NYR-VAN: Fast styr in skott från Trouba

Svenskarna i NHL blir allt fler. Men vilka har gjort mål, vilka målvakter storspelade, vilka har poängsviter värt att notera? I Svenskkollen tar vi ett lite djupare grepp på omgångens svenska insatser.
Jacob Markström hade varit borta från spel på grund av personliga anledningar sedan den 12 oktober. I går var han däremot tillbaka i spel för sitt Vancouver Canucks som lyckades besegra New York Rangers med 3-2 på bortaplan.

För en dryg vecka sedan lämnade Markström Canucks-laget för att åka hem till Sverige på grund av familjeskäl. Han missade två matcher innan han var tillbaka för att backa upp Thatcher Demko i lördags.
- Han hade en tuff vecka. Att se hur han spelade i dag (söndag), det var bra för honom, för vårt lag. Jag vet att han inte pratat om den här veckan, men han har haft det tufft. Man känner för en sådan kille, som tävlar som han gör och älskar at vinna. Han är en riktig krigare för vårt lag, säger coach Travis Green.

Jacob Markström

Trots lite tid på is gav Green Markström förtroendet mot Rangers. Svensken tackade för chansen med att göra 38 räddningar, varav 16 i den tredje perioden, vilket gav två poäng till Canucks.
- Det kommer inte alltid vara snyggt, speciellt inte i back-to-back-matcher. Det är en svårspelad men rolig arena att spela i och jag tyckte våra två första perioder var superimponerade, sa Markström.
Canucks började bra. Under de första två perioderna vann Canucks skotten med 37-23. De gick också ifrån till en 3-0-ledning.
Elias Pettersson spelade först fram Bo Horvat till 1-0 efter 6.01. Pettersson hjälpte sedan Brock Boeser till ett läge i slottet och 2-0 var ett faktum efter 13.34, de två passningspoängen innebär att svensken nu har sex assist den här säsongen.
Det blev också 3-0 innan pausvilan via Jay Beagle.
I den andra skulle Jesper Fast ta Rangers tillbaka in i matchen. Svensken styrde in Jacob Troubas skott till 2-1, hans andra mål för säsongen. I den tredje fortsatte Rangers jobba för att komma tillbaka. Och lyckades till viss del. Artemi Panarin satte 3-2 efter att Mika Zibanejad och Fast stått för förarbetet.
Segern hamnade däremot hos Markström, Pettersson och Canucks. Henrik Lundqvist gjorde 40 räddningar för Rangers som åkte på säsongens fjärde förlust.
- Man kan inte vinna en match i första perioden, men du kan förlora en. Det var vad som hända i dag. De var redo att spela, men det var inte vi, tyckte Lundqvist.
Rangers- målvakten gjorde sin 861:a NHL-match, passerade Lorne Worsley och tog över elfte platsen på listan över målvakter som gjort flest matcher i NHL-historien.

ANA-CGY: Backlund sätter Tkachuks framspelning

BACKLUND MATCHVINNARE FÖR FLAMES
Calgary fick med sig säsongens femte seger för säsongen när de lyckades besegra Anaheim med 2-1 i Honda Center. Stor matchhjälte blev Mikael Backlund som satte gästernas 2-1-mål 8.57 in i den tredje perioden. Backlund fick pucken från Matthew Tkachuk och stänkte in ett direktskott.
- Jag tror inte Gibson förväntade sig en tidig passning. Jag tänkte först ta emot den, men ändrade mig och sköt. Jag är glad att jag gjorde det, men det var verkligen en bra pass från Tkachuk. Han är riktigt bra och har riktigt bra blick, säger Backlund.
Backlunds mål var hans andra för säsongen.

ANA-CGY: Lindholm spelar fram Silfverberg i slottet

Jakob Silfverberg gav Ducks ledningen 12 sekunder in i den andra perioden. Silfverberg fick pucken av Hampus Lindholm i slottet och tryckte dit sitt femte mål för säsongen.
- De hade några vågor i matchen, men jag tycker vi skapade mer än tillräckligt för att göra mer än ett mål i dag, summerade Silfverberg som gjort poäng i tre raka matcher.
Ducks förlust var deras första på hemmaplan den här säsongen.
DUBBLA FRAMSPELNINGAR FRÅN HAGELIN, NYLANDER
Washington Capitals drog det längsta strået och vann med 5-3 när de gästade Chicago Blackhawks.
Svenske Carl Hagelin hade en stor påverkan på nattens slutresultat. Den vindsnabbe yttern stod för två målgivande passningar. Han fick visa prov på sin snabbhet när han levererade sin första assist. I numerärt underläge snodde han åt sig pucken och gick till kontring med Nic Dowd. Hagelin spelade över pucken till sin kollega som sprätte in 2-1 till Caps i den första perioden.
Hans andra passningspoäng kom efter 11.47 av den tredje perioden när han fick fram pucken till Tom Wilson som kunde stöta in 4-3 till Capitals från slottet. Hagelin har totalt fyra assist den här säsongen.

CHI-WSH: Nylander och Caggiula i samarbete

Hagelin var inte ensam svensk att hamna i poängprotokollet. I Blackhawks fortsätter Alex Nylander ta sina chanser.I natt stod svensken för säsongens två första assist. Hans första assist gav Drake Caggiula öppen mål. Nylander snodde en retur, spelade pucken bakom ryggen till Caggiula som satte 1-1 i mitten av andra perioden. Svenskens andra passningspoäng resulterade i att Patrick Kane kunde sätta 3-3 i matchen. Nylander bröt ett uppspel och pucken hamnade hos Kane som inte gjorde några misstag.
Alexander Nylander har nu gjort fyra poäng (2+2) på sina fem första matcher den här säsongen.
VÄRT ATT NOTERA …
… Carl Dahlström hade en puck inne i Jets match mot Oilers, men målet dömdes bort för office efter en "Coach´s Challenge". Jets vann till slut med 1-0 efter att Patrik Laine gjort det avgörande målet.
... Flames Rasmus Andersson gjorde sin 100:e NHL-match.