LandscapeJanne_edited-1

In med det nya och…nej, inte nödvändigtvis ut med det gamla.
Istället för att ersätta gamla stjärnor fyller nya på det redan gedigna världsklass-materialet i National Hockey League. Stjärnor som Sidney Crosby, Henrik Zetterberg, Henrik Lundqvist och naturligtvis Jaromir Jagr - för att nu nämna bara några som kommit upp i 30-årsåldern och lite till, får sällskap av en strid ström tonåriga och unga stjärnor som inte tvekar att ta för sig.

Nico Hischier är den senaste i raden i ett förändrat NHL-landskap.
Det var expansionsdraften som förändrade NHL.
Och den vanliga draften som gjorde ligan ännu bättre.
När NHL drar igång seriespelet i början av oktober är det med ett nytt lag och Vegas Golden Knights är den första nykomlingen i ligan sedan Columbus Blue Jackets och Minnesota Wild till säsongen 2000-01. Det är också med flera spännade unga spelare, heta i draften i midsommarhelgen.
Och det i en lite ny tradition i NHL.
2007 valdes Patrick Kane som första namn (av Chicago Blackhawks), 2008 Steve Stamkos (Tampa Bay Lightning) och 2009 gick John Tavares först i draften till New York Islanders. Idag är de spelare som är ytterst viktiga för och bland de dominerande spelarna i sina lag.
Valen efter det är goda ishockeyspelare, men i tur och ordning Taylor Hall (till Edmonton, nu i New Jersey Devils), Ryan Nugent-Hopkins (Oilers), Nail Yakupov (Oilers), Nathan MacKinnon (Colorado Avalanche) och Aaron Ekblad (Florida Panthers) är knappast spelare som deras lag står och faller med.
Draftvalen efter Ekblad 2014 har just den stjärnglansen. De senaste årens drafter har sett flera storstjärnor födas: 2015 valdes kanadensaren Connor McDavid som nummer ett i draften av Edmonton Oilers. Förra säsongen draftade Toronto Maple Leafs till sig den mexikoättade amerikanen Auston Matthews i första valet. Och i år gick schweizaren Nico Hischier till New Jersey Devils.

Connor McDavid, som efter den här säsongen fick begära bärhjälp för att få med sig alla priser hem - McDavid fick Art Ross Trophy som ligans poängkung (100 poäng), Hart Trophy som ligans mest värdefulle spelare och Ted Lindsay Award som ligans mvp, utsedd av kollegorna i spelarfacket NHLPA, dominerar Oilers.
Auston Matthews dominerade i Toronto Maple Leafs och fick också följdriktigt Calder Trophy som ligans bäste nykomling.
McDavid och Matthews var männ… ynglingarna bakom verket när Edmonton och Toronto båda gick till slutspel om Stanley Cup för första gången på många år.
Nu är Nico Hischier redo att dominera och ta New Jersey Devils till playoff - Devils har missat slutspelet fem år på raken och Hischier passar som hand i hockeyhandske in i general managern Ray Sheros strävan att bygga upp ett mer tempostarkt lag än det som senast stod för sviten 28-40-14, klubbens sämsta resultat på närmare 30 år.
- Det är fantastiskt att få vara en del av den här organisationen som haft så stora framgångar genom historien, sade Hischier till NHL.com/sv efter draften. Jag ska göra allt jag kan och jobba stenhårt för att vara redo att spela med Devils till nästa säsong.
18-åringen från Visp gjorde 86 poäng (38/48) på 57 matcher för Halifax Mooseheads i Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) förra säsongen plus sju poäng (3/4) på sex matcher i slutspelet.
- Han är den komplette spelaren, han är en anfallare som är stolt över att få jobba hårt bakåt. Han visar självförtroende och ödmjukhet på samma gång och hans arbetsmoral är så bra som den bara kan bli, säger schweiziske hockeyscouten och -kännaren Thomas Roost som jämför Hischier med Joe Sakic, Jonathan Toews och Henrik Zetterberg och som en spelare att bygga ett lag runt.

Nico Hischier har alla förutsättningar att bli ännu en unga storstjärna i NHL.
Vilka förutsättningar har då Vegas Golden Knights, det 31:a NHL-laget? Golden Knights är det tionde expansionslaget i ligan sedan säsongen 1991-92. Så här har det gått för de andra nya lagen under deras första säsonger i NHL:
1991-92: San Jose Sharks: 17-58-5, sist av 22 lag.
1992-93: Ottawa Senators: 10-70-4, sist av 24 lag.
1992-93: Tampa Bay Lightning: 23-54-7, 22:a av 24 lag.
1993-94: Florida Panthers: 33-34-17, 16:e av 26 lag.
1993-94: Anaheim Mighty Ducks: 33-46-5, 20:e av 26 lag.
1998-99: Nashville Predators: 28-47-7, 24:e av 27 lag.
1999-00: Atlanta Thrashers: 14-57-7-4, sist av 28 lag.
2000-01: Columbus Blue Jackets: 28-39-9-6, 23:a av 30 lag.
2000-01: Minnesota Wild: 25-39-13-5, 25:a av 30 lag.
Kan Golden Knights göra det bättre?
Ja, absolut. Av flera skäl. Expansionsdraften gav klubben spelare som de andra nykomlingarna knappast kunde få - det nya lagets sammansättning har redovisats i flera artiklar här på NHL.com/sv. Klubbens general manager George McPhee är en erfaren hockeymänniska som tog hjälp av all modern vetenskap när han skapade sitt lag: analytiska beräkningar och utvecklad statistik, hjälpmedel som inte fanns att ta till när de andra expansionslagen började sin NHL-resa.
- Det är märkligt hur mycket olika data kan klargöra. Vi strävar efter en balans mellan åsikter och analytiska fakta. Den bästa förklaringen jag hört om analytiska fakta är att det är som att ha en extra klubba i golfbagen. Det är på pricken, sade McPhee till Golden Knights hemsida strax före expansionsdraften.
Vegas Golden Knights har också tjänat på det lönetak som infördes 2005 - andra klubbar kan inte "bjuda över" Golden Knights om spelare hur som helst. Att ligan ökat antalet lag till 31 på bara drygt 25 år har också jämnat ut spelarbasen och ger Vegas en rimlig chans att bygga ett lag som kan ta upp konkurrensen med de övriga 30.
Den 4 oktober inleds säsongen 2017-18 med bland annat matchen mellan Stanley Cup-mästaren Pittsburgh Penguins och St. Louis Blues. Den första matchen i en förändrad liga, med nya heta stjärnor.