Calvert_Cole_Grubauer

Med Washington Capitals Stanley Cup-firande i backspegeln och med draften och de mest intensiva dagarna av free agents-perioden över, gör NHL.com/sv en lägeskoll i de 31 klubbarna. Vi går igenom lag för lag och tittar på de vassaste nyförvärven, de starkaste framtidsnamnen och de bästa kontraktsförlängningarna.
Idag: Colorado Avalanche.

Vill man enkelt summera Colorado Avalanche's sommar, så är det Ian Cole, Matt Calvert och Philipp Grubauer in och Jonathan Bernier, Blake Comeau och Nail Yakupov ut.
Och eftersom Avs' också kastat in draftade tjecken Martin Kaut i ekvationen, verkar klubbens totala spelaraffärer landa på den positiva sidan.
Martin Kaut valdes i första rundan, som 16:e spelare totalt, och han kommer att få chansen att lämna avtryck och göra intryck redan första säsongen på det tre-åriga entry level-kontraktet. Bara 18 år gammal är högerforwarden och högerskytten Kaut redan härdad efter två säsonger med plantskolan HK Dynamo Pardubice i tjeckiska förstaligan och dessutom från många internationella matcher.
[Läs lägeskollen för andra lag]
- Martin spelar ett komplett tvåvägs-spel. Han tävlar alltid, han är stark med pucken, betygsätter Avalanche's Executive Vice President och General Manager Joe Sakic klubbens draftval. Han har ett väldigt bra skott och han är tveklöst en målskytt. Vi gillar det vi sett och vad han kan bidra med.
Kaut lär få börja i farmarlaget Colorado Eagles i AHL, men han kommer också att få debutera i National Hockey League under säsongen.
De övriga nyförvärven i Colorados laguppställning säsongen 2018-19 är dock inga rookies. Från två Stanley Cup-triumfer med Pittsburgh Penguins kommer 100-kilosbacken Ian Cole, 29. Cole tradades till Columbus Blue Jackets från Pittsburgh mitt under förra säsongen, och fortsätter nu till Denver.

Ian Cole är en klassvärvning som, förutom med ett stabilt backspel, kommer med erfarenhet och kunskap till Colorados unga spelare - laget var ett av de genomsnittligt yngsta i ligan förra säsongen. Dessutom stärker han Avs's spel i numerära underlägen. Med 83,3 procents penalty killing förra säsongen var Avs' ett av ligans bästa lag i den disciplinen. Nu ska det bli ännu bättre. Colorado har stärkt ett försvar som totalt sett över alla spelformer hamnade i mitten av insläppta mål-ligan förra säsongen (236).
- Ian Cole är mycket bra i pk-spelet. Han är stark, han är tung och han vet hur man får pucken ut ur zon, säger Joe Sakic till NHL.com. Han gör laget bredare och djupare. Vi har stärkt försvaret med Cole och med honom och Erik Johnson, Nikita Zadorov och Patrik Nemeth har vi ett gäng stora försvarare som kompletterar spelare som Tyson Barrie, Samuel Girard, Conor Timmins and Cale Makar. Nu har vi det djup i försvaret vi alltid velat ha.
Och tyngd, som sagt: kvartetten Cole, Nemeth, Johnson och Zadorov väger in på totalt 406 kilo medan Barrie och Girard tillsammans med (ännu) farmarlagsspelarna Timmins och Makar kommer upp i 322 kilo tillsammans.
Samtidigt som Joe Sakic landade Ian Cole som free agent, plockade han också in Coles lag- och årskamrat i Columbus, anfallaren Matt Calvert. Också en ledare med erfarenhet från åtta säsonger i NHL, alla i Blue Jackets.
En direkt ersättare, både på isen och i omklädningsrummet, för 32-årige Blake Comeau som efter tre bra år i Colorado nu ska göra sin 13:e NHL-säsong i Dallas Stars.
- Blake var en stor ledare och omklädningsrummet och han bidrog med energi och ledarskap ute på isen. Och det kommer Matt (Calvert) också att vara. Vi har alltid gillat Matt Calvert och när Blake Comeau försvann var han den perfekte ersättaren. Våra tränare känner honom väldigt väl, han är erfaren och han spelar tufft. Han kommer med snabbhet, med energi och med ledarskap, säger Joe Sakic.

På målvaktssidan har Avs' ersatt 29-årige Jonathan Bernier (till Detroit Red Wings) med nyblivne Stanley Cupmästaren Philipp Grubauer. Den 26-årige tysken spelade 35 matcher som backup till Braden Holtby i Washington förra säsongen, med en räddningsprocent på godkända 92,3 som facit.
- Att få in både Grubauer och Ian Cole som vunnit Stanley Cup, det ger bra erfarenhet till laget, säger Joe Sakic.
Och stabilitet i mål: duon Semyon Varlamov och Philipp Grubauer blir en av ligans starkaste målvakstuppställningar.

Nail Yakupov, förstavalet i draften 2012, har nu avslutat en relativt misslyckad NHL-karriär. Efter att ha öst in mål i juniorligan OHL, valde Edmonton Oilers att 2012 lägga sitt förstaval på den snabbe ryssen. Men det blev ingen succé och efter 350 matcher och 136 poäng (62+74) - varav nio mål och sju assister på 58 matcher i Avs' förra säsongen - väljer Yakupov nu att vända hem. Nästa säsong spelar han i SKA St. Petersburg.
Avs' valde också att re-signa forwarden Matt Nieto på ett tvåårigt kontrakt. Nieto spelade förra säsongen i Colorados checking line med centern Carl Söderberg och Blake Comeau, den senare den kommande säsongen alltså ersatt av Matt Calvert.
Nieto dubblade sin lön till nära två miljoner dollar, men ekonomin är inget större problem. Åtminstone inte den här säsongen, det blir värre inför nästa när flera spelare på rookiekontrakt ska löneförhandla. Så här långt in i säsongen har Colorado Avalanche fortfarande drygt 15 miljoner dollar kvar att spendera innan spelarlönerna slår i taket.