STL-NJD: Barbashev nätar efter samarbete med Blais

Det var ett ögonblick som satte allt i perspektiv. När Jay Bouwmeester fick hjärtstillestånd och segnade ihop i båset under St. Louis Blues bortamatch mot Anaheim Ducks förra veckan blev hockeyn för en stund helt obetydlig.

Tack vare flinka insatser från sjukvårdare på plats i Honda Center gick veteranbackens liv att rädda med hjälp av en hjärtstartare. Efter att ha tillbringat några dagar på sjukhus i Kalifornien, och fått en pacemaker inopererad, kunde 36-åringen återvända hem till St. Louis i helgen. Inför tisdagens match mot New Jersey Devils besökte han sina lagkamrater för första gången efter olyckstillbudet.
- Det var skönt att se honom så glad och så frisk som han nu kan vara, säger centern Ryan O'Reilly till NHL.com/sv.
- Jag tror att det var viktigt för vårt lag att se att han är okej. Jag gillar att ha honom runt oss. Som jag sa till honom får han tillbringa så mycket tid som han vill med oss. Det är viktigt för han är en viktig del av vårt lag oavsett om han spelar eller inte.
Jay Bouwmeesters besök sporrade hemmalaget till en 3-0-seger mot Devils, Blues första vinst efter den otäcka incidenten. Målvakten Jordan Binnington höll sin andra nolla för säsongen medan ryssen Ivan Barbashev sköt två av lagets mål.

barbashev mw
 • Först och främst var det skönt att vinna igen, säger Binnington till NHL.com/sv efter att Blues brutit en fem matcher lång förlustsvit.
  - Jag tycker att det är viktigt att vi klarat att gå igenom det här och ändå kunnat fortsätta tro på oss själva, växa, hålla oss till planen och bibehålla lugnet. Det var en stark insats över 60 minuter av oss i kväll. Förhoppningsvis kan vi bygga vidare på det här framöver.
  De regerande Stanley Cup-mästarna har en resultatmässigt sett tyngre period bakom sig. I februari har man bara vunnit två av de åtta matcher man har spelat. Det har gjort att både Colorado Avalanche och Dallas Stars har klättrat närmare Blues i toppen av Central Division. Vinsten mot Devils gör att man åtminstone kan hålla konkurrenterna på en armlängds avstånd.
  - Det här var bra för självförtroendet. Det har varit tufft att spela bra och ändå inte få poäng, speciellt så här års när det är så viktigt, säger svenske backen Carl Gunnarsson efter matchen.
  Samtidigt som de flesta spelarna blivit skärrade efter det som drabbade Jay Bouwmeester har det gett dem ytterligare ett syfte den här säsongen. För St. Louis Blues handlar det inte längre bara om att vinna som lag, utan i lika stor utsträckning att vinna för en populär lagkamrat som har betytt mycket för Blues både som spelare och människa.
  - Han har varit här en lång tid tillsammans med många andra spelare. Det är som en familj, sade coachen Craig Berube till NHL.com/sv inför nattens match.
Jay214
 • Att se honom komma till rinken i dag (läs: tisdag), och att jag kunde besöka honom i går (läs: måndag)… Det var en riktigt bra känsla att se honom frisk. Killarna verkade uppspelta över att träffa honom de också.
  Det är i nuläget oklart om Jay Bouwmeester kommer att spela mer hockey. General managern Doug Armstrong sade under gårdagen att det är för tidigt att dra några slutsatser om veteranbackens framtid. I nuläget är han placerad på långtidsskadelistan. Ytterligare besked kommer att dröja.
  - Jag träffade honom när han återvände från Kalifornien. Vi hade ett bra samtal. Jag sa åt honom att det inte finns något krav på när han måste prata offentligt. Han kommer att ta det vecka för vecka. Han och jag kommer att prata i helgen eller tidigt nästa vecka. Jag förväntar mig att han gör ett offentligt uttalande inom sju till tio dagar om var han befinner, sade Armstrong.
  För att täcka Bouwmeesters tomrum på blålinjen trejdade Armstrong under gårdagen till sig backen Marco Scandella från Montréal Canadiens i utbyte för ett andraval i draften 2020 och ett villkorligt fjärdedel 2021. 29-åringen kom till uppväxtorten Montréal från Buffalo Sabres i början av januari och hann göra 20 matcher för Canadiens innan han nu trejdades vidare. Den storvuxne backen, med 569 NHL-matcher bakom sig, sitter på ett utgående kontrakt. Han har noterats för tolv poäng (4+8) på 51 matcher den här säsongen.
  - Vi ser honom som samma typ av spelare som den vi förlorat, säger Doug Armstrong.
  - (Bouwmeester) är en gänglig spelare med en bra, aktiv klubba som han använder effektivt för att bryta passningar i försvarszonen. Marco är en bra skridskoåkare. Inte en av de främsta som (Bouwmeester) var i sin prime, men han har ett kraftfullt skott.
  Jay Bouwmeester har representerat St. Louis Blues sedan han värvades från Calgary Flames i april 2013. 490 av hans 1 240 NHL-matcher har kommit i Blues tröja. Under karriären har Bouwmeester, som ursprungligen draftades av Florida Panthers som tredje spelare 2002, vunnit såväl OS- som VM-guld och World Cup med Kanada vid sidan av den Stanley Cup-titel han plockade med Blues förra säsongen.