TerryHenrique801

I serien 31 på 31 ägnar NHL.com/sv hela augusti månad åt att, dag för dag, gå igenom vart och ett av lagen i NHL. Vi ger er allt som är värt att veta om spelarna och om lagens styrkor och svagheter. Artikelserien tar ett heltäckande grepp om ligans 31 klubbar. Idag: Anaheim Ducks, som startar om utan Corey Perry.

Anaheim Ducks general manager Bob Murray har jobbat med att föryngra laget ett tag nu. Under sommaren har Ducks-fansen fått se två populära gestalter lämna plats för yngre förmågor: Corey Perry, 34 år gammal och länge en av lagets mest tongivande och profilerade spelare, köptes ut från de två sista åren på kontraktet.
*** ***Läs också: [Ducks köper ut Perry]
Och på tränarbänken ersattes Randy Carlyle, 63, och med 16 tränarår i National Hockey League, därav nio i Anaheim, av Dallas Eakins. 52-åringen från Dade City i Florida är redo för sin blott andra säsong (han var i Edmonton Oilers 2013-15) som huvudtränare i NHL. Eakins blir den tionde huvudtränaren i Ducks historia, "en fantastisk ledare och strategiker", enligt Bob Murray.
---------
Säsongen 2018-19:35-37-10, 13:e plats i Western Conference
Slutspelet 2018-19:Missade slutspelet
Tränare: Dallas Eakins, första året
Nyförvärv: Anthony Stolarz, målvakt (från Edmonton), Jani Hakanpää, back (Kärpät, Finland), Michael Del Zotto, back (St. Louis), Chris Wideman, back (Pittsburgh), Andreas Martinsen, forward (Chicago), Blake Pietila, center (New Jersey), Nicolas Deslauriers, forward (Montreal).
Förluster: Corey Perry, forward (till Dallas Stars).
--------------
Att Ducks skulle köpa ut Corey Perry slog ner som en bomb i Hockeykalifornien. Perry har spelat i Ducks i 14 säsonger, och han har vunnit både Stanley Cup, Olympiskt guld och VM-guld. Han är dessutom Juniorvärldsmästare och han är den ende i Ducks-historien som vunnit Hart Trophy. På det internationella planet är han en av de bara 29 spelare, varav elva är kanadensare, som tillhör "The Triple Gold Club", det prestigetunga sällskap av spelare som vunnit Stanley Cup, VM och OS.
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
- Corey gav allt för vårt lag under 14 år, och han gav aldrig upp en enda tum till våra motståndare, summerade Bob Murray Corey Perrys insats för klubben när den känslosamma brytningen offentliggjordes.
- Även om han känsla för målet är omöjligt att förneka, så var det ändå hans vilja att vinna som var hans största tillgång. Vi tackar Corey för allt han betytt för Ducks organisation, och oavsett vad han väljer att göra nu… så kommer han alltid att vara en i Ducks-familjen, sade Murray.
Det blev alltså ingen Corey Perry under nye tränaren Dallas Eakins. Istället blev det Corey Perry i Dallas Stars. Redan i inledningen av Free Agent Frenzy valde Perry att skriva på för ett år med Texas hockeystolthet.
- Det är ett av de tuffaste besluten jag fattat, sade Bob Murray. Den grabben förkroppsligade allt det vi varit de senaste 14 åren. Men nu när vi går in i en ny tid med vår klubb, så var det det bästa för både oss och honom. Det vet jag ända djupt in i mitt hjärta.
Både spelare och publik kommer med stor sannolikhet att få se Anaheim spela en annan typ av hockey än den "dumpa-och-jaga-hockey" som Randy Carlyle förespråkade och gillade.
Nye tränaren Dallas Eakins kommer närmast från fyra säsonger i Ducks farmarlag San Diego Gulls. Han får en erfaren rådgivare i Darryl Sutter, 60, och med 29 år som tränare i NHL där han bland annat ledde Los Angeles Kings till Stanley Cup 2012 och 2014.
En tänkbar ersättare för Perry är 21-årige Eakinsfavoriten Troy Terry. Perry mot Terry, alltså.

Terry Fowler ANA 31 in 31

Troy Terry, från Denver i Colorado, gjorde 41 poäng (16+25) på 41 matcher för Gulls förra säsongen då han också gjorde 13 poäng (4+9) på 32 matcher i Ducks. Precis som Perry spelar Terry till höger i anfallet. Han har fart under skridskorna, han är ihärdig och envis och behandlar pucken snabbt. Egenskaper som tydligen inte uppskattades i Randy Carlyles typ av hockey.
Terry skickades till farnarlaget, och det tog honom hårt. Det var Dallas Eakins som sakta men säkert byggde upp Terrys självförtroende igen.
- Han sade saker som gjorde att jag fick tillbaka mitt självförtroende. Han viste vad jag behövde höra och göra: gå ut och vara krativ och skapa chanser.
Dallas Eakins har bara lovord till övers för Troy Terry. Under Eakins ledning utvecklades den unge amerikanen - han fick spela och göra det han är bäst på - till Gulls bäste spelare, och när skadeproblemen slog hårt mot Ducks fick han chansen i NHL.
Han tog den, och nu är Troy Terry på allvar redo att skapa sig ett namn i värlens bästa hockeyliga. Troy Terry är ett av namnen att lägga på minnet inför NHL-säsongen 2019-20. Det gäller också Sam Steel, Max Jones och Jacob Larsson som även de utvecklats av Eakins.

CAR-ANA: Getzlaf avgör för Ducks

Men det finns fler namn i Anaheim som kan, och måste prestera bättre än förra säsongen. Ryan Getzlaf gjorde 48 poäng (14+34) på 67 matcher - Getzlafs sämsta poängskörd sedan 2006. Getzlaf kommer också att tjäna på den lite mer lössläppta Eakinshockeyn. Sak samma för Rickard Rakell vars 18 mål förra säsongen var den 26-årige stockholmarens sämsta målskörd på fem år. Fler mål behövs: Anaheims 199 mål förra säsongen var sämst i hela ligan.
Bakåt kommer Eakins med största sannolikhet att återförena backparet Hampus Lindholm och Josh Manson, ett starkt par som Carlyle valde att splittra redan från första matchen förra säsongen.
Anaheim inleder säsongen på hemmais den 3 oktober, mot Arizona Coyotes.