Finnish EGOTW P

I samband med populära "NHL European Game of the Week" - konceptet där en helgmatch visas på bästa europeiska sändningstid - ger NHL/sv er en extra portion försnack inför matchen, i form av 5 saker att hålla ögonen på.

Såväl New York Islanders som Buffalo Sabres har kunnat njuta i lugn och ro av uppladdningen inför lördagens European Game of the Week. Båda kommer nämligen in till drabbningen med segersviter intakta.
För Islanders - som har två raka vinster - kom den senaste triumfen i form av en kassaskåpssäker 3-1-vinst borta mot Florida
Panthers, där Thomas Greiss spikade igen mellan stolparna och fixstjärnan Mathew Barzal ordnade det matchavgörande målet.

Olofsson om hur Sabres ska bli bättre i powerplay

För Sabres - vinnare av tre raka matcher - blev den senaste matchen, hemma mot Nashville Predators, en tät sådan. 4-3 skrevs segersiffrorna till efter att Victor Olofsson avgjort i tredje perioden.
Båda lagen befinner sig för närvarande på andra plats i Metropolitan (Islanders) respektive Atlantic Division (Sabres).
I veckans EGOTW: Islanders-Sabres (lördag, 18.30 - Viasat & Viaplay).
Här är fem saker att hålla ett öga på under mötet lagen emellan:
VICTOR OLOFSSON - LIGANS BÄSTA ROOKIE
När Victor Olofsson tryckte dit sitt 13:e mål för säsongen mot Nashville Predators var det också hans 29:e poäng (13+16) på de första 33 matcherna av denna hans rookiekampanj i National Hockey League. Med det leder han hela NHL:s poängliga för rookies. Sabres-forwarden är dessutom i sällsynt god form. 19 av de 29 poängen har kommit de senaste 18 matcherna.
*** ***Läs också: [Buffalos Victor Olofsson: "Det går bättre och bättre"]
- Det Victor lärt sig på senare tid är att vinna en-mot-en-fajterna om pucken, även mot motståndarlagets bästa backar, erbjöd tränare Ralph Krueger som förklaring till svenskens goda formkurva.
Även Jack Eichel hyllade Olofsson.
- Det var riktigt fint att se "Ollie" (Olofsson) bli belönad med det avgörande målet, säger Eichel till NHL.com/sv. Han krigade riktigt hårt ikväll och har varit väldigt effektiv runtomkring motståndarmålet på senare tid.

Olofsson om konkurrensen i Atlantic Division

Islanders-försvaret lär få händerna fulla med den kvicke Olofsson.
DAHLIN TILLBAKA I SPEL - MEN SABRES FRAMHÅLLER ENHETEN
Efter att ha tvingats till vila i åtta matcher fanns Rasmus Dahlin på isen när Sabres besegrade Predators. Han spelade 15:20 i comebacken (varav 1:28 i powerplay) och noterades för en assist, samt gick +1. Sabres gick ifrån normen på sex backar och spelade med sju backar mot Predators, som alla dessutom fick över tio minuter i istid - något som mycket väl kan ske även mot Islanders om man får tro tränare Krueger:
- Vi har åtta backar just nu som vi har väldigt stort förtroende för och vi blandar lite mellan hur vi ställer upp. Alla deltar och är aktiva på ett positivt sätt. Vi försvarar som en enhet just nu och vi gillar hur det ser ut.
ISLANDERS EFFEKTIVA SPELSYSTEM
New York Islanders är ligans tredje bästa lag sett till poäng - intressant nog är ligans tre bästa lag för närvarande alla från Eastern Conference - men har en bra bit upp till sina jämlikar i en del andra kategorier. Framförallt 'mål gjorda' står ut där Islanders befinner sig på en 23:e plats i NHL på 89 mål gjorda, att jämföra med ligaledaren Washington Capitals som gjort 120. Det gör dock inte så mycket om man, som Islanders, är bäst i ligan när det gäller att freda det egna målet. Tränare Barry Trotz effektiva spelsystem fortsätter, trots byte av målvakt från Robin Lehner till Semyon Varlamov, att bära frukt och klubbens 70 mål insläppta på 30 matcher spelade är i sanning imponerande.

FLA-NYI: Barzal nätar i powerplay

Islanders försvar blir en tuff nöt att knäcka för Sabres.
FÅR ULLMARK FORTSATT FÖRTROENDE?
Linus Ullmark har varit en nyckelfigur för Sabres på senare tid. Han har noterats för sex vinster sina senaste åtta matcher mellan stolparna (6-1-1) och stod för 36 räddningar på 39 skott i Sabres seger mot Predators. En prestation som drog ner beröm från såväl Jack Eichel som Sam Reinhart:
- Linus har varit helt otrolig, säger Eichel. Han är en målvakt med självförtroende just nu och han har spelat fantastiskt för oss. Han ger oss chansen att vinna varje match han spelar.
Följ oss på [Facebook och Twitter för ytterligare exklusivt material och NHL-nyheter!]
- Det var en tuff match mot ett stort, starkt lag och Linus höll oss kvar i matchen när vi lirade svagt i början och tillät oss att hitta vårt spel, instämmer Reinhart.
Räcker det för att få starten även mot Islanders? Det avgör Ralph Krueger.
HÅLL ÖGONEN PÅ BARZAL
Islanders klarast lysande stjärna heter Mathew Barzal. Han leder klubbens interna poängliga sett till mål (13), assist (14), poäng (27), plus/minus (+14) samt mest istid per match bland forwards (19:18). Barzal har dessutom hittat vägen till målet på senare tid då fyra av hans 13 mål kommit under de sju senaste matcherna (4+3 under den perioden).
Kan Sabres försvarsenhet stoppa Islanders 22-årige förstacenter?