JetsPrime

Med Washington Capitals Stanley Cup-firande i backspegeln och med draften och de mest intensiva dagarna av free agents-perioden över, gör NHL.com/sv
en lägeskoll i de 31 klubbarna. Vi går igenom lag för lag och tittar på de vassaste nyförvärven, de starkaste framtidsnamnen och de bästa kontraktsförlängningarna.

Idag, Winnipeg Jets
Efter att ha slutat på 78 poäng 2015-16 och 87 poäng säsongen efter det, var förväntningen att Winnipeg Jets skulle ta ett kliv framåt under 2017-18. Det föreföll rimligt att den fortsatta utvecklingen hos Mark Scheifele, Patrik Laine, Nikolaj Ehlers och Connor Hellebuyck skulle bära laget över 90 poäng och in i Stanley Cup-slutspelet. Vad Jets istället levererade var organisationens - inklusive tiden den gick under namnet Atlanta Thrashers - bästa grundserie någonsin. Hela 114 poäng blev det för stridsflygarna från Kanada, ett resultat som endast överträffades av divisionsrivalen Nashville Predators.
Med tanke på ligans nuvarande slutspelsformat där lag matchas inom divisionen hela vägen fram till konferensfinalen kändes det som en given slutsats att dessa två grundseriegiganter skulle mötas. Det skedde, som förväntat, i andra rundan. Mötet mellan Jets och Predators kom att bli en av slutspelets höjdpunkter då lagen i sju brutala möten pucklade på varandra till oigenkännlighet. Även om Jets till slut gick segrande från match 7 var laget slutkört. Vegas Golden Knights utnyttjade Jets utmattning och tog sig förhållandevis enkelt till final efter 4-1 i matcher i Western Conference-finalerna.
[Lies noch mehr Offseason-Diagnosen]
I och med uttåget ur slutspelet blev Winnipeg tvungna att möta verkligheten.
Skicklige andracentern Paul Stastny, som hämtats in vid trade deadline, utnyttjade möjligheten att bli kontraktslös och skrev kort därefter på ett treårskontrakt för just Vegas Golden Knights.
- Du försöker se vad som finns tillgängligt för dig, vilket lag som passar bäst för dig och din familj. Jag hade tur nog att befinna mig i en situation där jag hade flera olika bra alternativ, men i slutändan valde jag det som kändes rätt för oss, sade Stastny.
Svenske Tobias Enström, som varit klubbens hjärta och själ på blålinjen sedan tiden i Atlanta, vägrade finna sig i att ha blivit bänkad under slutspelet och annonserade kort därefter sin intention att inte spela för Jets framöver. Reservmålvakten Michael Hutchinson flyttade vidare till Florida Panthers, likt veteranen Matt Hendricks som lämnade för Minnesota Wild.

Bland de spelare klubben prioriterade att behålla under sommarens aktiviteter fanns - föga förvånande - Jacob Trouba, Connor Hellebuyck, Adam Lowry och Josh Morrisey. Alla fyra ses som nyckelspelare i klubbens framtid men deras respektive situationer har artat sig väldigt olika. Ta Connor Hellebuyck, målvakten som i år tog ett rejält grepp om förstaspaden i Jets kasse. Hellebuyck skrev nyligen på ett sexårskontrakt värt över sex miljoner dollar per säsong - ett tydligt tecken på att han trodde på lagets framtid.
- Jag har de allra högsta förväntningarna på mig själv och jag vill att alla runt omkring mig ska ha de förväntningarna på mig också. Jag vill nå min högsta nivå varje match och om jag gör det är det förhoppningsvis bra nog för att vinna. Jag tror det är en nyckel för det här laget - att alla vill göra mer, förklarade Hellebuyck.
Tuffingen och karaktärsspelaren Adam Lowry skrev även han på ett längre kontrakt, tre år, värt strax under tre miljoner per år.
Så var det då Jacob Trouba.

Backens förhållande med Jets har inte direkt varit okomplicerat genom åren. Trouba draftades av Jets som nionde spelare totalt i 2012 års draft. Efter att ha gjort en säsong för University of Michigan i NCAA klev Trouba in i NHL som 19-åring med 29 poäng (10+19) på 65 matcher. När han efter tre säsonger fullgjort sitt rookiekontrakt och, i rollen som restricted free agent, skulle förlänga med Jets blev det tydligt att allt inte stod rätt till mellan spelare och klubb. Trouba bad om att få bli bortbytt. Anledningen? Han föredrog att spela på höger backplats istället för vänster, en sida som hos Jets redan var befolkad av Dustin Byfuglien och Tyler Myers. Trouba gick så långt som att strejka genom säsongens första månad, oktober 2016, innan han i november skrev på ett tvåårskontrakt med klubben. Under kontraktets gång visade såväl Trouba som Jets på stadig förbättring och när backen nu i sommar återigen blev "RFA" trodde många att relationen läkts så pass att ett långtidskontrakt kunde skrivas på. Icke så. Parterna gick hela vägen till skiljedomstol innan ett nytt kontrakt på ett år, värt 5,5 miljoner dollar, kunde skrivas på. Frågan är hur relationen mellan klubb och spelare är idag?
Den fjärde nyckelspelaren bland Jets restricted free agents, Josh Morrisey, har ännu inte skrivit på ett nytt kontrakt för klubben.
Utöver kontraktsskrivningar och tappade spelare har Jets inte varit särskilt aktiva på marknaden, mycket på grund av bristande utrymme under lönetaket. Inga stora värvningar har presenterats och när draften hölls i juni hade klubben endast två val i de första tre rundorna, varav inga av dem i första. Valen spenderades på David Gustafsson, en svensk tvåvägscenter som gjorde tolv poäng (sex mål, sex assist) på 45 matcher med HV71 i SHL; samt Nathan Smith, en kortväxt center från USA som i dagsläget ser ut att spendera nästa säsong med Minnesota State University i NCAA. Varken Gustafsson eller Smith ser ut att bli aktuella för Jets inom en snar framtid.

Gustafsson2

Jets har ett antal stora spelare som inför nästa säsong kommer behöva nya kontrakt. Bland annat Patrik Laine, Blake Wheeler och Jacob Trouba (igen). Det bör väga tungt i general manager
Kevin Cheveldayoffs sinne.
Alla byggstenar är på plats för detta Jets att gå rejält långt under kommande säsong, men skulle man inte göra det finns det en risk att denna relativt händelsefattiga sommar bara blev lugnet innan stormen.