HankCaps228

I samband med att NHL introducerat "NHL European Game of the Week" - ett nytt koncept där fler matcher än någonsin tidigare visas på bästa europeiska sändningstid - ger NHL/sv er en extra portion försnack inför en utvald match, varje vecka.
Den här veckan: New York Rangers mot Washington Capitals.

I förra veckans upplaga av European Game of the Week bjöds vi på mötet mellan Washington Capitals och New York Rangers i Capital One Arena. Matchen blev en svängig historia och ett perfekt exempel på det nya, målglada NHL när det är som bäst. En 5-3-ledning för Capitals förvandlades till 5-5 efter upphämtning från Rangers i tredje perioden, varpå Evgeny Kuznetsov avgjorde matchen till Capitals fördel på övertid.

WSH-NYR: Kuznetsov sist på pucken

Veckans European Game of the Week bjuder på… returmötet mellan Rangers och Capitals (Viasat & Viaplay, söndag 18.30), denna gång i Madison Square Garden.
Sedan senaste matchen har mycket hänt, framförallt i hemmalaget. Henrik Lundqvist, Mika Zibanejad och övriga i Rangers har tvingats vänja sig vid ett liv utan tongivande spelare som Kevin Hayes och Mats Zuccarello. Även omtyckte backen Adam McQuaid försvann i samband med trade deadline.
Det var andra säsongen i rad som Rangers tydligt "sålde av" etablerade spelare med framtiden i åtanke. En framtid som sakta men säkert börjar springa ifrån lagets rutinerade burväktare Henrik Lundqvist, 37.

CAR-NYR: Lundqvist bjuder på inspirerade räddningar

De flesta har nog vid det här laget sett klippet på en Lundqvist som, efter att ha fått frågan hur det kändes att inte ha Zuccarello som lagkamrat längre, inte kan hålla tillbaka tårarna utan får avbryta intervjun. Inte nog med att Zuccarello och Lundqvist var nära vänner - bytesaffären som tog Zuccarello till Dallas Stars representerade också en form av sista spik i kistan för det Rangers som de senaste 15 åren gjort flera stora satsningar mot Stanley Cup.
Framöver är det istället profiler som lagets i särklass bästa spelare Mika Zibanejad, talangerna Filip Chytil och Lias Andersson samt Lundqvists ersättare Alexandar Georgiev som ska bära Rangers fana högt.
Men än har inte Lundqvist lagt plockhandsken på hyllan. Och med tanke på hans erkänt ursinniga tävlingsinstinkt lär det dröja innan han tar det beslutet.
*** ***Läs också: [Svenskar attraktiva under deadline day]
Tränare David Quinn har gjort det tydligt att han kommer använda det sista dussintalet matcher till att utvärdera laguppställningen inför framtiden:
- Det är otroligt viktigt. Våra spelare utvärderas dygnet runt och de nästa 20 matcherna är inget undantag. Det gäller för oss att fortsätta bygga på de bra sakerna vi gjort i år, för vi har gjort bra saker, och hela tiden fortsätta röra oss framåt. Framåtrörelse och utveckling är vad som gäller.

Christian Djoos avslöjar sin främsta egenskap

General manager Jeff Gorton valde vidare att försäkra såväl fans som spelare om att den planenliga ombyggnationen är på rätt spår.
- Våra fans har stöttat oss igenom den här processen hittills. Ibland känns det som att det gått lång tid, men vi har bara hållit på ett år. Vi har gjort bra saker och värvat unga, bra spelare. Vi kommer fortsätta göra det och fortsätta bygga ett spännande, ungt lag i vår strävan efter att bli Stanley Cup-mästare.
Läs också: [Deadline day i backspegeln]
För gästande Capitals är känslan en helt annan.
De regerande mästarna gör sig redo för sitt första titelförsvar genom tiderna och utnyttjade således trade deadline till att förstärka truppen med sin tidigare Rangers och Pittsburgh Penguins-nemesis Carl Hagelin, samt pålitlige backen Nick Jensen från Detroit Red Wings.
Jensen säkrades dessutom omgående upp på ett fyraårskontrakt av general manager Brian MacLellan, en tydlig signal om att han ingår i klubbens framtidsplaner.
En som inte blev trejdad i veckan var Andre Burakovsky. Svensken hade omgärdats av rykten de senaste veckorna och blev, förståeligt nog, lättad och glad när han fick beskedet att han får stanna i Capitals.

WSH-COL: Burakovsky vinklar in Oshies passning

 • Jag är glad att få vara här. Jag hade byggt upp en hel del självförtroende redan innan trade deadline och jag ska försöka fortsätta bygga på det framöver.
  - Ingen ville att Burakovsky skulle försvinna, säger kedjekamraten Brett Connolly. Han är en viktig del av vårt lag och omklädningsrum och en kille som passar in riktigt bra, som dessutom har stor talang.
  Washington går för närvarande en tät kamp med New York Islanders om kronan i Metropolitan Division. Båda lagen befinner sig i skrivande stund på samma poäng (79), dock med två matcher mer spelade för Caps. I slutspelet ställs divisionsvinnaren mot ett av wild card-lagen (plats 7 eller 8 i Eastern Conference), medan divisionstvåan får möta divisionstrean.
  \\\\*
  På söndag 18.30 (Viasat & Viaplay) tar Henrik Lundqvist och New York Rangers emot Washington Capitals i Madison Square Garden för ett känsloladdat returmöte av förra veckans European Game of the Week.
  Missa inte det.