lidstrom-primary

Under 25 raka säsonger var Detroit Red Wings med och spelade om Stanley Cup. Men de två senaste säsongerna har inneburit tidiga säsongsavslut för laget från den hockeytokiga staden i norra USA. Nicklas Lidström, en av de största spelarna i klubbens historia, har följt klubben vid sidan av och i en intervju i två delar med NHL.com/sv berättar han om en klubb i förändring, framtiden och hjärtat för Detroit.
Det här är del 1.
(Köpenhamn/NHL.com/sv)

När Nicklas Lidström under våren 2012 tackade för sig gjorde han det efter 20 raka säsonger i en och samma klubb - 20 år i en och samma stad. Sedan 1991 hade han dominerat isen på Detroit Red Wings blålinje, varit med om att bryta klubbens 41 säsonger långa mästartorka och till slut vunnit totalt fyra Stanley Cup. Nicklas Lidström hade varit med och byggt Red Wings till en stormakt.
Under Västeråssonens era i Detroit missade Red Wings inte ett enda slutspel. En fantastisk bedrift, som fortsatte fram till och med säsongen 2015-16. Totalt blev det 25 raka år med slutspelshockey i Detroit innan klubben för två år sedan fick uppleva ett misslyckande som sedan upprepades i våras.
Relaterat material: [Detroit blickar framåt efter bra draft]
- Det har varit en liten omstart för hela klubben. Sedan Jeff Blashill [tränare] kom in har laget förändrats lite. Pavel Datsyuk och några andra äldre spelare slutade och några yngre fick sin chans att spela, menar Nicklas Lidström när NHL.com/sv träffar honom under VM i Köpenhamn.
- Det har blivit en generationsväxling och det är många spelare som är på väg framåt som ska in i laget. Dylan Larkin, Anthony Mantha och Andreas Athanasiou till exempel. Det ser man på laget också.
Lidströms exempel på spelare tillhör den nya generationen som en dag ska bära roller som Lidström, Pavel Datsyuk en gång gjort och som Henrik Zetterberg gjort och fortfarande gör. Larkin fyller 22 år den 30 juli, Athanasiou 24 i augusti och Mantha 24 i september. Men att ta över som ledande spelare tar tid, menar Lidström.
- De har inte kommit in i den fasen i deras karriärer än, att de kan vara ledande i match efter match under flera år på raken. De har inte kommit upp i den åldern riktigt ännu, de har det framför sig. De ligger lite i ett mellanläge där de killarna som ska göra det inte riktigt kommit dit.

Generationsväxlingar är i stort sett ett måste i NHL nuförtiden. På grund av lönetaket har klubbarna inte råd att förlita sig på att värva free agents utan måste bygga och utveckla sina lag långsiktigt. Grunden för framtida framgångar föds i och med draften och utvecklas sedan genom åren. Red Wings gick länge emot den principen. Slutspelet var alltid målsättningen, vilket offrade en hel del val i första draften. Inför årets draft i Dallas hade Red Wings general manager Ken Holland tio draftval att utnyttja. En satsning mot framtida slutspel var därmed inledd.
- Det är svårt när man går till slutspel varje år, då hamnar man långt ner i draften. Men det har varit målsättningen under många år, att gå till slutspel och att gå långt. Om man skulle gjort det mycket tidigare hade man kanske försakat den chansen. Det är en fin balansgång, men Red Wings har alltid velat satsa. Nu har det kommit ikapp dem lite, säger Lidström.
De två senaste årens missade slutspel har känts i hela Detroit. Men ägarna och klubbledningen har gjort vad de kunnat för att gjuta nytt mod bland spelare och fans. Bland annat invigdes nya Little Caesars Arena under förra säsongen.
- Det var väl också en del i det här att det är dags för en förändring. Joe Louis var ju lite omodern och det behövdes förändringar. Det här har det pratats om en ganska lång tid. Det skedde till slut också. Joe Louis hade sin charm, men den går inte att jämföra med dagens moderna faciliteter.
- Det är en fantastisk arena. De har tänkt på allt, från fansen, till laget. Alla faciliteter är toppklass.

Nicklas Lidström, 48, har fortfarande kontakt med hockeyn.Han är expert på Viasat och har varit ungdomstränare i Västerås, men han är också delägare i en kapitalförvaltning i Stockholm. Red Wings följer han däremot fortfarande med ett intresserat öga och även om han inte är på plats särskilt ofta har han fortfaranden åtaganden som ambassadör när han väl är på plats.
- Jag följer dem väldigt mycket över nätet. Det går att titta på highlights. Jag vet hur det går för dem och hur de spelat och presterat, säger han.
Som en av klubbens största profiler genom tiderna lär han alltid ha en plats i Red Wings-fansens hjärta. För "Lidas" själv är Detroit som ett andra hem.
- Det är otroligt kul varje gång jag kommer tillbaka dit. Jag trivdes så bra i stan och tycker det är fantastiskt kul att komma tillbaka dit och träffa spelare, vänner och ledare, säger Lidström, som lider lite med fansen efter de senaste två årens missade slutspelsäventyr:
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
- De har blivit vana vid att laget varit så framgångsrikt. Bara under min tid vann vi fyra Stanley cup och spelade ett par finaler. Laget har upplevt mycket framgång och när det inte går bra är det klart att fansen blir besvikna. Det ska man bli som supporter. Men de är alltid där och stöttar laget, oavsett hur det gått, säger han.
Arbetet med att göra Red Wings till ett slutspelslag och en möjlig stormakt igen är inledd.
- Deras mål till hösten kommer vara att nå slutspel, säger Lidström.
Relaterat material: [Lidström om konsten att bygga ett vinnande lag]