NYR oskar strong SS

Philadelphia - Mika Zibanejad och New York Rangers visade, ännu en gång, att kampen mot cancer är viktigare än ett av NHL:s mest heta rivalmöten.

Zibanejad och fem av hans lagkamrater i Rangers bar alla en OskarStrong-tshirt under deras matchtröjor för att stötta Flyers-forwarden Oskar Lindblom under deras möte i Wells Fargo Center på lillejulafton.
Jesper Fast, Tony DeAngels, Chris Kreider, Ryan Strome och Zibanejad bar tröjorna för att stötta Lindblom som nyligen diagnostiserats med Ewing sarcoma, en form av skelett-cancer.
- Även om man inte känner honom påverka man av det. Vi har alla drabbats av cancer på något sätt. Inte bara våra killar utan hela hockeysamhället sluter upp bakom honom i den situationen han är i. Vi tänker på organisationen, på honom och familjen. Jag är inte förvånad att våra spelare stöttar honom, säger Rangers coach David Quinn.
- Jag har följt honom sedan innan han kom över hit. Det kvittar vilket lag han spelar i, eller om man är rivaler, det är jobbigt när sådant händer. Man vill stötta på något sätt, säger Zibanejad.
Flyers forward Kevin Hayes, som spelat i Rangers de senaste fem säsongerna, var inte heller förvånad att hans förra lagkamrater stöttar Lindblom. Han är också imponerad över hur stödet för Lindblom har varit från hela ligan.
- Det är en grym organisation, säger han om Rangers.
- Det är en väldigt bra liga. Så som hockeysamhället sluter upp i den här situationen, det är imponerande. Han går igenom en kamp just nu, men han känner hur den här klubben och alla andra i ligan står vid hans sida och önskar honom det allra bästa.
- Så som NHL har hanterat det här bara visar vilken typ av killar det finns. Oskar är en toppkille, en bra lagkamrat. Vi saknar honom. Det här häftigt att några i deras lag bär Oskar-tröjor, det är imponerande. Vi krigar mot varandra på isen, men jag tror att alla vet att det här är större än hockey.
Mer än 100 000 dollar har dragits in till Hockey Fights Cancer under försäljningen av tröjorna via Biscuit Tees. Tröjorna finns både med kort och lång arm och säljs för både barn och vuxna.
Kim Parent, delägare för det Philadelphia-baserade T-shirtföretaget, säger att hon också hört från New Jersey Devils och Minnesota Wild att deras spelare vill ha t-shirts.
- Det vore haft om minst en spelare i varje öag hade en tröja för att stötta Oskar, säger Parent.