jvr

Med Washington Capitals firande av Stanley Cup, den årliga draften samt de mest intensiva dagarna av free agent-perioden i backspegeln tar NHL.com/sv en lägeskoll i de 31 klubbarna. Från de vassaste nyförvärven till nya prospect och kontraktsförlängningar bryter vi ner lag för lag.

Idag, Philadelphia Flyers
"Jackpot". Så var det säkert en hel del Flyers-fans som tänkte när klubben den 1 juli fick James van Riemsdyks påskrift på ett kontrakt. Därmed slöts cirkeln för forwarden som draftades som nummer 2 totalt av Flyers 2007, och som sedan gjorde tre säsonger i klubben innan Toronto Maple Leafs blev ny klubbadress säsongen 2012-13. Där har van Riemsdyk sedan utvecklats och förra säsongens 36 fullträffar var inte bara högst antal i hela Maple Leafs, utan också den högsta noteringen i den i dag 29-årige forwarden karriär.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
- Vi behövde en vänsterforward, speciellt en som kan spela i någon av våra två första kedjor. Vem han kommer spela med vet jag inte, jag misstänker han får börja med Giroux [Claude], men det finns många alternativ och det här ger oss en ren vänsterforward som är bra framför mål, storväxt och som har bra händer. Vi ser fram emot vad James kommer bidra till oss de närmsta fem åren, säger Rextall till klubbens hemsida.
Och huvudpersonen själv verkar nöjd över att få dra på sig den klassiska orange-svarta tröjan igen.
- Det första jag märkte med Flyers efter att jag blivit draftad var att de gör vad som krävs för att vinna. Det är så det alltid varit, och som spelare man vill vara i en sådan sits varje år, där man kommer göra vad som krävs för att hitta ett sätt att vinna, sa JVR på en presskonferens under onsdagen.
Flyers är självklart överlyckliga över att ha fått tillbaka van Riemsdyk, som borde spetsa till klubbens offensiv även om den var vass redan förra säsongen. Offensivt är van Riemsdyk också den enda spetsvärvningen under sommaren och general manager Ron Hextall kommer därmed förlita sig på de som redan är etablerade och de som ska ta nästa steg i sin utveckling under kommande säsong.

En skadebenägen målvaktssida var under fjolårssäsongen något av ett problem för Flyers, som ändå tog sig till slutspel via en tredjeplats i Metropolitan Division, men sedan fick respass i den första omgången efter 4-2 i matcher mot Pittsburgh Penguins. Flyers målvaktssituation har knappast förändrats under sommaren. Petr Mrazek, som kom från Detroit Red Wings mitt under förra säsongen, fortsätter sin karriär i Carolina Hurricanes, och än så länge har Hextall inte tagit in något nytt namn på den fronten utan ser ut att förlita sig på Brian Elliott och Michael Neuvirth som, när de är hela, är en stabil NHL-uppsättning.
Backsidan har förstärkts med svenske Christian Folin som efter ett år i Los Angeles Kings nu ska representera sin tredje NHL-klubb. Fysiskt starka Folin lär passa bra in i Flyers spelsätt, som är känt för att vara tufft. Folin gjorde 65 matcher i Kings förra säsongen och kan bli ett bra komplement i en redan gedigen backuppsättning. Dessutom är han högerfattad, något som alltid är attraktivt för en GM.
- När man tittar på hockeyvärlden så är det inte så vanligt att hitta, så, ja, vi är glada över att ha fått en, menar Hextall enligt nbcsports.com.

På backsidan försöker klubben också få till en förläning med svenska Robert Hägg som är restricted free agent. Där ska ett tvåårsavtal vara på gång enligt Hextall.
Om det varit lugnt på värvningsfronten, var drafthelgen i Dallas den 22 juni betydligt mer intensiv för klubbledningen. Flyers hade totalt åtta val, varav två i den första rundan. Som nummer 14 tingade till sig amerikanen Joel Farabee, som förra säsongen stod för 76 poäng (33+43) på 62 matcher i USDP, och som nummer 19 landsmannen Jay O'Brien som gjorde 80 (43-37) på 30 matcher i USHS-Prep.
- Det är två väldigt bra hockeyspelare. Vi ville ha spelare med spelsinne. Vi ville ha spelare med bra karaktär. De är bra skickliga, valda i första rundan, men båda är också välskolade, säger Hextall.
Hextall gick sedan vidare med att drafta totalt tre svenskar. Adam Ginning i den andra rundan, Samuel Ersson i den femte och Marcus Westfält i den sjunde.
På minuskontot finns bland annat centern Valtteri Filppula, härnäst i New York Islanders, och Brandon Manning, Chicago Blackhawks, men även här har Flyers smugit i det tysta.
För att summera Flyers sommar. Van Riemsdyk är såklart en jättevärvning med NHL-mått, men i övrigt är det i stort sett samma Flyers som ska upprepa slutspelsavancemanget och dessutom också försöka ta sig längre än förra årets förstarunda.