robin lehner

De två första dagarna har till vanligheterna tillhört de mest intensiva under Free Agent-marknaden, där Toronto Maple Leafs i måndags lyckades låsa fast den största värvningen i John Tavares.

För svensk del har de stora ryktena eller affärerna uteblivit. Några har hittat nya klubbar: Fredrik Claesson har kritat på för New York Rangers, Joakim Nordström för Boston Bruins och Dennis Everberg för Winnipeg Jets, men det finns fortfarande många vars framtid ännu inte är utstakad.
Bland de som är unrestricted free agents, och kan prata med vilka klubbar de vill, finns målvakten Robin Lehner. Göteborgaren, som fyller 27 den 24 juli, fick innan 1 juli beskedet om att han inte skulle få något nytt kontrakt med Buffalo Sabres och jakten på ny klubbadress kunde inledas vid lunchtid amerikansk östkusttid i måndags, men medan flera andra målvakter hittat ny klubbadress, har det än så länge varit tyst om Lehner.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Han har de senaste två åren stått 53 respektive 58 matcher med Sabres och borde kunna vara ett bra alternativ för många klubbar. Det som däremot kan tala något emot svensken är att flera klubbar spikat sina poster och att han haft ett ganska tjockt lönekuvert de senaste åren (4 miljoner dollar enligt CapFriendly).
Även veteranbackarna Tobias Enström och Johnny Oduya står utan kontrakt. 33-årige Enströms löpte ut med Jets där han spelat hela sin NHL-karriär, och har uttryckt att han har svårt att se sig själv i en annan organisation. General manager Kevin Cheveldayoff har bråda dagar, och kanske väntar han med sin svenska back tills den nya kärnan är satt. Oduya gick från begränsad speltid i Ottawa Senators till att knappt få någon alls i Philadelphia Flyers. Han gjorde klart med Senators sent förra säsongen och vi får nog räkna med ett liknande scenario även i år.

oduya_flyers_062718

Desto mer intressant är läget med de svenskar som är restricted free agents där klubbarna fortfarande har förhandlingsrätten med dem. I den gruppen finns bland andra Calgary Flames Elias Lindholm, Vegas Golden Knights William Karlsson och Toronto Maple Leafs William Nylander.
Toronto gick all in för att signa John Tavares från New York Islanders och lyckades mot en löneträff på elva miljoner dollar. Nylander har gjort 61 poäng under två raka säsonger och förväntas få en rejäl löneökning från sitt rookie-kontrakt. Han har fått ett kvalificerat bud, men kommer såklart att förhandla upp det, frågan är bara med hur mycket.
Med Tavares höga lönekostnad måste klubbens nya general manager Kyle Dubas pussla. Han ska på två somrar få utrymme för Nylander, Mitchell Marner och inte minst Auston Matthews. Nylander är först ut och enligt tidningen Toronto Sun är ursprungsplanen att förlänga med den svenske yttern, även om förhandlingarna fått vänta ett par dagar med tanke på Dubas jakt på Tavares. Det gör att Nylanders agent Lewis Gross fått ha en del tålamod.
- Det är okej. Vi kommer jobba ihop för det här. Vi hade ett snack i Dallas under draften och vi kommer prata snart igen, sa Gross i en intervju med Toronto Sun i måndags.
Relaterat material: [Zetterbergs framtid osäker: "Hälsan är nyckeln"]
En annan William med efternamn Karlsson ska även han ha nytt kontrakt. Svenskens succé i Vegas under säsongen som gick gör att han kan räkna med ett guldkantat sådant, och löneutrymmet finns i Vegas som såklart vill fortsätta samarbetet med 43-målsskytten.
- Jag vet bara att jag vill stanna här och förhoppningsvis vill de samma sak. Jag gillar allt här i Vegas, organisationen och staden. Det är här jag vill spela, men vi får se vad som händer, sa svensken till nhl.com/sv den 20 juni.

Vegas har dessutom tappat James Neal till Calgary Flames, och efter att ha tappat honom, som varit god för 20 mål i stort sett varje säsong under sin karriär, måste Vegas se till att behålla sina målskyttar och William Karlsson är bland de allra viktigaste.
- De förhandlingarna kommer nog starta om en till två veckor, säger klubbens GM George McPhee. När man tagit sig igenom de som är unrestriced free agents börjar man ta tag i det som som är restricted.
Elias Lindholm fick via en trejd följa med sin tränare fån Carolina, Bill Peters, till Kanada och Calgary. Men innan han blir spelklar krävs ett nytt kontrakt för 23-åringen.
- En högerfattad spelare som kan spela både center och på kanten. Han har bra spelsinne, säger Calgarys GM Brad Treliving in en intervju med Flames hemsida.
I en intervju med Calgary Herald uttrycker Lindholm sin entusiasm över att komma till Flames, där han gärna vill ha ett långt kontrakt.
- Det är svårt för mig att svara på sådan frågor nu. Det är alltid kul att få ett långtidskontrakt och veta var man ska vara de kommande åren. Vi får se hur det går, men om jag kan få det, vore det trevligt, sa han.
FA-marknaden är två dagar gammal. Det lär hände mycket mer inom de närmsta veckorna, även med svensk inblandning.