NasPresser1204

Det har inte gått som det var tänkt för New Jersey Devils den här säsongen. På tisdagen fick tränaren John Hynes sparken, och hans assisterande coach Alain Nasreddine tog över.

Förlusten med 1-7 mot Buffalo Sabres blev det sista John Hynes gjorde i klubben. En ny förlust direkt, 3-4 mot Vegas Golden Knights, var det första Alain Nasreddine gjorde i klubben.
- Det var naturligtvis massor av känslor, sade Nasreddine till NHL.com/sv efter matchen. Men det var kul att vara med mitt i matchen, jag gillade energin i vårt lag. Och jag gillade verkligen de första 40 minuterna av matchen. I tredje perioden åkte vi på soppatorsk, och i den här ligan behövs det inte mycket för att blir ordentligt straffad då. Och det var precis vad som hände.
Alain Nasreddine, 44 år och ursprungligen från Montreal, har en lång spelarkarriär bakom sig, men med bara 74 NHL-matcher i fyra klubbar. Nu kommer Nasreddine att luta sig mot Devils mest tongivande spelare, den 28-årige kanadensaren Taylor Hall, den assisterande lagkaptenen som för två säsonger sedan fick Hart Trophy som ligans MVP.
Följ oss på [Facebook och Twitter för ytterligare exklusivt material och NHL-nyheter!]
En duo som ska vända Devils dystra säsong till något bättre:
- Jag kommer att luta mig mot (Hall) och vara i ständig kommunikation med honom, säger Nasreddine.
Problemet är bara att Hall är inne på sista året på ett sex-årigt kontrakt och allt oftare nämns i snacket inför deadline för trejder den 24 februari.
- Vi tar det dag för dag, ingen vet vad som händer, konstaterar Nasreddine. Han kanske sajnar upp för oss i morgon igen. Ingen vet.
Lagkaptenen Andy Greene summerade spelarnas känslor efter att Hynes fått sparken under sin femte säsong i klubben, och Alain Nasreddine klivit fram och tagit över efter lika många år som assisterande coach.
- Det är en ny röst på bänken nu, men det ändrar ju inte på hur vi spelar; det ligger på oss själva, och det måste våra spelare förstå. Bara för att det (kommit in en ny tränare) betyder inte det att allt blir perfekt direkt och mycket lättare. Nu måste vi visa vad vi kan, hålla ihop och börja spela på det sättet vi kan spela, sade Greene.
Kyle Palmieri, som gör sin femte säsong i Devils och som är bäst i laget med sina tio mål just nu, gjorde 1-0 i matchen. Palmieri fortsatte i ungefär samma tankebanor som sin lagkapten:
- Det är aldrig bra när en tränare får sparken, och nu är det upp till oss på isen, sade Palmieri. Det är ju vi som spelar matcherna. När vi blickar framåt nu så måste vi känna att vi har fått en chans och försöka svänga runt den här säsongen.

VGKGoal1204

Förlusten mot Golden Knights var Devils tredje raka. Laget ligger nu på åttonde plats i Metropolitan Division, 15:e och näst sista plats i Eastern Conference och 30:e och näst sista plats, med bara Detroit efter sig, sett över hela ligatabellen.
Så var det inte tänkt.
Efter en stark försäsong med fem segrar på sju matcher, och en rad namnkunniga värvningar, tippades New Jersey allmänt som ett blivande topplag. In kom draftettan Jack Hughes som spåddes en lysande fram tid i NHL. Starke backen P.K. Subban trejdades in från Nashville, och från samma klubb hämtades Wayne Simmonds. Nikita Gusev som gjorde 101 poäng (26+75) på 80 matcher för ryska mästarlaget SKA St. Petersburg kom till Devils som given poängmaskin.
Så här långt har knappast någon av de nya spelarna varit en fullträff: Gusev har gjort tolv poäng (5+7). Subban som gjorde 31 poäng (9+22) på 63 matcher i Predators förra säsongen, har på nästan hälften av de matcherna (27) gjort bara fem poäng, därav två mål. Simmonds har gjort fyra mål och Hughes lika många.
Det första Alain Nasreddine måste se över är skyttet. Bara två lag, Detroit (63 mål) och Columbus (68) har producerat sämre än Devils med sina 69 mål. Och med 30,9 skott per match håller Devils en blygsam 20:e plats i ligan. En powerplay- procent på 13,1 leder inte heller speciellt högt upp på rankingen.

BlackwoodSad1204

Problemet är också att produktionen spridits på för får spelare. Bara fem spelare har gjort fem mål eller flera: Palmieri (10), Blake Coleman (9), schweizaren Nico Hischier, ryske Gusev och svenske Jesper Bratt har gjort fem vardera. Det innebär att den kvintetten gjort hälften av Devils mål så här långt den här säsongen, 34 mål av totalt 69.
Taylor Hall toppar som väntat poängligan, men han har gjort bara fyra mål och 18 assister på 27 matcher. Bara fyra andra lag har en poängtopp med sämre produktion: Anaheim, Arizona, Ottawa och Columbus.
Taylor Hall, nu i sin nya roll som resurs till den nye tränaren, kan bara bekräfta att inget gått enligt de planer New Jersey Devils ledning och spelare drog upp inför säsongen.
- Vi spelar inte tillräckligt bra som lag, och det är därför vi fått en ny tränare. Det finns inte en enda spelare i vårt omklädningrum som är bra just nu, som kan titta tillbaka på den här säsongen om tio år och säga att "vad bra jag var det året". Som spelare måste vi hitta en ny nivå, den som vi inte alls kommit upp till så här långt. Om Alain är mannen som kan få oss dit, så är det bra.