back i laget och dennes dominans i förra sommarens fina slutspelsframträdande i färskt minne var förväntningarna på klubben och dess fans att tränaren Guy Boucher och lagkaptenen Erik Karlsson skulle leda Senators mot nya framgångar.
Det började också bra. Laget tog tidigt en position i toppen av Atlantic Division och inför de två matcherna i Global Series i Stockholm i november gjorde klubben klart med Colorados centerstjärna Matt Duchene. Han skulle bli pusselbiten som skulle lätta på trycket från Erik Karlsson och ta Senators från överraskningslag till tydlig utmanare. Efter två raka segrar i Globen såg det också ut att bli fallet, men kort därefter började Senators svaja och snart skulle laget falla ihop som ett korthus.

Som helhet gick det mesta snett, och säsongen 2017-18 blir en period i klubbens historia som alla helst vill glömma. Redan i samband med trading deadline stod det klart att klubben skulle missa slutspel, och då försvann veteranen Dion Phaneuf och forwarden Nate Thompson till Los Angeles. Centerstjärnan Derick Bassard skeppades till Pittsburgh Penguins och Johnny Oduya hamnade i Philadelphia.
Sedan säsongen tog slut har flera förändringar genomförts i lagbygget. Den trupp som ska stå på isen vid premiären i oktober är ännu inte färdig, men blir till stora delar ett nytt bygge. Målvaktsparet just nu heter Craig Anderson och Mike Condon, och backsidan består i nuläget bara av fem ordinarie NHL-backar.
Mike Hoffman, som omgärdats av mycket rykten under försommaren, trejdades till San Jose Sharks, bara för att en stund senare skeppas iväg till Florida Panthers. Veteranen Alexandre Burrows köptes ut från sitt kontrakt. Svenske backen Fredrik Claesson skrev på ett ettårskontrakt med New York Rangers.
Men den stora frågan som ännu hänger i luften omkring Ottawa Senators är Erik Karlssons vara eller inte vara i klubben. Under sommaren har ryktena gått varma och det har spekulerats om både Tampa Bay, Vegas och Dallas som tänkbara nya adresser för Erik Karlsson. Den 1 juli presenterade Ottawa Senators sin svenske stjärnback med ett nytt åttaårskontrakt, som han nu har att ta ställning till.
Relaterat material: [Uppgifter: Karlsson tillåts prata med andra lag]
- Vi vill inte prata om laguppställningen eller trejder eller kontraktsförhandlingar och allt sånt. Men vi är skyldiga fansen och vi har lovat att vi ska ge Erik Karlsson ett kontraktsförslag, och det har vi gjort, sa klubbens general manager Pierre Dorion till CBC i samband med att kontraktförslaget offentliggjordes av klubben.
Om Karlsson återigen drar på sig Senators tröja när säsongen börjar är ännu oklart, men allt eftersom den beryktade flytten inte blivit av har fler och fler experter öppnat för att Karlsson kan tänkas förlänga eller åtminstone spela ut sitt kontrakt i klubben.
En som hoppas att Karlsson stannar i klubben är landsmannen och legendaren Daniel Alfredsson.
- Han är utan tvekan en "generational talent" och den bästa spelaren som någonsin burit en Senators-tröja. Personligen hoppas jag att han stannar. Både som vän och för att jag vill kunna se honom på isen, speciellt nu när han är på väg in i sin prime, sade Daniel Alfredsson till TSN tidigare i somras.

Oavsett hur det går för Karlsson gäller det för klubbens fans att blicka framåt. Och en god anledning att se framtiden an med stora förhoppningar är att klubben lyckades drafta Brady Tkachuk som spelare nummer fyra vid draften i Dallas.
- Alltså, vi har haft det jobbigt i år. Vi har haft det riktigt jobbigt. Men belöningen för det lidandet blev Brady Tkachuk. Och det är en rätt bra belöning, säger Pierre Dorion till NHL.com/sv.
[Läs lägeskollen för andra lag]
18-årige Tkachuk har som bekant en mycket fin stamtavla och bidrar med talang, skicklighet, målskytte och en god portion tuffhet. Att Ottawa skulle välja just honom när han fortfarande var ledig på plats nummer fyra var det aldrig någon tvekan om.
- Vi draftar skicklighet och karaktär och vi känner att vi draftade någon som bidrar med hela paketet. En sån kille kan man aldrig komma åt på trejdmarknaden. Såna spelare är omöjliga att byta till sig, vinnare med karaktär som kan bidra offensivt, säger Dorion.
Helt klart är i alla fall att Tkachuk inte lade någon större vikt vid turbulensen som varit i Ottawa under förra säsongen.

Tkachuk-OTT 6-23
  • Jag tycker fortfarande det är en av de bästa organisationerna i NHL. Jag ska bara koncentrera mig på att vara mig själv. Jag sätter stolthet i att vara en bra lagkamrat. Jag ska fortsätta med det och vara den bästa lagkamraten jag kan vara, säger Tkachuk till NHL.com/sv.
    Ottawas forwardsuppställning är i nuläget under uppbyggnad. Spelare som Magnus Pääjärvi, Marian Gaborik och Mikkel Bödker är nya jämfört med fjolårets starttrupp - men som helhet lär det finnas platser att slåss om när försäsongen och träningslägret sätter igång i mitten av september. Frågan är om unge Tkachuk är redo att knipa en plats redan till hösten?

Klubben valde hela åtta spelare vid draften, och förutom Tkachuk plockade man även Jacob Bernard-Docker i första rundan. Med talanger som Colin White i truppen gör det att Senators fans turbulensen till trots har en del att se fram emot.
- Vi går vidare och rör oss framåt, och det börjar med att vi draftar Brady Tkachuk. Det här var en bra dag för oss och vi är mycket nöjda, säger Dorion.
Framåt. Ja, det är den enda vägen som gäller för Senators.