OvyFlames1022

Bara två matcher står på schemat under novembers första söndag. Men det finns väldigt många anledningar att se fram emot dem. Ja, faktiskt över 1000.
I natt gör nämligen Washington Capitals Alex Ovechkin sin 1100:e NHL-match i karriären när hans lag tar emot Calgary Flames i Capital One Arena (01:00, svensk tid). En timme senare (02:00) Gör Ryan Getzlaf sin 1000:e match när Anaheim Ducks tar emot Chicago Blackhawks i Honda Center.

Getzlaf, som spelat i Ducks under hela sin karriär, blir första spelare att göra tresiffrigt antal matcher i klubbens historia, och han är blott den sjunde spelaren genom tiderna att ha gjort 1000 matcher för ett lag från Kalifornien: Patrick Marleau (1504), Joe Thornton (1049) med San Jose samt Dustin Brown (1131), Dave Taylor (1111), Luc Robitaille (1077) och Anze Kopitar (1017) med Los Angeles. För Ducks är nattens match den 2000:e i klubbens historia vilket innebär att Getzlaf spelat i hälften av klubbens alla matcher.

ANA-VAN: Getzlaf överlistar chansande Markström

 • Jag tittar tillbaka på det lite mer nu än vad jag gjort innan, speciellt den här 1000:e matchen med en och samma organisation. All den tid jag lagt i en här organisationen och all den tid den har lagt på mig, det är stort, och en ära för mig, säger Getzlaf till ocregister.com.
  Getzlaf har under sin NHL-karriär, som startade säsongen 2005-06, gjort 268 mål och 665 assist för totalt 933 assist.
  34-årige Ovechkin nådde 1000 matcher på våren 2018. Under sina år i ligan har ryssen prickat in hela 669 mål, och genom tiderna är det bara bara två som gjort fler på sina första 1100 matcher: Wayne Gretzky (793) och Brett Hull (679).
  Ovechkin och hans Washington ställs mot Calgary som kommer från en 3-0-seger borta mot Columbus Blue Jackets. Elias Lindholm stod för två assist och drygade ut sin poängsvit till sex matcher. Målvakten David Rittich höll sin andra nolla för säsongen. Flames har kommit igång de senaste matcherna och gått 3-1-1 på sina senaste fem.

CBJ-CGY: Rittich hinner över och stoppar Nyquist

 • Vi spelade bra, men föll tillbaks lite i den tredje. Vi måste se till att spela 60 minuter, sa Rittich.
  Anaheim möter Chicago som igår förlorade med 4-3 mot Los Angeles Kings. Förlusten var deras nionde förlust (3-6-3) för säsongen. Avgörande kom med bara 17 sekunder kvar, ett tung nederlag för Chicago som bara vunnit en av sina sju senaste matcher.
  Även om det blev förlust kund backen Adam Boqvist förmodligen glädjas lite grann. Han fick nämligen göra sin debut, och 19-åringen fick beröm för sin insats under sina 15:38 minuters speltid.
  - Han var bra. Vi försöker vara lite försiktiga med honom och inte starta med honom i egen zon och så, men jag tycker han var väldigt bra. Han gjorde mycket, säger Blackhawks coach Jeremy Colliton.